ג'ון הרגרייב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ג'ון גורדון הרגרייבאנגלית: John Gordon Hargrave;‏ 6 ביוני 1894 - 21 בנובמבר 1982) היה מדינאי בריטי, ראש מפלגת האשראי החברתי של אנגליה וצפון אירלנד ומייסד תנועת הנוער "קיבו קיפט", שהשפיעה על אופי תנועות הנוער הצופיות.

שנים ראשונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרגרייב נולד בדרום אנגליה למשפחת מטיף נודד קוויקרי. ב-1908 הצטרף לתנועת הצופים של רוברט באדן פאוול. במלחמת העולם הראשונה שירת בגליפולי כחבר בצוות סיוע רפואי. חוויות המלחמה רק חיזקו את תפיסת עולמו הפציפיסטית והוא ראה בחומרה את הנטיות הלאומניות והמיליטריסטיות של תנועת הצופים הבריטית בהנהגת באדן פאוול.

קיבו קיפט[עריכת קוד מקור | עריכה]

"אלת'ינג" (כינוס טקסי) של קיבו קיפט, 1927

בהשראת ארנסט תומפסון סטון (Ernest Thompson Seton), מייסד תנועת הצופים של ארצות הברית וגישתו לגבי דגש על חיים בטבע, כמו אמריקאים ילידים, תוך השקעה בלימוד ופיתוח מיומנויות הישרדות ביער ושימוש במוצרי עץ לבניית מחסות ומתקנים, יצר הרגרייב "שבט" של תנועה חדשה, בשם קיבו קיפט (מילה בדיאלקט האנגלית העתיקה של קנט שפירושה הוכחה לעוצמה). השבט היה פתוח לבנים ובנות כאחד, בכך עבר על כלל של באדן פאוול, בשלו סולקו הרגרייב ושבטו מתנועת הצופים ב-1920. התנועה כללה בכל שבט חלוקה לשבט צעיר (לנוערים ונערות במשותף) ושבט בוגר (למבוגרים).

התנועה העלתה על נס, מלבד חיים בטבע, לאומיות בריטית מתונה ופציפיזם. לכל חבר הוענק שם "אינדיאני", שמו של הרגרייב היה "שועל לבן". פסגת הפעילות הייתה טיולים ומסעות בטבע, שזכו להילה רוחנית. הכינוסים, שאורגנו בסוף כל טיול, נקראו "אלת'ינגי", כשמו של הכינוס הנורדי העתיק, וכללו טקסים פרי יצירתו של הרגרייב ששילבו אלמנטים מדומיינים מטקסי אמריקאים ילידים והעמים הנורדיים.

למרות שהתנועה הייתה קטנה, היא כללה כחברים בוגרים הוגי דעות כהבלוק אליס, מוריס מטרלינק, רבינדרנת טאגור, הרברט ג'ורג' ולס ועוד ושינתה את אופי התנועות הצופיות תוך יצירת דגם לחיקוי (בין היתר השפיעה על תנועת הנוער "הבונים" ועל תנועת הנוער הגרמנית ואנדרפוגל שהשפיעה, מצידה, על תנועות הנוער היהודיות הציוניות השומר הצעיר, בלאו וייס ודרור).

אשראי חברתי[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אשראי חברתי

בשנת 1923 נחשף הרגרייב לרעיון האשראי החברתי ושילב את רעיונותיו לתוך המצע הרעיוני של הקיבו קיפט.

התנועה התפלגה ב-1925 והרגרייב המשיך להנהיג פלג שהפך לאלים יותר בדרישותיו החברתיות. ב-1930 ייסד את "לגיון המובטלים" בקובנטרי, מדיהם כללו חולצות ירוקות. ב-1932 הפכו החולצות הירוקות למדי הקיבו קיפט ושם התנועה שונה ל"תנועת החולצות הירוקות לאשראי חברתי" (The Green Shirt Movement for Social Credit).

חברי התנועה השתתפו בשנות השלושים בקרבות-רחוב נגד הפשיסטים שחורי החולצות של אוסוואלד מוסלי ונגד חברי המפלגה הקומוניסטית של בריטניה הגדולה.

בשנת 1935, בהשראת המפלגה לאשראי חברתי של אלברטה (קנדה), החליט הרגרייב להקים את מפלגת האשראי החברתי של אנגליה וצפון אירלנד. הרגרייב יצא לאלברטה על מנת ללמוד מהצלחות המפלגה שם ושהה בקנדה עד 1936 כיועץ כלכלי לממשלתה. עם שובו ספגה המפלגה מכה אנושה לאחר החלת "חוק הסדר הציבורי (1936)" שאסר על לבישת מדים על ידי אזרחים.

במהלך מלחמת העולם השנייה הופסקה הפעילות המפלגתית. בבחירות הכלליות של 1950 העמיד את עצמו לבחירה, אך לאחר שזכה ב-551 קולות בלבד במחוז בו התמודד, החליט לפרוש ולפרק את התנועה.

לאחר סוף הפעילות הפוליטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1967 שב לזירה הציבורית, כאשר תבע את החברה שייצרה מפה דינאמית שהציגה התקדמות מטוס ששובצה במטוס קונקורד על הפרת פטנט שפיתח עוד בשנות הארבעים. תביעתו, שלא זכתה להתייחסות רצינית בתחילה[1], גררה פתיחת חקירה רשמית שהוכיחה ב-1976 את צדקתו. אולם הרגרייב בן ה-82 לא זכה בפיצוי בשל סיבות טכניות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]