האחיות ברונטה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: ניסוח לא אנציקלופדי, שגיאות כתיב, ויקיזציה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
האחיות ברונטה

שלוש האחיות לבית ברונטה - שרלוט (1816-1855), אמילי (1818-1848) ואן (1820-1849) - השתייכו למשפחה שעוררה עניין רב וסקרנות מאז התפרסמה לפני יותר ממאה שנה. שלושתן כתבו רומנים - "ג'יין אייר" מאת שרלוט, "אנקת גבהים" מאת אמילי ו"הדיירת מאחוזת ויילדפיל" מאת אן, הם הידועים ברומנים שבספרות האנגלית - סיפורה של המשפחה עצמה אף הוא מוזר, סיפור דמיוני.

שלוש האחיות היו בנות לאם מקורנוול שבדרום - מערב אנגליה, הכומר פטריק ברונטה, שהיה כומר של כפר קטן ניורקשר.

אמן של הבנות מתה שנה ואף שאחותה אהבה לטפל בהן, הן נשארו ילדות בודדות וחולמניות.

ילדי משפחת ברונטה טופלו בידי אחות אמן, ואביהם דאג להשכלתם, הוא עודד אותם לקריאה מרובה. הם התחילו לגלות עניין גם בכתיבה, ויצרו סאגות רומנטיות המתרחשות בממלכה דמיונית. עולם הפנטזיה של שרלוט ואחיה ברנוול נקרא "אנגריה". האחיות הצעירות יותר אמילי ואן יצרו עולם בשם "גונדל".

ילדי משפחת ברונטה המציאו יחד סיפורים דמיוניים וכתבו אותם בכתב יד זעיר על גבי גליונות נייר זעירים. עד גיל 15 הספיקה שרלוט לכתוב 15 רומנים. אחיהם לא הסתגל לחיים האלה והדרדר לשתייה וחברה רעה. שנה אחת למדו שרלוט ואמילי בבית ספר לבנות כמרים לאחר מכן תארה שרלוט את המקום בתיאור מחריד ב"ג'יין אייר". משום שהם היו עניים הן ניסו לפתוח בית ספר משלהם, אך אף אחד לא הגיע אליו משום שהמקום היה נידח ומשום התנהגותו הרעה של אחיהם. שתי אחיות מבוגרות יותר מתו בעודן תלמידות בית הספר, והניחו אחריהן את שלוש הקטנות, שהיו עתידות להתפרסם, ואת אחיהן ברנוול.

בשנת 1846 פרסמו האחיות ספר שירה שלא זכה להצלחה ונמכרו ממנו רק שני עותקים.

Bronte poems2.jpg

תחילה כתבה שרלוט את "הפרופסור", מו"לים רבים סירבו להוציא לאור אך כששלחה במקומו את "ג'יין אייר" השתנו פני הדברים. משהודפס הספר נעשה "קרר בל" שם העט שבו השתמשה שרלוט- שכולם חשבו אותו לגבר, מפורסם מאוד.

הרומן היחיד שכתבה אמילי, "אנקת גבהים", הוא ספר מוזר פראי ועז. בתור רקע משמשות אדמות הביצה המתוארות להפליא של יורקשר.

שני הרומנים של אן, הושפעו מניסיונה בעבודתה עם ילדי עשירים מפונקים. ספרה הידוע ביותר, "הדיירת מאחוזת ויילדפיל", נחשב לאחד מהרומנים הפמיניסטיים הראשונים. רומן זה זכה להצלחה רבה מיד לאחר הוצאתו לאור, אך באופן מפתיע, אחרי מותה של אן, אחותה שרלוט מנעה את יציאתו המחודשת.

ברנוול, אחיהן, מת בספמבר 1848 ובהלוויתו הצטננה אמילי. היא ניסתה להתגבר על מחלתה ללא עזרת רופאים, אך נפטרה בדצמבר 1848. זמן קצר לאחר מכן חלתה גם אן ומתה במאי 1849.

לאחר מות אחיותיה, הייתה שרלוט, אף שהייתה כבר מפורסמת ונערצת, בודדה מאוד. היא כתבה שני רומנים נוספים, "שירלי" ו"וילט".

ב-1854 נישאה שרלוט לסגנו של אביה, הכומר בל ניקולס, אך במרץ 1855 נפטרה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא האחיות ברונטה בוויקישיתוף