דגם להרכבה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דגם מטוס להרכבה
דגם להרכבה של טנק T-34 מוצג בדיורמה.

דגם להרכבה (נקרא גם "Scale Model", דגם בקנה מידה) הוא דגם בקנה מידה מוקטן, לרוב של כלי רכב כגון מטוס או טנק, שאותו על החובב להרכיב בעצמו לפי הוראות. הדגמים נבדלים זה מזה בסוג החומרים ובשיטות ההרכבה. רוב הדגמים להרכבה באים בקיט מוכן הכולל חלקים, הוראות הרכבה, ציור של הכלי כאשר הוא שלם, מדבקות עם סימול טקטי ולעיתים קרובות גם דבק. הדגמים הנפוצים להרכבה הם דגמים של כלי רכב צבאיים כגון מטוסי קרב, טנקים ורכב קרבי משוריין ועשויים מפלסטיק או שרף, המורכבים אחד לשני באמצעות דבק ייעודי המבוסס בעיקר על אצטון. סוג אחר של דגמים הוא דגמים להרכבה מנייר או קרטון. בנוסף, יש חובבים ואנשי מקצוע הבונים דגמים מאפס ("Built from scratch") ולא מסתמכים על קיט מוכן. בוני דגמים רבים חברים במועדונים, שבנוסף לסקירת מוצרים ושיתוף בידע וטיפים, עורכים מפגשים, תצוגות ותחרויות בין בוני הדגמים, בהם הם מציגים לראווה את מיטב הדגמים שבנו.

דגמי קיט[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאמור, הדגמים להרכבה הנפוצים ביותר הם דגמי קיט. הם עשויים מפלסטיק או משרף, ובאים בקופסה סגורה הכוללת את חלקי הדגם מפורקים (לרוב במסגרות פלסטיק המחזיקות אותם שלא ייפלו וילכו לאיבוד), הוראות הרכבה, מידע ומפרט טכני על הכלי, ציור של הכלי כאשר הוא שלם, מדבקות עם סימול טקטי (הנקראות decals) ולעיתים קרובות גם דבק (שאותו ניתן לרכוש גם בנפרד). את החלקים יש להדביק אחד לשני לפי ההוראות. בסיום ההדבקה ואחרי שהדבק מתייבש נהוג לצבוע את הדגם כך שייראה אמיתי. המהדרים אף מוסיפים אפקטים של בלייה ומזג האוויר כיאה לכלי שמשתפשף בשטח. חברות שונות מציעות תוספות לדגמי הקיט, הנקראות "מיני-קיט", והן כוללות למשל מיגון נוסף או חיילים קטנים.

רוב דגמי הקיט הם של כלי רכב, בדרך כלל צבאיים, כגון טנקים, רכב קרבי משוריין, מטוסי קרב, מסוקי קרב וכלי שיט צבאיים. דגמים אלו פופולריים במיוחד בקרב יוצאי צבא, מהנדסים, אנשים עם זיקה טכנית וחובבי היסטוריה צבאית. חלק מדגמי הקיט כוללים כלי רכב אזרחיים כמו מטוסי נוסעים, ספינות גדולות, רכבי שטח, מכוניות ועוד.

יש בונים המשדרגים את דגמי קיט, כגון בהוספת מנוע חשמלי קטן והפיכת הדגם לנוסע בשלט רחוק,[1] או הצבתו בדיורמה המתארת סיטואציה מבצעית. בדגמים האיכותיים ביותר קשה מאוד להבדיל בין הדגם לכלי האמיתי.

בין החברות הגדולות המציעות דגמי קיט נמנות Academy Plastic Model,‏ Heller,‏ Tamiya ‏Italeri, ‏ Hsegawa,‏ Meng Modelling, ‏Revell ועוד. צה"ל זוכה למקום של כבוד בדגמי הקיט, והחברות הגדולות מציעות דגמים של מטוסי ומסוקי חיל האוויר הישראלי בסכמות צביעה אותנטיות, רכב קרבי משוריין, דחפור די-9 בשירות צה"ל וסדרת טנקי המרכבה על שלל דגמיה, ממרכבה סימן 1 ועד מרכבה סימן 4מ.

לאחרונה התחיל להתפתח שוק של After Market ומיני-קיטים של חברות המתמחות ביצירת ערכות הסבה שונות, מטרת הערכות היא, לתקן שגיאות יצרן של הדגם או לעדכן אותו לתצורה מסוימת (למשל, חיל האוויר רוכש מטוס קרב מסוים ומשנה בו מכלולים מסוימים בהתאם לדרישות חיל האוויר, או טנק המרכבה סימן 4 מקבל את מערכת "מעיל רוח"). בדרך כלל ערכות ההסבה מיוצרות משרף וחלקי מתכת ודפי מדבקות מיוחדים. השימוש בערכות הסבה מחייב ידע וניסיון רב תוך שימוש בחומרים כגון דבק ציאנואקרילאט (המכונה "סופר גלו") וכלי כיפוף מיוחדים.

דגמי נייר[עריכת קוד מקור | עריכה]

דגמים להרכבה שמורכבים מגזירי נייר או קרטון אותם על החובב להרכיב לפי ההוראות. דגמים אלו דורשים מבחינת ציוד מספריים ודבק, ומסובכות הרכבתם משתנה. בשל הקומפקטיות שלהם והעובדה שקל להדפיס אותם, קל לייצר ולהפיץ אותם בייצור המוני ולצרפם לספרים, ספרי פופ-אפ וכתבי עת. בעבר נהג ביטאון חיל האוויר לחלק לקוראיו דגמים להרכבה מנייר של כלי הטיס של צה"ל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא דגם להרכבה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]