ביגנוניים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןביגנוניים
דק-פרי "אורנג' ג'וּבּילי"
דק-פרי "אורנג' ג'וּבּילי"
מיון מדעי
ממלכה: צומח
מערכה: בעלי פרחים
מחלקה: דו-פסיגיים
סדרה: צינוראים
משפחה: ביגנוניים
שם מדעי
Bignoniaceae
ז'יסייה, 1789

ביגנוניים (שם מדעי: Bignoniaceae) היא משפחת צמחים מסדרת הצינוראים, ובה כ-750 מינים בכ-120 סוגים הנפוצים באזורים הטרופיים והסובטרופיים. צמחי המשפחה ידועים בפרחיהם הגדולים והצבעוניים, ורבים מהם בויתו וטופחו למטרות נוי.

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוצא מרבית מיני המשפחה באזורים הטרופיים של אמריקה הדרומית, אולם מינים רבים מצויים גם בסין, הודו, אוסטרליה, אפריקה הדרומית ואמריקה הצפונית. רוב הצמחים הם שיחים, עצים או מטפסים. עליהם בדרך כלל מורכבים, מנוצים או מנוצים-פעמיים. הפרחים גדולים, בעלי עטיף כפול. הכותרת דמוית משפך או חצוצרה, כמעין צינור מוארך שבקצהו אוגן הנפתח לצדדים. לעיתים הכותרת שִׂפתנית. הפרי הוא הלקט הנפתח לאורכו, והזרעים בחלק מהמינים בעלי כנפיים קרומיות. רבים מהמינים מפרישים צוף ומושכים אליהם ציפורים המסייעות בהאבקתם.

שמה של משפחת הביגנוניים נגזר משם הסוג ביגנוניה (Bignonia), שנקרא על שם הסופר והספרן הצרפתי ז'ן-פול ביניון (Jean-Paul Bignon). בעבר כלל סוג זה מינים רבים, אולם מחקרים פילוגנטיים הביאו לפיצול הסוג, לחלוקה מחדש של המינים במשפחה לסוגים שונים, ולאיחוד מינים אחרים. הדבר גורם לכך שרבים מהצמחים הפופולריים במשפחה מוכרים ביותר משם אחד. בנוסף לכך, קיימים בתרבות זני מכלוא אשר לא תמיד ידוע מהם המינים שמהם פותחו. בקרב גננים ושתלנים יש המוסיפים לכנות רבים מהמינים במשפחה בשם הכולל "ביגנוניה". באנגלית מכונים חלק מהצמחים בשם "Trumpet Vine" ("מטפס חצוצרה") על שום צורת פרחיהם.

מינים נפוצים בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישראל נפוצים בגינון מינים רבים ממשפחת הביגנוניים, ביניהם:

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ביגנוניים בוויקישיתוף