הבונים דרור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סמל התנועה

הבונים דרור היא תנועת נוער יהודית, ציונית-סוציאליסטית עולמית. התנועה הוקמה בשנת 1980 כאיחוד של שתי תנועות נוער ציוניות - הבונים, שקמה בבריטניה ופעלה בעיקר במדינות דוברות האנגלית, ודרור, ששורשיה במזרח אירופה.

התנועה דוגלת בערכי העבודה, הציונות והסוציאליזם. מטרותיה הן חיזוק הקשר של יהודי התפוצות עם ישראל והכשרת צעירים שיגשימו את עקרונות הצדק החברתי, השוויון והדו-קיום בישראל ובתפוצות.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סמל התנועה ב-1945, ברומניה

תנועת הבונים נוסדה בלונדון, בשנת 1929, על ידי אהרון וולסלי (Aron Wellseley). מטרותיה היו טיפוח התרבות היהודית והלשון העברית, וחינוך חבריה להחשת התחייה הלאומית דרך הגשמה אישית-חלוצית ברוח תנועת העבודה. ב-1930 נוסד סניף הבונים בדרום אפריקה, וב-1935 נוסד הבונים צפון אמריקה. התנועה קנתה אחיזה ברחבי העולם היהודי הדובר אנגלית, ובהמשך בארצות נוספות. היא דגלה בהתיישבות בארץ ישראל בדרך של קיבוץ, והייתה קשורה לאיחוד הקבוצות והקיבוצים. חברי התנועה ייסדו, בין היתר, את הקיבוצים גשר הזיו, ברור חיל, כפר בלום, כפר הנשיא, בית העמק, מבוא חמה ותובל וכן היו בין מייסדי המושב השיתופי הבונים שבמישור חוף הכרמל.

בשנת 1958 קמה תנועת "איחוד הבונים", פרי התמזגות הבונים עם תנועות נוער שונות בעולם, ובכך הייתה לגדולה בתנועות הנוער של תנועת העבודה הציונית.

בשנת 1980 התאחדה הבונים עם תנועת דרור ששורשיה במזרח אירופה ופעלה בעקרונות דומים של ציונות, סוציאליזם ועלייה התיישבותית. ברקע האיחוד הייתה הקמת התק"ם (התנועה הקיבוצית המאוחדת) כאיחוד של איחוד הקבוצות והקיבוצים שבו הייתה קשורה "הבונים", עם הקיבוץ המאוחד שבו הייתה קשורה "דרור". כיום פועלת הבונים-דרור ב-21 מדינות בעולם.

אידאולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

למרות שכל סניף בעולם פועל כתנועה עצמאית מבחינת פעילותו והגדרת עקרונותיו, ישנם עקרונות אידאולוגיים משותפים לתנועה ברחבי העולם:

  • ציונות - אמונה במדינת ישראל ובזכות העם היהודי עליה, והרצון בשלום עם המדינות הסובבות אותה. הבונים דרור מעודדת עלייה, ומחנכת לעלייה, אך זו לא ראשונה בסדר העדיפויות.
  • יהדות - הבונים דרור הם חלק מהזרם היהודי הקרוי יהדות תרבותית. התנועה מעוניינת בחיזוק הקשר של החניך לקהילה היהודית בעירו וליהדות בכלל, אך יותר על בסיס לאומי, ולאו דווקא דתי.
  • סוציאליזם - חתירה למען רווחת הכלל, מגורים קומונליים, שוויון וצדק חברתי.
  • צדק חברתי (תיקון עולם) - סדר חברתי חדש המבוסס על עקרונות של הגדרה עצמית, חופש פרט, דמוקרטיה, כלכלה שיתופית ושוויון. כחלק מפעילות תיקון עולם, החניכים תורמים לקהילה בדרכים שונות, כגון איסוף אוכל לעניים.
  • הגשמה וחלוציות - עלייה והתיישבות בבחינת "נאה דורש - נאה מקיים".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הבונים דרור בוויקישיתוף