לדלג לתוכן

רוני דואק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
רוני דואק
רוני דואק
רוני דואק
לידה 1958 (בן 66 בערך)
חיפה שבישראל ישראלישראל
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
מקצוע איש עסקים, יזם חברתי ופילנתרופ
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

רוני דואק (נולד ב-1958 בחיפה) הוא איש עסקים, יזם חברתי ופילנתרופ. ייסד שורה ארוכה של מיזמים חברתיים ביניהם "ציונות 2000", "שיתופים" ו"עורו". שימש כיו"ר הרשות הלאומית למלחמה בסמים ואלכוהול.

פעילות חברתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1993 הקים את עמותת "אח-שב ציונות 2000"[1] שפעלה בקרב אוכלוסיית העולים ממדינות ברית המועצות לשעבר ואתיופיה. במסגרת פעילותה הוקמו מרכזים קהילתיים באתרי הקראוונים בהם שוכנו העולים, שייעודם מתן אפשרות לתרבות ופנאי לאותה אוכלוסייה.

בשנת 1994, הקים את "אלטרנתיב", תוכנית לאומית למניעת שימוש בסמים. בהמשך, ״אלטרנתיב״ אומצה על ידי הרשות הלאומית למלחמה בסמים ואלכוהול והפכה לתוכנית דגל לאומית בקרב בני נוער. עד היום השתתפו בסדנאות אלטרנתיב למעלה מ-300,000 משתתפים במאות בתי ספר ומסגרות חינוכיות ברחבי הארץ.

"ציונות 2000"[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות רצח ראש הממשלה יצחק רבין, בשנת 1996, יזם עם קבוצת חברים את "ציונות 2000",[2] המפעילה פרויקטים חברתיים מגוונים בכל ברחבי הארץ. ציונות 2000 שמה לעצמה את האחריות האישית כמטרה, מתוך אמונה שאפשר לעשות, אפשר לשנות, אפשר להשפיע. במהלך שנות פעילותה הפכה ציונות 2000 לאחד מן הארגונים החברתיים המובילים בישראל ורתמה אלפי מתנדבים, אנשי חינוך וחברה, אנשי עסקים ופילנתרופים וכן מאות חברות עסקיות להקמת מיזמים חינוכיים וחברתיים בכל רחבי הארץ. אחד מהפרויקטים הראשונים אותו יזמה ציונות 2000 בשנת 1998 הוא "עסקים למען הקהילה" (על"ה), במטרה לסייע לחברות עסקיות לנהל את מעורבותן החברתית באופן המקצועי, המיטבי והמתקדם ביותר. כיום, מלווים צוותי על"ה למעלה מ-120 חברות ישראליות ובינלאומיות בשותפויותיהן החברתיות עם המגזר השלישי והמגזר הציבורי במטרה ליצור חברה צודקת ומאוזנת יותר. כמו כן העמותה פועלת לעידוד יזמות עסקית בקרב מאות בני נוער בסיכון במסגרת פרויקט "עשינו עסק".

פרויקט נוסף אותו מפעילה ציונות 2000 הוא פרויקט "עיר בשינוי", שפועל לקידום ושיפור איכות החיים ביישובים על ידי הפעלת מודל מערכתי לבניית תהליכי שינוי בקהילה המתבסס על העצמה קהילתית ופיתוח ההון החברתי. מודל העבודה הייחודי מיישם שינוי בתפיסת הניהול – תוך אימוץ גישה מערכתית, עבודה במנהלות - שולחנות עגולים רחבים המייצגים את שלושת המגזרים. בתהליך הגדרת חזון משותף וקביעת אסטרטגיה לקידום התחום הנבחר, מיפוי מקיף ודינאמי שיהווה את בסיס הנתונים, קביעת תוכנית עבודה מתוקצבת, מדידה והערכת אפקטיביות וכל זאת בשקיפות מלאה וניהול תקין.

התוכנית מביאה לשינוי המתבטא במערך ארגוני רחב המשתף את שלושת המגזרים (ציבורי, שלישי ועסקי) ומאפשר פעולה עם מרב הארגונים ביישוב לקידום התחומים בהם אנו פועלים, תוך איגום משאבים ופעולה מגוונת בה כל מגזר וארגון מביא את יתרונותיו היחסיים. עד היום פעלה ציונות 2000 במסגרת פרויקט "עיר בשינוי" בעשרות יישובים ברחבי הארץ.

"שיתופים" - המרכז לקידום החברה האזרחית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2006 הוקם מרכז שיתופים[3] על ידי רוני דואק ושותפים מציונות 2000, קרן רש"י, ארגון ה-JFNA וקרן גנדיר. בשנת 2011 הצטרפה לשיתופים קרן חרוב ובשנת 2013 הצטרף להנהלת המרכז מריוס נכט.

