בעלי זנב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgבעלי זנב
Salamandra salamandra (Marek Szczepanek).jpg
סלמנדרה כתומה, Salamandra salamandra
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: דו-חיים
תת־מחלקה: דו-חיים קיימים
סדרה: בעלי זנב
משפחות

ראו בגוף הערך.

שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Caudata
נקטרואוס מצוי
Dicamptodon tenebrosus
Ichthyosaura alpestris
Ambystoma opacum

בעלי זנב (שם מדעי: Urodela או Caudata) הם הדו-חיים אשר נכללים בסדרה Caudata. בסדרה קיימים כ-500 מינים לערך. גופם מוארך ורזה, רגליהם קצרות, וזנבותיהם ארוכים. בשל עורם הלח, התאמתם המרבית היא לבתי גידול הקרובים למאגרי מים, או בבתי-גידול בהם הלחות יחסית גבוהה. חלק מהמינים חיים בעיקר בסביבה מימית, חלקם נכנסים למים ויוצאים מהם לסירוגין, וחלקם האחר חיים על האדמה בכל משך חייהם כפרטים בוגרים. בעלי הזנב דומים ללטאות באופן שטחי בלבד, וקל להבחין ביניהם באמצעות היעדר הקשקשים. בעלי הזנב יכולים לגדל מחדש גפיים שנקטעו.

תפוצה ורבייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מינים של בעלי זנב נמצאים במרבית בתי הגידול הלחים ו/או המימיים בחצי הכדור הצפוני. בתי הגידול של בעלי הזנב מוגבלים לרוב לצפון הגלובוס, כאשר מספר מועט בלבד של מינים חי באזור הצפוני של דרום אמריקה. מרביתם קטנים, אולם חלקם מגיעים לאורך של מטר וחצי. הם חיים באפיקיי נהרות, בבריכות קטנות,, על עצים ובאזורים לחים נוספים. בצפון אמריקה חיים ה-Cryptobranchus alleganiensis והפרוטאוסיים, היכולים להגיע לגודל של 30 סנטימטרים ואף יותר. ביפן ובסין ניתן למצוא את הסלמנדרות הענקיות, שמגיעות למשקל של 30 ק"ג ולאורך של מטר וחצי.

חברי תת-הסדרה סלמנדרות משתמשים באסטרטגיית רבייה של הפריה פנימית, הואיל ולנקבות יש בלוטות מיוחדות האוגרות את נוזל הזרע ואת נושאי הזרע לאחר ההזדווגות. חבריהן של שתי תת-הסדרות האחרות, סלמנדרות ענק וסירנים, משתמשים באסטרטגייה של הפריה חיצונית, בדומה למרבית חברי הסדרה המקבילה, חסרי זנב.

טקסונומיה[עריכת קוד מקור | עריכה]