כיוון תנועה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
חלוקת העולם לפי כיוון התנועה; בכחול המדינות שהתנועה בהן מתנהלת בשמאל הדרך
תנועה בשמאל הדרך בניו דלהי, הודו
כתובת "הבט שמאלה" במעבר חצייה בגיברלטר; מיועד לתיירים בריטים, שמורגלים להביט ימינה בעת חציית כביש. בגיברלטר כיוון התנועה הוא בצד ימין, בניגוד לבריטניה

המונח כיוון תנועה מתייחס לחוקים הקובעים את כיוון נסיעתם של כלי רכב בדרכים. ברוב מדינות העולם, הכוללות כ-66% מאוכלוסיית כדור הארץ, מתנהלת התנועה בצד ימין של הדרך, ובייתרתן, בחלקן הגדול מדינות החברות בחבר העמים הבריטי, התנועה היא בצדו השמאלי של הכביש. במונחי קילומטראז', בכ-72% מכבישי העולם הנסיעה היא בימין הדרך.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעת העתיקה לא הייתה כל חשיבות לכיוון התנועה. התנועה בדרכים התנהלה לרוב ברגל, כאשר רק לבעלי האמצעים ולשליטים היו כרכרות ועגלות, ולאלה ניתנה זכות קדימה כאשר יתר העוברים בדרך סטו לשולי הדרך. רק במקומות בהם הייתה תנועה רבה לשני הכיוונים (דבר נדיר ביותר בעת העתיקה) הייתה חשיבות לכיוון התנועה.

לפי ממצאים ארכאולוגיים, שהתבססו על עקבותיהן של עגלות מטען, התנועה בדרכים הרומאיות התנהלה מצידה השמאלי של הדרך. עדות לכך נמצאה במחצבה בסווינדון, אנגליה: ב-1998 נמצאו עקבות עמוקים של עגלות בימין הדרך שהובילה למחצבה. בהנחה שהעגלות יצאו מהמחצבה כשהן טעונות וכבדות, הסיקו שהתנועה התנהלה בצד שמאל של הדרך.

מאחר שלפני עידן המכונית עיקר התנועה בדרכים התנהלה באמצעות סוסים ועגלות, הרי שמאחר ומרבית בני האדם הם ימניים, הם מטפסים על גב הסוס מצד שמאל הקרוב לשפת הדרך ומעדיפים שבמקרה של עימות עם אדם אחר בדרך, יד ימינם האוחזת בשוט ועשויה לאחוז חרב תפנה אל מרכז הדרך. לכן ניתנה העדפה לתנועה בשמאל הדרך.

העת החדשה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בריטניה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההתייחסות הראשונה המתועדת לכיווני תנועה הייתה ב-1756 בבריטניה, והתייחסה לתנועה בגשר לונדון. חוק הדרכים מ-1773 הורה לרוכבי סוסים לנוע בצדו השמאלי של הגשר. מ-1929 נוהגים בגיברלטר בצד ימין בגלל גבולותיה עם ספרד.

צרפת[עריכת קוד מקור | עריכה]

בצרפת היה המנהג שבעלי ממון, הנוסעים במרכבות, עושים זאת בצד שמאל של הדרך ודלת העם משתמשים בצד ימין של הדרך. לאחר המהפכה הצרפתית, ב-1794, חוקק חוק שבפריז הכל ישמרו על צד ימין, שכונה "צד העם".

בעת כיבושיו ברחבי אירופה, נפוליאון בונפרטה שהיה דווקא איטר יד ימין, העביר את כיוון התנועה בכל השטחים שכבש באירופה אל צידה הימני של הדרך כדי שכיוון התנועה יהיה אחיד, וזאת במסגרת פעולותיו הרבות לקביעת יחידות מידה וסדרי ממשל וארגון אחידים באירופה.

ארצות הברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשלהי המאה ה-18 עברו מדינות רבות, ובהן ארצות הברית לתנועה בצידן הימני של הדרכים. קיימות עדויות מ-1806 כי בחלקים מסוימים בארצות הברית נהגו בימין הדרך, ובחלקים אחרים בצד שמאל. ב-1792 בוצע המעבר הראשון מנהיגה בשמאל הדרך לנהיגה בימינה, בכביש המהיר פילדלפיה-לנקסטר, ב-1804 עברה מדינת ניו יורק לנהיגה ימנית, וניו ג'רזי הצטרפה אליה ב-1813.

