טוקסין הבוטולינום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף בוטוליניום טוקסין)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
טוקסין הבוטולינום
מבנה הטוקסין הבוטולינום.
נתונים כימיים
כתיב כימי C6760H10447N1743O2010S32 
מסה מולרית 149.322,3223 kDa
מזהים
מספר CAS 93384-43-1
PubChem 5485225

טוקסין הבוטולינום הוא חומר המופק מרעלן חיידק הנקנקת האנארובי Clostridium botulinum. זהו הרעלן הקטלני ביותר הידוע לאדם, והוא עשוי אף להורגו, בריכוז של 1 ננו-גרם (אחד חלקי מיליארד גרם) לק"ג משקל גוף, על ידי חסימת שחרור המוליך העצבי אצטילכולין בסינפסות שבצומת עצב-שריר. הוא מפרק חלבונים המעורבים בתהליך האקסוציטוזה, כגון SNAP-25 (Synaptosome Associated Protein) . בכמויות זעירות ביותר יכול הרעלן להחליש את פעילותם של שרירים הסובלים מפעילות יתר.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

החומר בודד לראשונה על ידי וון ארמנגן בשנת 1897 ונכנס לשימוש ברפואה הקוסמטית בשנות ה-70, בעיקר לתיקון מצבים של עין עצלה או פזילה (הרופאים הראשונים בעולם אשר השתמשו בחומר למטרות אלו היו שני רופאי עיניים - ד"ר אלן סקוט האמריקאי ופרופ' פנחס נמט הישראלי). הוא יעיל במיוחד לטשטוש קמטי הבעה.

שימושים קליניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אסתטיקה (ניתוחים פלסטיים)[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – טיפולי בוטוקס

השפעת הרעלן על החלשת השריר מביאה להפחתת או העלמת קמטים מסוימים לתקופה של כארבעה-חמישה חודשים. טוקסין הבוטולינום לא מתאים לטיפול בקמטים סטטיים, אשר לא מושפעים מתנועות שרירי הפנים, או לטיפול בקמטים עדינים שנובעים ממבנה העור. טוקסין הבוטולינום ניתן בהזרקות למספר מקומות בתוך השריר המכווץ (לטיפול בקמטים - לשרירי הבעה בשליש העליון של הפנים). הטיפול בקמטי הבעה בפנים הוא קוסמטי. הטיפול כולל הזרקה לאזור בין הגבות ("הגלבלה"), למצח ולצידי העיניים פעמיים עד שלוש בשנה. במרבית המקרים הטיפול יביא לשיפור עד היעלמות מלאה של הקמטים.

נוירולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניתן להזריק טוקסין הבוטולינום לחולים שעברו שבץ מוחי וסובלים מהתכווצות בלתי רצונית של הגפה (ספסטיות). שימוש נוסף הוא לספסטיות של שרירי הפנים והצוואר (עווית העפעף, עווית מחצית הפנים, ומתח צווארי). ניתן להזריק בוטולינום לשרירי הקרקפת לטיפול בכאבי ראש. הזרקות תת-עוריות לבית השחי וכף היד לחולים הסובלים מהזעת יתר. הזרקות תת-עוריות לבית השחי נמצאו יעילות מאוד להפחתה של הזעת יתר בבית השחי.

הטיפול יעיל יותר מתרופות אנטי-כולינרגיות הניתנות במצב זה, וכרוך בפחות תופעות לוואי. הטיפול חוסך כמעט לחלוטין את הצורך של ניתוח סימפטקטומיה, אשר נחשב עד לעידן הבוטולינום כטיפול המועדף בהזעת יתר. האפקט הטיפולי בטיפול בהזעת יתר נמשך כ-8–10 חודשים אך קיימים דיווחים לא שכיחים של השפעה לתקופה ארוכה למשך שנתיים ואף יותר או השפעה קצרה של 3 חודשים בלבד.

טיפול בכאב[עריכת קוד מקור | עריכה]

הזרקות טוקסין הבוטולינום נמצאו יעילות לטיפול בכאבים שונים. ממצאי המחקרים הראשונים עם בהם הזריקו טוקסין הבוטולינום לטיפול במיגרנה היו מבטיחים והובילו לביצוע מחקרים גדולים ומבוקרים היטב שתוצאותיהם אכזבו. ברוב המחקרים לא הייתה לבוטולינום השפעה מעבר להשפעת הפלצבו, ואם הייתה השפעה היא הייתה קטנה. דווקא בטיפול בכאבי ראש כרוניים יום יומיים (Chronic Daily Headache) הייתה לבוטולינום השפעה מעט טובה יותר. בנוסף, מחקרים קטנים יחסית הראו תוצאות מבטיחות בטיפול בכאבים נוירופטיים, ובנוירלגיות שונות (Trigeminal Neuralgia). מחקרים מבוקרים טוב יותר, וגדולים יותר יאששו או ישללו את יעילותה של התרופה באינדיקציות אלו. למרות זאת, רופאים רבים כבר מטפלים בחולים אלו (מיגרנה, כאבי ראש, ניורופטיות ונאורלגיות) לאחר שכל האלטרנטיבות הטיפוליות הקיימות נכשלו.[1][2] קלינית אנו רואים שיפור במקרים רבים. יש מידע רב על מנגנון הפעולה של טוקסין הבוטולינום במניעת כאבים התומך בשימוש בתרופה לאינדיקציות אלו.

