ברית יצחק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ברית יצחק (נקראת גם ליל הזוהר או עקד אל-יאס, 'עקידת ההדסים') הוא טקס הנהוג בלילה קודם ברית מילה בקרב עדות המזרח, אולם לא בקרב התימנים.

מנהג זה מבוסס על פי ספר הזהר [לך לך צג[1]] שמסופר שם: שרבי אבא ובנו ר' יעקב הזדמנו לאכסניה אחת ובעל הפונדק ביקש מהם להישאר למחר לברית. באותו לילה כינס בעל האכסניה את אוהביו ועסקו בדבקות בתורה ואף אחד לא ישן כל הלילה.

לדעת הרב יחזקאל לנדא[2] יש מקור למנהג זה גם מהתלמוד[3], וכן למנהג הדלקת הנרות בלילה זה, יש מקור מהתלמוד[4]. [סנהדרין לב,ב]

לילה לפני ברית המילה מגיעים לבית התינוק הנולד קרובי משפחה וידידים. הטקס חייב להיערך במניין של עשרה אנשים. הגברים קוראים בקול הלכות, מדרשים, פרקי קבלה וסיפורים הקשורים בברית מילה של האבות מתוך ספר הזוהר. אבי הנימול קורא את ההלכות והסיפורים הקשורים לחובת האב למול את בנו.

נוהגים לקרוא את כל ההלכות, הסיפורים והמדרשים מתוך ספר הנקרא "ברית יצחק".

לאחר מכן כולם סועדים בשמחה מכל המאכלים הכוללים את כל הברכות חוץ מברכת המוציא (הנאמרת על אכילת לחם) ושרים ומנגנים. יש הנוהגים להביא לבית הרך הנולד את כיסא אליהו הנביא שישמש למחרת בברית המילה, ולקשור עליו הדסים.

מנהג זה נערך ערב לפני הברית, שכן אומרים כי בלילה האחרון לפני הברית הסכנה לילד גדולה מאוד ולכן מרפדים אותו כביכול בסגולות.

וואכנאכט[עריכת קוד מקור | עריכה]

בקרב קהילות האשכנזים נוהגים לקיים מנהג דומה בשם "וואכנאכט" ("ליל השמירה" ביידיש), בו מתאספים המוהל, אבי הנימול וחברים, וקוראים תהילים ותפילות. כחלק מהמנהג מכונסים ילדים וטף סמוך למיטת התינוק וקוראים פרק ראשון של קריאת שמע ואת פסוקי "המלאך הגואל" להגנת התינוק בזכות תפילת תינוקות של בית רבן.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ קישור לזוהר
  2. ^ בספרו דגול מרבבה על שלחן ערוך יורה דעה סימן קעח
  3. ^ תלמוד בבלי בבא קמא פ ע"א "ישוע הבן".
  4. ^ סנהדרין לב.ב ""אור הנר בברור חיל משתה שם"