דלת מסתובבת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דלת מסתובבת היא דלת המורכבת בדרך כלל מארבע או שלוש דלתות המחוברות יחד בציר מרכזי אחד ומסתובבות סביב ציר אנכי בתוך מתחם היקפי קטן. מתחם זה בנוי לרוב מזכוכית עגולה התואמת את היקף מעגל הסיבוב ופתוחה בשני צדדים - צד אחד הפונה אל פנים המבנה וצד אחד כלפי חוץ. דלתות מסתובבות עשויות לתרום בצורה יעילה לחסכון באנרגיה כיוון שהדלת המסתובבת מפרידה בין שני החללים באופן כמעט הרמטי בכל זווית שבה תהיה ובכך מונעת מאוויר ממוזג לצאת ומאוויר חיצוני להיכנס. באותו האופן היא גם מפרידה אקוסטית בין הפנים לחוץ.

דלת מסתובבת בכניסה לגורד שחקים

מבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

דלת מסתובבת מורכבת בדרך כלל משלוש או מארבע כנפי זכוכית. הזכוכית מאפשרת לראות את האנשים המגיעים ממול. דלת מסתובבת בקוטר גדול מאפשרת מעבר של עגלות ילדים או משאות גדולים. נכון להיום (שנת 2006), הדלת המסתובבת הגבוהה בעולם מורכבת מארבע דלתות זכוכית בגובה 4.9 מטרים והיא בעלת חיישנים לשליטה על מהירות הסיבוב.

כאשר הדלת מסתובבת בצורה ידנית- על כל כנף מותקנת ידית המאפשרת דחיפה נוחה של הדלת. לעתים מתקינים בדלת בקר מהירות מכני (גוברנור) שתפקידו למנוע סיבוב מהיר מדי של הדלת. ישנן דלתות מסתובבות המופעלות בצורה אוטומטית באמצעות הנעה של הציר – מלמעלה או מלמטה, או על ידי הנעה מהיקפה של הדלת בעזרת גלגל שיניים צידי. דלתות אלו מצוידות אומנם, בחיישני בטיחות, אך לפחות אדם אחד כבר נהרג מפגיעת דלת כזו[1].

במדינות בהן כיוון הנהיגה הוא בצד ימין של הכביש (כגון ישראל), דלתות מסתובבות יסתובבו על צירן הפוך מכיוון השעון. כך שאנשים יצאו ויכנסו תמיד מהדלת הימנית. לעומת זאת, במדינות בהן כיוון הנהיגה הוא בצד שמאל של הכביש (כגון בריטניה), דלתות מסתובבות יסתובבו בדרך כלל בכיוון השעון, אך לא תמיד.

דלתות מסתובבות יכולות להיות אמצעי ביטחון, כאשר הדלתות (הכנפיים) סמוכות אחת לשנייה, כך שנוצר חלל המאפשר מעבר של אדם אחד בכל פעם. ניתן גם להתקין את הדלתות מזכוכית חסינת ירי.

ישנן דלתות מסתובבות המיועדות למניעת מעבר ללא אישור. למשל, בשדות תעופה מותקנות דלתות מסתובבות חד כיווניות, כאשר אדם מנסה לחצות את הדלת מהכיוון השני – ולעקוף את הבידוק הביטחוני, ישנו חיישן בדלת המפעיל מעצור המונע את תנועת הדלת, כך שלא ניתן לדלג על הבידוק הביטחוני, בנוסף מתריע החיישן למערכת האבטחה על הניסיון החשוד.

בדומה לדלתות מסתובבות, ישנם גם שערים מסתובבים. שערים אלה מותקנים, למשל, בכניסה לתחנות רכבת, והם מאפשרים מעבר של אדם אחד בכל פעם – וזאת באמצעות שימוש בכרטיס הנסיעה. שערים מסתובבים עשויים משלושה מוטות מתכת המחוברים לציר אופקי, כאשר כל פעם מוט אחד נמצא במצב אופקי ומונע מעבר של בני אדם.

שערים מסתובבים מותקנים גם כשערים ליציאה בלבד ממתחמים מגודרים. ישנם שערים מסתובבים שניתנים לפתיחה באמצעות כרטיס מעבר מגנטי בלבד (למשל, כרטיס עובד) אך נפוצות יותר דלתות מסתובבות עשויות מוטות מתכת המסתובבות עם הדלת ומשתלבים במוטות נייחים המונעים מעבר של אנשים דרך חלק אחד של הדלת ובכך הופכות לדלתות חד-כיווניות.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-22 בדצמבר, שנת 1881, נרשם בגרמניה על שמו של H. Bockhacker מברלין פטנט מספר DE18349 שנקרא: “Tür ohne Luftzug”, או: “דלתות ללא רוח פרצים”.

ב-7 באוגוסט, שנת 1888, נרשם בארצות הברית על שמו של Theophilus Van Kannel מפילדלפיה פטנט מספר 387,571 שנקרא: “Storm-Door Structure” או: “דלת לסופות”. דלת זו הייתה בעלת שלוש כנפיים. ברישום הפטנט לא נרשם המונח דלת מסתובבת. בשנת 1889 אף קיבל על המצאה זו פרס – על תרומה לחברה. ובשנת 1899 הותקנה הדלת הראשונה המסתובבת מעץ.

מלכודת מוות בשעת שריפה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1942 פרצה שריפה במועדון קוקונט גרוב, מועדון לילה פופולרי בבוסטון (מסצ'וסטס, ארצות הברית). כתוצאה מהשריפה נהרגו 492 איש, רבים מהם כתוצאה משאיפת עשן. אחת הסיבות למספר הנפגעים הגבוה הייתה דלת הכניסה, שהייתה דלת מסתובבת. לאחר פרוץ השריפה ניסה ההמון המבוהל לצאת מהמבנה דרך דלת הכניסה, אולם, הקהל צבא על הדלת המסתובבת משני הכיוונים וניסה לדחוף אותה, ולכן הדלת לא נפתחה וההמון נלכד בפנים.

לכן, בשנת 1943 חוקק במסצ'וסטס חוק על מנת למנוע הישנות מקרים מעין זה. החוק דרש להתקין ליד כל דלת מסתובבת דלת רגילה, או לחלופין לבנות את כנפי הדלת כך שיתמוטטו במקרה שמופעל עליהן לחץ – כך שהאנשים יוכלו לחמוק החוצה. במדינת ישראל, מחייב החוק התקנת דלת נוספת מלבד הדלת המסתובבת (דלת זו צריכה לעמוד בתנאים של דלת רגילה מבחינת רוחבה וכדומה[1]).

נגישות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דלתות מסתובבות בדרך כלל אינן נגישות למשתמשי כיסאות גלגלים ואינן שמישות למי שמניע עגלת תינוק או עגלת סחורה. על כן ליד רבות מדלתות אלה יש דלת רגילה או דלת כפולה המותרת בשימוש רק למי שלא יכול לעבור דרך הדלת המסתובבת. יוצאות מן הכלל הן דלתות מסתובבות רחבות במיוחד (בעלות כנפיים ארוכות ומכסות שטח ריצפה רחב) המונעות בעזרת מנוע.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]