הבונים דרור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סמל התנועה
סיכת התנועה - הבונים דרור

הבונים דרור היא תנועת נוער יהודית ציונית- סוציאליסטית אשר פועלת ברחבי העולם. התנועה הוקמה בשנת 1982 מאיחודן של שתי תנועות נוער ותיקות – הבונים (שמקורה בבריטניה) ובאיחודן של מספר קבוצות הפכה ל'איחוד הבונים' ותנועת 'דרור' שמקורה במזרח אירופה.

התנועה דוגלת בערכי היהדות, ציונות, סוציאליזם והגשמה ומזוהה עם תנועת העבודה. מטרותיה הן חיזוק הקשר של חניכי התנועה ברחבי העולם עם זהותם היהודית, חיזוק הקשר של יהודי העולם עם ישראל והכשרת צעירים לאקטיביזם והגשמה אקטיבית של ערכיה תוך חיזוק הצדק החברתי והשוויון בארץ ובעולם.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סמל התנועה ב-1945, ברומניה

תנועת הבונים נוסדה בלונדון, בשנת 1929, על ידי וולסלי (פנחס) אהרון (סבו של הזמר דויד ברוזה). מטרותיה היו טיפוח התרבות היהודית והלשון העברית, וחינוך חבריה להחשת התחייה הלאומית דרך הגשמה אישית-חלוצית ברוח תנועת העבודה. ב-1930 נוסד סניף הבונים בדרום אפריקה, וב-1935 נוסד הבונים צפון אמריקה. התנועה קנתה אחיזה ברחבי העולם היהודי הדובר אנגלית, ובהמשך בארצות נוספות. היא דגלה בהתיישבות בארץ ישראל בדרך של קיבוץ, והייתה קשורה לאיחוד הקבוצות והקיבוצים. חברי התנועה ייסדו, בין היתר, את הקיבוצים גשר הזיו, ברור חיל, כפר בלום, כפר הנשיא, בית העמק, מבוא חמה ותובל וכן היו בין מייסדי המושב השיתופי הבונים שבמישור חוף הכרמל. בשנת 1954 התאחדה תנועת הבונים עם התנועה המאוחדת שהפכה ל"הבונים-התנועה המאוחדת", אשר בשנת 1959 התאחדה עם הנוער העובד להקמת הנוער העובד והלומד.

בשנת 1954 התאחדה דרור עם המחנות העולים והפכה לתנועת "דרור המחנות העולים".

בשנת 1980 התאחדה הבונים עם תנועת דרור ששורשיה במזרח אירופה ופעלה בעקרונות דומים של ציונות, סוציאליזם ועלייה התיישבותית. ברקע האיחוד הייתה הקמת התק"ם (התנועה הקיבוצית המאוחדת) כאיחוד של איחוד הקבוצות והקיבוצים שבו הייתה קשורה "הבונים", עם הקיבוץ המאוחד שבו הייתה קשורה "דרור". כיום פועלת הבונים-דרור ב-21 מדינות בעולם.

אידאולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל סניף של תנועת הבונים דרור ברחבי העולם פועל כתנועה עצמאית מבחינת פעילותו והגדרת עקרונותיו, יחד עם זאת ישנם עקרונות אידאולוגיים משותפים לתנועה ברחבי העולם:

  • ציונות - אמונה במדינת ישראל ובזכות העם היהודי עליה, והרצון בשלום עם המדינות הסובבות אותה. הבונים דרור מעודדת עלייה, ומחנכת לעלייה, אך זו לא ראשונה בסדר העדיפויות.
  • יהדות - הבונים דרור הם חלק מהזרם היהודי הקרוי יהדות תרבותית. התנועה מעוניינת בחיזוק הקשר של החניך לקהילה היהודית בעירו וליהדות בכלל, אך יותר על בסיס לאומי, ולאו דווקא דתי.
  • סוציאליזם - חתירה למען רווחת הכלל, מגורים קומונליים, שוויון וצדק חברתי.
  • צדק חברתי (תיקון עולם) - סדר חברתי חדש המבוסס על עקרונות של הגדרה עצמית, חופש פרט, דמוקרטיה, כלכלה שיתופית ושוויון. כחלק מפעילות תיקון עולם, החניכים תורמים לקהילה בדרכים שונות, כגון איסוף אוכל לעניים.
  • הגשמה וחלוציות - עלייה והתיישבות בבחינת "נאה דורש - נאה מקיים".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הבונים דרור בוויקישיתוף