בית לודז'יה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בית לודז'יה
(למפת תל אביב רגילה)
Tel Aviv map-plain.png
 
בית לודז'יה
בית לודז'יה
בית לודז'יה, אפריל 2010

בית לודז'יה הוא מבנה תלת-קומתי הממוקם ברחוב נחמני מספר 43 (פינת רחוב גולדברג) בתל אביב, אשר שימש בעבר כבית חרושת לטקסטיל של חברת "לודז'יה" וכיום מוגדר כבניין לשימור.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית לודז'יה, המכונה גם "הבית האדום" בשל צבע הלבנים המרכיבות את קירותיו החיצוניים, תוכנן ונבנה בשנת 1924 (ה' באדר תרפ"ד הוא היום בו נחתם ההסכם להקמת בית החרושת) על ידי עקיבא אריה ויס, בהזמנתם של יזמי מפעל הטקסטיל "לודז'יה"[1] (על שם עיר מוצאם, לודז' שבפולין): מאיר דנציגר, יצחק שינפרבר, משה ברלינסקי, בנימין גוטר, אלעזר בראון ויהודה מוזס. בהמשך עבר המפעל לידיו של אריה שנקר. בשנת 1936 עברה פעילות בית החרושת לעיר חולון, והשימוש במבנה הוסב למטרות שונות, כגון בית מלאכה, מחסן, גלריית אמנות וסטודיו לצילום.

באמצע שנות ה-60 של המאה ה-20 נמכר המבנה למשפחת קרסו, ועם תחילת המאה ה-21 עמד נטוש. ב-2008 רכשה את המבנה חברת "כרמי הערבה בע"מ", שבבעלות איש העסקים רוני דואק, ובשנת 2017 נמצא המבנה בשלבים אחרונים של שימור מחמיר שאמור להחזיר אותו למצבו המקורי לצורך הפיכתו לבית דירות[2].

המבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שטחו של המגרש עליו ממוקם המבנה, בפינת הרחובות נחמני וגולדברג בתל אביב, הוא 815 מטר רבוע. המבנה הוא מלבני, בן שלוש קומות, ושטח כל קומה הוא כ-370 מטר רבוע, כך שהשטח הבנוי של המבנה כולו הוא כ-1,110 מטר רבוע. קירותיו החיצוניים של המבנה בנויים מלבנים אדומות, ומשובצים בו חלונות רבים - חלקם מלבניים וחלקם מקושתים. גגו של המבנה הוא גג רעפים משופע. המבנה נבנה כדוגמת מבני התעשייה בלודז' - ממנה הגיעו מייסדי חברת "לודז'יה".

את המבנה תכננו עקיבא אריה ויס והאדריכלים האקלקטיים יוסף ברלין וריכרד פסובסקי, שתכננו בתים רבים בתל אביב הצעירה.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • טלי שמיר ורצברגר, הבית האדום: בית לודז'יה, הוצאת כרמי הערבה, 2018

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ שביט יעקב, "חרושת הטקסטיל בארץ ישראל 1854- 1956
  2. ^ איריס ליפשיץ־קליגר, ‏חוזרים לבית האדום, באתר "ידיעות אחרונות", 16 במאי 2017