ברידג'סטון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית


שגיאות פרמטריות בתבנית:חברה מסחרית

שימוש בפרמטרים מיושנים [ אנשי מפתח ]

ברידג'סטון
Bridgestone
מטה החברה בטוקיו
מטה החברה בטוקיו
נתונים כלליים
סוג חברה ציבורית
בורסה הבורסה לניירות ערך בטוקיו (20005108) עריכת הנתון בוויקינתונים
מייסדים שוג'ירו אישיבאשי
תקופת הפעילות 1931–הווה (כ־93 שנים)
מיקום המטה טוקיו עריכת הנתון בוויקינתונים
משרד ראשי טוקיו, יפן
ענפי תעשייה ייצור עריכת הנתון בוויקינתונים
מוצרים עיקריים צמיגים
הכנסות 29.7 מיליארד דולר (2007)
רווח 1.5 מיליארד דולר (2007)
אנשי מפתח שושי אראקווה
עובדים 133,752 (2007)
 
www.bridgestone.com
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
צמיג של ברידג'סטון במכונית הפורמולה 1 של BMW בשנת 2006
מיכאל שומאכר נוהג בפרארי עם צמיגי ברידג'סטון בגרנד פרי ארצות הברית ב-2005

ברידג'סטון (יפנית: 株式会社ブリヂストン) הוא קונצרן יפני לייצור צמיגים. הוא נוסד ב-1931 על ידי שוג'ירו אישיבאשי בעיר קורומה, פוקואוקה. שם החברה מתבסס על משמעות שמו של המייסד (אבן-גשר) תוך היפוך המילים. בשנת 2008 הייתה ברידג'סטון אחת משלוש החברות הגדולות בעולם לייצור צמיגים עם היקפי ייצור דומים למישלן הצרפתית וגודייר האמריקנית. בשנה זו פעלו בחברה כ-200 מתקני ייצור ומרכזי פיתוח ב-26 מדינות.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מייסד ברידג'סטון, שוג'ירו אישיבאשי, החל לייצר צמיגים ב-1930 במסגרת חברה משפחתית שייצרה פריטי הנעלה יפניים מסורתיים המכונים טאבי. לאחר כשנה הוא פרש והקים את ברידג'סטון. במהלך השנים הראשונות ניסתה החברה להתבסס כל האפשר על יידע עצמאי וכך עברו מספר שנים עד שהחברה החלה לייצר צמיגים באיכות מספקת. ב-1935 החלה החברה לייצר מקלות גולף.

במלחמת העולם השנייה הולאמו כל מפעלי הייצור של החברה והיא ייצרה רק עבור הצבא היפני. שני מפעלים שנותרו בלתי הרוסים לאחר המלחמה אפשרו לחזור לייצור בקצב מהיר שהפך את ברידג'סטון ב-1953 לחברת הצמיגים הגדולה ביפן. באותן שנים ייצרה החברה אופנועים, אך בהמשך החליטה להפסיק זאת על מנת שלא לפגוע במכירות צמיגי האופנועים ליצרני האופנועים האחרים ביפן. ב-1961 הפכה החברה לציבורית ונסחרה בבורסה של טוקיו ואוסקה. ב-1964 הייתה ברידג'סטון הראשונה ביפן לייצר צמיג רדיאלי. באותן שנים עסקה החברה בשיפורי איכות מהותיים בייצור ובניהול, ואף זכתה לפרסים על כך.

מייסד החברה, אישיבאשי נפטר ב-1976, אך התפתחות החברה לא נפגעה והרחבת הפעילות למדינות אחרות נמשכה. מאז אמצע שנות ה-60 של המאה ה-20 נפתחו תוך עשור מפעלים במלזיה, תאילנד ואינדונזיה. בעשור הבא השקיעה החברה במפעלים קיימים בטאיוואן, אוסטרליה וארצות הברית. קניית מפעל בודד של חברת פיירסטון האמריקנית ב-1983, הובילה מספר שנים אחר כך לרכישת החברה כולה, שהייתה יצרן הצמיגים השני בגודלו בארצות הברית ב-1988.

במשך רוב שנותיה ייצרה ברידג'סטון מוצרים נוספים מעבר לצמיגים. לעיתים היו אלו מוצרים הקשורים לחומרי הגלם או לתהליכי הייצור שפותחו עבור ייצור הצמיגים. 81 אחוז מהכנסות החברה בשנת 2007 נבעו ממכירת הצמיגים. שאר ההכנסות באו מהמוצרים האחרים שהיו בתחומים הבאים: רכיבים לתעשיית הרכב, מוצרים כימיים, רכיבים לצגי פלזמה, ציוד ספורט ואופניים ועסקים נוספים בתחום המימון.

ספורט מוטורי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברידג'סטון החלה את דרכה בספורט המוטורי בשנות ה-60 של המאה ה-20 במרוצי הגרנד פרי היפניים. היא החלה להשקיע תשומת לב יתרה לנושא בשנות ה-80 כשהפכה לספק הצמיגים הדומיננטי במרוצי ה-GP2 (מרוצים בדרגה אחת נמוכה מפורמולה 1). בשנות ה-90 היא השתתפה בהצלחה במרוצי מכוניות התיור בגרמניה (DTM). חברת פיירסטון, שאיתה ברידג'סטון התמזגה ב-1988 הייתה בעלת מסורת השתתפות במרוצי הגרנד פרי עוד משנות ה-50 ובמרוצי האינדי האמריקאיים אך היא פרשה מהם בשנות ה-70. ב-1995 חזרו ברידג'סטון/פיירסטון למרוצי האינדי.

ב-1997 החלה ברידג'סטון להשתתף לראשונה בהיקף מלא במרוצי פורמולה 1, לאחר השתתפות חלקית באמצע שנות ה-70. ספק הצמיגים המתחרה, גודייר, פרש ב-1999 וברידג'סטון הייתה שותפה לרצף של חמש זכיות של פרארי ומיכאל שומאכר באליפות היצרנים, שתיים מתוכם כספק צמיגים יחיד בסדרה. החל מעונת 2001 הפכה מישלן הצרפתית ליריבתה של ברידג'סטון, אך בהצלחה חלקית, ועם פרישתה ב-2006 הפכה שוב ברידג'סטון לספק הצמיגים היחידי בפורמולה 1.

בתחום הדו גלגלי השתתפה ברידג'סטון במרוצי אופנועי גרנד פרי החל משנות ה-80 בקטגוריות הנמוכות תוך הצלחה יתרה. בשנת 2002 היא החלה להשתתף באופן מלא בקטגוריית המוטו GP הבכירה כשהיא סובלת מנחיתות בהשוואה למישלן שהייתה ספק הצמיגים של כל הקבוצות החזקות לאורך שנים. ברידג'סטון זכתה לניצחון ראשון בעונת 2004, אך החיבור עם דוקאטי החל מעונת 2005 הניב את ההצלחה הגדולה ביותר. הישגיה השתפרו באופן עקבי עד לזכייה של קייסי סטונר בתואר האליפות בעונת 2007. בעונת 2008 עברו רוב הרוכבים המובילים לרכב עם ברידג'סטון בהכירם ביתרונה ההולך וגדל על מישלן ובסיום העונה זכה ולנטינו רוסי עם ברידג'סטון באליפות. בתום אותה עונה נודע על החלטת מארגני הגרנד פרי כי ברידג'סטון תהפוך לספק הצמיגים הבלעדי באליפות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]