דנדרובטיים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgדנדרובטיים
Dendrobates pumilio.jpg
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: דו-חיים
סדרה: חסרי זנב
תת־סדרה: ניאובטרכיה
על־משפחה: אילניתאים
משפחה: דנדרובטיים
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Dendrobatidae
‏(Q298933, 1865)
תחום תפוצה
Dendrobatidae range.PNG

דנדרובטיים (שם מדעי: Dendrobatidae) היא משפחה בסדרת חסרי הזנב. צפרדע חץ רעילה הוא כינוי למיני האורגניזמים במשפחה זו. צפרדעי חץ רעילות נמצאות בשני אזורים גאוגרפיים סמוכים: מרכז אמריקה ואמריקה הדרומית. את המין Dendrobates auratus ייבאו גם לחלק מאיי הוואי.

רקע כללי[עריכת קוד מקור | עריכה]

דנדרובטיים היא משפחה של חסרי זנב קטנים, פעילי-יום, שצבעם לרוב בהיר והם עוטים צבעי אזהרה. הם נפוצים במרכז ובדרום אמריקה. פעמים רבות הפרטים במשפחה זו נקראים צפרדעי חץ-רעילה, על אף שהם כלל לא צפרדעים. שמם זה דבק אליהם בשל מספר אלקלואידים רעילים הנמצאים בעורם של מינים רבים. צפרדע החץ הרעילה ביותר היא Phyllobates terribilis. עם זאת, בשבי היא מפסיקה לייצר את הרעל.

הדנדרובטיים מאופיינים לרוב על ידי צבעם הבהיר וגודלם הקטן. צבע עורם משתנה בין כתום בהיר ושחור ובין כחול או צהוב. גודלם משתנה גם כן, והוא נע בין סנטימטר אחד ובין 6 סנטימטרים, תלוי בגיל הפרט ובמין.

רבייה ודאגה הורית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרבית החברים במשפחת הדנדרובטיים אופיינו באסטרטגיות רבייה שונות ביחס לדו-חיים אחרים. בסוג Colostethus הביצים מוטלות על רצפת יער על ידי הנקבה, שאחריהם הזכר מחזר אחרי הנקבה. אחד ההורים, בדרך-כלל הזכר, שומר על הביצים עד שהן בוקעות. הראשנים שמגיחים יוצאים מהביצה ועולים על גב הזכר או הנקבה, אשר מעבירים אותם למים. במספר מינים בסוג Dendrobates, הראשנים נישאים למאגרי מים קטנים בחורי עצים. במינים מסוימים, הנקבה הולכת וחוזרת לחורי העצים על מנת להאכיל את הראשנים במזון מזין ולא-מדושן, עליו מסתמכים הראשנים כמקור עיקרי לתזונתם. ככלל, הדנדרובטיים לא נצפו דואגים לראשנים, אלא במקרים נדירים.

רעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – רעל
צפרדע חץ רעילה צהובה (Phyllobates terribilis), מבעלי החיים הרעילים בעולם.

לפי הערכות, קיימים בערך 220 מינים במשפחת הדנדרובטיים. מרבית המינים אינם רעילים לבעלי חיים ולבני אדם. על עורם של הדנדרובטיים נמצאו יותר ממאה סוגים של רעלים. צפרדע חץ רעילה, היא אינה מין אחד אלה למעשה קבוצה של מיני צפרדעים ממשפחת הDendrobatidae, צפרדעים אלו הם מהיצורים הרעילים בעולם ובמיוחד המין צפרדע חץ צהובה (Phyllobates terribilis). רעילותם כה עוצמתית כך שדי ב-2 מיקרוגרם (2 מיליונית הגרם!) מהחומר הפעיל בגופה להרוג אדם בוגר‏[1]. מקור רעל עוצמתי זה אינו מגופה של הצפרדע - אם נסיר את הצפרדע מסביבתה הטבעית היא תאבד את רעילותה מאחר שהיא מיצרת ומזקקת את הרעל הזה מחרקים רעילים מהם היא ניזונה, וחרקים אלו סופגים את הרעלים מצמחים רעילים מהם הם ניזונים‏[1]. הביצים של צפרדעים אלו, ואף הראשנים הבוקעים מהם גם רעילים.


קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1.0 1.1 [http://io9.com/meet-the-deadliest-venomous-animals-in-the-world-1382395982 Meet the Deadliest Venomous Animals in the World מאתר io9.com