פסטיבל הג'אז הבינלאומי אילת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף ג'אז בים האדום)
סמל פסטיבל "ג'אז בים האדום" שהתקיים עד שנת 2004

פסטיבל הג'אז הבינלאומי אילת הוא פסטיבל ג'אז בינלאומי, המתקיים מדי שנה בנמל אילת, מ-1987. לפסטיבל מוניטין בינלאומי והוא מוכר היטב בקהילת הג'אז העולמית. הפסטיבל הוא אירוע הג'אז הגדול בישראל[1]. במשך השנים שולבו בפסטיבל גם מופעים מתחום מוזיקת העולם וכאלו המשלבים סגנונות שונים של ג'אז. מינואר 2011 מתקיים פסטיבל ג'אז בחורף תחת השם "ג'אז חורף בים האדום". המופעים נערכים באולמות בבתי מלון שונים בעיר.

הפסטיבל החל את דרכו תחת השם "ג'אז בים האדום" (כפרפרזה על הפסטיבל המפורסם "ג'אז בים הצפוני") ב-31 באוקטובר 1987 ונערך מאז כל שנה בשבוע האחרון של אוגוסט. ב-2004 הוחלף המפיק הראשון של הפסטיבל, אבי יפרח (חברת מולטימדיה) ושמו שונה לשם הנוכחי. מבין מייסדיו ומנהלו האמנותי מאז ראשית דרכו הוא פסנתרן הג'אז דני גוטפריד. גוטפריד ניהל את הפסטיבל לאורך 22 שנה והוליך אותו במהלך השנים מאירוע צנוע לאירוע שנתי רב ממדים, פסטיבל הנחשב אחד מהחשובים בעולם הג'אז. גוטפריד פרש בשנת 2008 וכמחליפו מונה ב-2009 הקונטרבסיסט אבישי כהן. באוקטובר 2011 פורסם כי הסקסופוניסט אלי דג'יברי ואיש הרדיו דובי לנץ נבחרו לשמש כמנהלים האמנותיים של הפסטיבל. השניים נכנסו לתפקיד לאחר שלוש שנים בהן ניהל כהן את הפסטיבל.

הפסטיבל מקיים כעשרה מופעים כל לילה במשך 3 ימים, כאשר במרבית הזמן מתקיימים במקביל שני מופעים. הלהקות המגיעות מחוץ לארץ מופיעות פעמיים (כדי לאפשר לקהל לראות את כל המופעים המופיעים במקביל) והישראליות מופיעות בחלקן פעם אחת ובחלקן פעמיים. הפסטיבל מציג כל שנה כתריסר הרכבים בינלאומיים, מצמרת הג'אז העכשווי, ומספר דומה של להקות ישראליות.

בכל ערב, לאחר סיום ההופעות, מתקיים מופע משותף ("ג'אם סשן") עד עלות השחר על שפת בריכת אחד המלונות, בהשתתפות חלק מהאמנים האורחים בפסטיבל ומוזיקאים ישראליים. במהלך ימי הפסטיבל מועברות על ידי האמנים המשתתפים סדנאות וכיתות אמן.

בשנת 2008 נרשמו כ-85,000 כניסות של בודדים ל-40 מופעי הפסטיבל.

בין האמנים אשר הופיעו במהלך שנות הפסטיבל נמנים: מייקל ברקר, רנדי ברקר, ויין שורטר, הרבי הנקוק, דייב ליבמן, ג'ורג' קולמן, רד רודני, ג'ון סקופילד, מישל פטרוצ'אני, צ'ארלי היידן, ג'ו הנדרסון, צ'יק קוריאה, דם, יזע ודמעות, טאוור אוף פאוור, מנהטן טרנספר, בטי קרטר, אבי לינקולן, דיאן ריבס, באד פלאס, טיטו פואנטה, גארי ברטון, צ'ארלס לויד, הירומי, טוטס טילמנס, ספיירוג'יירה, מייק סטרן, בילי קובהם ואחרים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]