לדלג לתוכן

ימ"ס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ימ"ס
סיכת לוחם ימ"ס
סיכת לוחם ימ"ס
סיכת לוחם ימ"ס
פרטים
מדינה ישראלישראל ישראל
שיוך משמר הגבול
סוג יחידת עילית של מסתערבים ללוחמה בטרור
אירועים ותאריכים
תקופת הפעילות 1991–הווה (כ־33 שנים)
מקים היחידה רב פקד  רב פקד אלי אברם
מלחמות האינתיפאדה הראשונה, האינתיפאדה השנייה, מבצע שובר גלים
נתוני היחידה
כוח אדם

4 יחידות:

  • ימ"ס איו"ש
  • ימ"ס דרום
  • ימ"ס ירושלים
  • ימ"ס טקטית
ציוד עיקרי נשק קל הכולל אקדחים, רובי סער M4A1 ורובי צלפים
פיקוד
יחידת אם

כתלות בגזרה:

(באיו"ש כפופה מבצעית לצה"ל)
עיטורים
צל"ש המפכ"ל  צל"ש המפכ"ל
צל"ש אלוף  צל"ש אלוף (×3)
צל"ש מפקד אוגדה  צל"ש מפקד אוגדה (×2)
אות הערכה מטעם הרמטכ"ל  אות הערכה מטעם הרמטכ"ל
לוחמי ימ"ס באימון
צלף של ימ"ס ירושלים
צלפי ימ"ס דרום פועלים בהעימותים בגבול ישראל–רצועת עזה (2018–2021).

יחידות המסתערבים (ימ"ס) הן יחידות עילית של מסתערבים ללוחמה בטרור הפועלות משנת 1991 במסגרת משמר הגבול, בשיתוף פעולה עם צה"ל והשב"כ. ייעודן הוא ביצוע מעצרים קשים בלב אוכלוסייה ערבית עוינת וטיפול בהפרות סדר והפגנות באמצעות הסתערבות ונטרול הגורמים המתסיסים. ייחודן היא הפעילות המסוערבת שמתבצעת כאשר לוחמי היחידה מחופשים לערבים. הימ"ס פועלות במקביל ליחידות מסתערבים נוספות - כגון דובדבן של צה"ל שהוקמה באינתיפאדה הראשונה יחד עם יחידת שמשון. הקמתה הוטלה על רפ"ק אלי אברם, בוגר היחידה ללוחמה בטרור, שהתמנה למפקדה הראשון של ימ"ס אזור יהודה ושומרון בשנת 1991. אברם נהרג בעת ניסיון פריצה לבית בשכונה המזרחית של ג'נין בעת שעמד בראש לוחמיו.

כלל המשרתים ביחידות הם שוטרים במעמד קבע או סדיר, והיחידה באיו"ש כפופה לצה"ל, אך בדומה לימ"מ, הם נותנים סיוע מבצעי גם לשב"כ. יחידות אלו מסייעות גם ל"משטרה הכחולה" במעצרים מיוחדים או מסובכים, גם בתחומי הקו הירוק.

יחידות ודרכי פעולה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כיום מפעיל משמר הגבול 4 יחידות מסתערבים:

מקור המילה "מסתערב" נעוץ במונח הערבי "אסתערב" (استعرب), דהיינו מצב בו אנשים שאינם ערבים חיים ומתנהגים כערבים לכל דבר. לוחמי הימ"ס לומדים תוך כדי הכשרתם להכיר היטב את הטופוגרפיה של האזורים בהם הם פועלים, להכיר את המנהגים של כל כפר, להכיר את דרך הדיבור ולהכיר את החמולות ואת יחסי הכוחות ביניהן. בעת פעולה, לוחמי הימ"ס נטמעים באוכלוסייה ערבית עוינת לצורכי איסוף מודיעין, מעצרים, חיסולים וטיפול בהפרות סדר.

הימ"ס מפעילה גם צלפים הנחשבים לטובים בארץ, ביחד עם צלפי הימ"מ. ב-2015 זכו צלפי הימ"ס בתחרות הצליפה השנתית שארגן צה"ל.[2]

קבלה ליחידה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לוחמי יחידת הימ"ס

כדי להתקבל לימ"ס על המועמד לסמן בשאלון העדפות את משמר הגבול (מג"ב) כאפשרות המועדפת ביותר, ואם נתוניו ימצאו מתאימים, יקבל המועמד זימון לשרת במשמר הגבול, המועמד יתחיל את הטירונות ובסופה יוכשר כרובאי 05 כעבור ארבעה חודשים. לאחר שהמועמד הוכשר בטירונות, עליו לבקש זימון לגיבוש, אם קיבל תשובה חיובית, וגם עבר את הגיבוש בהצלחה, הוא מקבל זימון לקורס לוט"ר ימ"ס. לאחר הקורס ישנה עוד "השלמה יחידתית" התלויה ביחידה אליה הגיע הלוחם (איו"ש, י-ם או 617). הקורס וההשלמה היחידתית נמשכים כשלושה חודשים וחצי.[3] כיום הקורס ליחידת ימ"ס כולל העלאת הלוחם לרובאי 07, בנוסף הלוחם בסוף ההכשרה יכול לצאת לקורס מ"כים סיירות (להיות מוכשר כמ"כ לאחר חודש וחצי של קורס - קורס מזורז) וכשיעבור בהצלחה יהיה רובאי 08. הקורס אורך כ-5 חודשים ולאחר מכן הלוחם עובר השלמת יחידה לפי האזור שהלוחם יגע אליו בסוף הקורס.

ציוד ואמצעי לחימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לוחמי היחידה חמושים באקדח שירות, אותו הם נושאים גם "על אזרחי". רובה השירות של היחידה הוא ערד 5. קלעי היחידה מפעילים רוגר SR-22 לצורכי פיזור מהומות אלימות ונטרול פחות מקטלני של חמושים ומפרי סדר מסוכנים. צלפי היחידה משתמשים ברובי צלפים מדגמי מאוזר 86SR בריחי, רמינגטון מודל 700 משופר, SR-25 Mk 11 חצי-אוטומטי ובארט REC10 חצי-אוטומטי עם משתיק קול.

ציונים לשבח[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין הציונים לשבח והעיטורים:

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ימ"ס בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]