מרכז שיתופים מהווה בית מקצועי וצומת של מידע וידע לקהילות החברה האזרחית - ארגוני מגזר שלישי, פילנתרופיה, שותפויות חברתיות והתארגנויות אזרחיות. מרכז "שיתופים" פועל לחיזוק החברה האזרחית באמצעות פיתוח הניהול החברתי, הרחבת הפילנתרופיה הפרטית וקידום השיח הבין מגזרי. בתחום הניהול החברתי, מרכז שיתופים מסייע למנהלות ומנהלים חברתיים לממש את ייעוד הארגון באמצעות פיתוח תורת הניהול החברתי, מפגשי למידה מקצועיים והנגשת ידע מעשי. הידע מפותח על-בסיס ניסיונם של מנהלים חברתיים ובשיתוף טובי המומחים בכל תחום. בתחום השיח הבין מגזרי, מרכז שיתופים מספק תשתית לניהול והפעלת שולחנות עגולים, העוסקים בסוגיות חברתיות לאומיות - תוך שמירה על עקרונות השיתוף, השוויון והשקיפות. קידום השיח האפקטיבי, בין שלושת המגזרים - הממשלתי, העסקי והחברתי, מתאפשר בזכות ניסיון מצטבר, ידע ומתודולוגיות ייחודיות שפיתחנו. בתחום הפילנתרופיה, מרכז שיתופים מעודד מעורבות ותרומה פרטית של בעלי הון ישראליים, מתוך תפיסה של השקעה חברתית אחראית ואפקטיבית. זאת באמצעות מפגשי למידה וייעוץ לתורמים, פיתוח ידע מקצועי והעלאת המודעות הציבורית לנושא. שיתופים מקדמת מיזמים לאומיים הפועלים במודל של COLLECTIVE IMPACT ומפתחת מרחבי השפעה המיועדים לארגונים חברתיים.

"עורו"[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2012[4] יזם עם מספר שותפים את הקמת תנועת "עורו", תנועה חברתית אשר יצרה קבוצת לחץ לצורך השפעה על קובעי המדיניות וליצירת שינוי בנושאים לאומיים-חברתיים מרכזיים כמו מאבק לשוויון הזדמנויות בחינוך, שוויון בנטל ושלטון החוק. ב-2013 התאחדה ״עורו״ יחד עם ״השדרה״ ו״אג'נדה״ לארגון אנו - עושים שינוי.

הקרן למיזמים לאומיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2016[5]היה שותף להקמת ארגון שמטרתו טיפול בבעיות מרכזיות הדורשות טיפול עומק, בתקציבים גדולים. הפרויקט הראשון שנבחר לטיפול עומק, הוא מלחמה בזיהומים בבתי חולים.

כרמי ערבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1991 ייסד את "ענבי אילת", מיזם עסקי ראשון מסוגו בשיתוף קיבוץ אילות במסגרתו הוקמה כרם ענבים בשטח מדברי של כ-500 דונם. כמו כן, הקים דואק את "כרמי ערבה" חברה יזמית שפועלת בתחומים שונים ביניהם שימור מבנים בעלי ערך היסטורי. החברה רכשה בשנת 2008 את בית לודז'יה, הבית האדום, ברחוב נחמני בתל אביב על מנת לשמרו ולהפכו לבניין דירות ואת בית חנה בשדרות בן-גוריון בתל אביב. בנוסף, עוסקת החברה בפיתוח הנגב על ידי יזמות תיירותית, והקימה בשיתוף עם רשת "Six Senses" העולמית מתחם אירוח מדברי ייחודי הממוקם על גבעה הצופה על הערבה והרי אדום ליד היישוב שחרות.

פעילות ציבורית נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • יו"ר של מועצת הרשות הלאומית למלחמה בסמים ואלכוהול. תפקיד בו כיהן בתפקיד במשך שלוש שנים.
  • יו"ר משותף של האספה הכללית (GA) של ועידת איגוד הקהילות היהודיות בצפון אמריקה JFNA 2001 (וושינגטון) ו-2013 (ירושלים).
  • חבר הוועד המנהל בקרן רש"י.
  • עמית כבוד במכון שנקר - שותף בהקמת המכון לחקר העיצוב.
  • במאי 2023 קיבל דוקטור לפילוסופיה לשם כבוד - מטעם האוניברסיטה הפתוחה.

חיים אישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

דואק אב לחמישה ילדים, ארבעה מנישואיו לאוולין ממנה התגרש בשנת 2003, וילד אחד מהשחקנית יעל אבקסיס עמה היה בזוגיות בין השנים 2004 עד 2014.[6]

דואק מתגורר ברשפון.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא רוני דואק בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]