קנדה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בקנדה, שנותרה חברה בחבר העמים הבריטי, הושפע כיוון הנהיגה מהשליטה הצרפתית עד 1763. הצרפתים נהגו בימין הדרך באזור קוויבק, והבריטים לא שינו נוהג זה. בשנות ה-20 של המאה ה-20 עברו רוב פרובינציות (מחוזות) קנדה לנהיגה בימין, והאחרונה בהן הייתה ניופאונדלנד בשנת 1949.

שוודיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הלוגו של יום ה-H בשוודיה, בו הוחלף כיוון התנועה בשוודיה משמאל לימין

בשוודיה הוחלף כיוון הנהיגה ביום ה-H‏ - 3 בספטמבר 1967, מנהיגה בצד שמאל לנהיגה בצד ימין.

איסלנד[עריכת קוד מקור | עריכה]

באיסלנד הוחלף כיוון הנהיגה ביום ה-H‏ - 26 במאי 1968, מנהיגה בצד שמאל לנהיגה בצד ימין.

מדינות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בריטניה, שבמאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20 שלטה במדינות רבות, השפיעה על כיווני התנועה בהן, ועד ימינו רובן המוחלט של מדינות חבר העמים הבריטי מפעילות מערכות כבישים שמאליות. על מדינות אלו נמנות בין היתר הודו, אוסטרליה, דרום אפריקה, בנגלדש וסינגפור. גם מדינות שאינן חברות בחבר העמים, או שפרשו ממנו, אך היו תחת השפעה בריטית בעבר, משתמשות בשיטה זו, כגון אירלנד ופקיסטן. לגבי יפן, יש הטוענים [דרוש מקור] שאין לה כל קשר לבריטניה, ועם זאת היא בין המדינות הבולטות שהתנועה בהן שמאלית.. אך יש הטוענים [דרוש מקור] שמהנדסים בריטיים הובאו ליפן כדי לעזור להקים מערכת רכבת - והתשתיות ניבנו בצורה שבו הרכבות נסעו במסילה השמאלית. משם פשט המנהג גם לכבישים של יפן.

בעוד רוב המדינות ששינו את כיוון התנועה, עברו לנסיעה בצד ימין, קיים תיעוד לגבי שני מקרים בלבד בהם נעשה מעבר לצד שמאל. אוקינאווה, שהוחזרה ליפן לאחר שהייתה בשליטת האמריקאים מאז תום מלחמת העולם השנייה, שינתה את כיוון התנועה מימין לשמאל ב-30 ביולי 1978 על מנת ליצור אחידות כלל ארצית. סמואה שבאוקיינוס השקט העבירה את כיוון התנועה מימין לשמאל בספטמבר 2009 מטעמים כלכליים, שכן זהו כיוון התנועה בכבישי שכנותיה הגדולות, וההידמות לשכנות תאפשר להוזיל את יבוא המכוניות המשומשות[1].

רכבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ככלל, אחידות כיוון תנועת הרכבות פחות חשובה מאחידות כיוון תנועת כלי הרכב בכבישים. זאת משום שמסלול התנועה במסילות הרכבת נקבע מראש ואינו תלוי בהחלטות הנהג. על כן הנהגים אינם יכולים לגרום לאסון כשהם מתבלבלים בכיוון התנועה. חוסר אחידות בכיוון תנועת הרכבות ניתן לראות בפרוורי החוף הצפוני של שיקגו - במסילת הברזל הקרובה ביותר אל החוף כיוון התנועה הוא משמאל ואילו ברוב מסילות הברזל שבאילינוי כיוון התנועה הוא מימין.

במדינות רבות, ובהן ישראל, נוסעות הרכבות בצד שמאל, על אף שהתנועה של כלי הרכב היא בצד ימין.

כיוון תנועה ביהדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לדברי המשנה[2] "בכל יום כהנים עולים במזרחו של כבש (של מזבח העולה בבית המקדש) ויורדין במערבו", כלומר התנועה על כבש המזבח התנהלה בצד ימין.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "הנהגים מתבקשים לעבור לנתיב השמאלי", באתר ynet, 7 בספטמבר 2009
  2. ^ מסכת יומא פרק ד' משנה ה'