פעולות נוספות של טיפול ברעלן במינונים נמוכים: טיפול בכאבי גב תחתון, הפרעות תנועה מסוגים שונים וריור (הפרשת רוק) מוגבר בילדים ומבוגרים (חולי פרקינסון).

טיפול בתסמונת השלפוחית הרגיזה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הזרקת בוטוקס לדופן שלפוחית השתן הוא טיפול מקובל לתסמונת השלפוחית הרגיזה שמקורה אינה עצבי והיא אינה מגיבה לטיפול תרופתי. הזרקת הבוטוקס מעכבת את שחרור האצטילכולין בסיומת העצבית בדופן כיס השתן, ובעקבותיה נוצר עיכוב בהתכווצות שריר השלפוחית, פעילות היתר של השלפוחית משותקת, נפחה גדלה ומופחתות ההתכווציות הבלתי רצוניות של שלפוחית השתן. בנוסף, הבוטוקס מעכב את העברת הגירויים מהשלפוחית למערכת העצבים, וכך פוחתת תחושת הדחיפות והלחץ להטלת שתן אצל חולים הסובלים מפעילות יתר של השלפוחית.[3]

תופעות לוואי[עריכת קוד מקור | עריכה]

האפקט הטיפולי מופיע לרוב תוך מספר ימים ונמשך בדרך כלל שלושה חודשים בטיפול בקמטים ועשרה חודשים בטיפול בהזעה. לשימור ההשפעה יש לחזור על פעולת ההזרקה תוך מספר חודשים לאחר שהאפקט הטיפולי נחלש.

תופעות הלוואי הן לרוב מקומיות, קלות ונדירות, וכוללות דמם במקום ההזרקה, חולשה בשריר שהוזרק או בסביבתו (צניחת עפעפיים, אסימטריה בגובה הגבות או הרמה מוגזמת של הגבות). תופעות אלו חולפות לרוב תוך מספר שבועות. יכולה להופיע נפיחות חולפת באזור ההזרקה ובמקרים נדירים נפיחות באזור העיניים יכולה להישאר מספר שבועות. תגובות סיסטמיות המופיעות לעיתים כוללות תחושת שפעת. במקרים נדירים ביותר דווח על חולשה גם באזורים מרוחקים מאזור ההזרקה כמו הפרעת בליעה או חולשה בגפיים. ה-FDA (רשות המזון והתרופות האמריקנית) חייב את אחת החברות המשווקות חומרים לבוטוקס - אחת הגרסאות המסחריות של טוקסין הבוטולינום, לעדכן את האזהרות לגבי השימוש בתרופה ולהוסיף אזהרה חד משמעית לגבי הסיכון בשימוש בתרופה. מדובר בחולשת שרירים מפושטת אשר יכולה לסכן חיים. למרות זאת, התרופה מאושרת לטיפול אפילו בקמטים. באינדיקציות האסתטיות הסיכוי לסבול מתופעות לוואי קשות אלו קטן עד מאוד, וייתכן אף שאינו קיים. מרבית המקרים הנדירים שבהם הופיעו תופעות לוואי קשות אלו היו בחולים אשר טופלו במינונים גבוהים, בהזרקה לשרירים גדולים (דיסטוניות שונות, בילדים שסובלים מ CP וכו) ובמטופלים שסבלו מבעיות ומחולשת שרירים טרם ההזרקה.

תכשירי בוטוקס רבים נחשבים לבטוחים לשימוש, אבל העירבון היחיד למניעת תופעות לוואי וסיבוכים- הוא ניסיונו והסמכתו של הרופא המטפל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא טוקסין הבוטולינום בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Ashkenazi A, Silberstein S. Botulinum toxin type A for the treatment of headache: why we say yes. Arch Neurol. 2008 Jan; 65(1): 151-2
  2. ^ Ashkenazi A. The Role of Botulinum Neurotoxin in Pain Management—An Ongoing Controversy. Curr Pain Headache Rep. 2009 Aug; 13(4): 249-52
  3. ^ ד"ר יוסף אברבנאל, בוטוקס לטיפול בשלפוחית רגיזה, אתר כמוני

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.