האחיות ברונטה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: ניסוח לא אנציקלופדי, שגיאות כתיב, ויקיזציה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
האחיות ברונטה

שלוש האחיות לבית ברונטה - שרלוט (1816-1855), אמילי (1818-1848) ואן (1820-1849) - השתייכו למשפחה שעוררה עניין רב וסקרנות מאז התפרסמה לפני יותר ממאה שנה. שלושתן כתבו רומנים - "ג'יין אייר" מאת שרלוט "אנקת גבהים" מאת אמילי, הם הידועים ברומנים שבספרות האנגלית - סיפורה של המשפחה עצמה אף הוא מוזר, סיפור דמיוני.

שלוש האחיות היו בנות לאם מקורנוול שבדרום - מערב אנגליה, הכומר פטריק ברונטה, שהיה כומר של כפר קטן ניורקשר.

אמן של הבנות מתה שנה ואף שאחותה אהבה לטפל בהן, הן נשארו ילדות בודדות וחולמניות.

אביהן בילה את כל חייו בחדר עבודתו ולעיתים אף אכל את ארוחתו לבדו; הילדות נעזבו לנפשן לקרוא או לשוטט על פני אדמות הביצה השוממות והפראיות שהקיפו את ביתם.

שתי אחיות מבוגרות יותר מתו בעודן תלמידות בית הספר, והניחו אחריהן את שלוש הקטנות, שהיו עתידות להתפרסם, ואת אחיהן ברנוול.

ילדי משפחת ברונטה המציאו יחד סיפורים דמיוניים וכתבו אותם בכתב יד זעיר על גבי גליונות נייר זעירים. עד גיל 15 הספיקה שרלוט לכתוב 15 רומנים. אחיהם לא הסתגל לחיים האלה והדרדר לשתייה וחברה רעה. שנה אחת למדו שרלוט ואמילי בבית ספר לבנות כמרים לאחר מכן תארה שרלוט את המקום בתיאור מחריד ב"ג'יין אייר". משום שהם היו עניים הן ניסו לפתוח בית ספר משלהם, אך אף אחד לא הגיע אליו משום שהמקום היה נידח ומשום התנהגותו הרעה של אחיהם.

בשנת 1846 פרסמו האחיות ספר שירה שלא זכה להצלחה ונמכרו ממנו רק שני עותקים.

תחילה כתבה שרלוט את "הפרופסור", מו"לים רבים סירבו להוציא לאור אך כששלחה במקומו את "ג'יין אייר" השתנו פני הדברים. משהודפס הספר נעשה "קרר בל" שם העט שבו השתמשה שרלוט- שכולם חשבו אותו לגבר, מפורסם מאוד.

הרומן היחיד שכתבה אמילי, "אנקת גבהים", הוא ספר מוזר פראי ועז. בתור רקע משמשות אדמות הביצה המתוארות להפליא של יורקשר.

שני הרומנים של אן, מרגשים הרבה פחות מאלה של אחיותיה אך הם קטנים ואדוקים [דרושה הבהרה] מאוד, "אגנס גריי" ו"הדייר מווילדפל".

ברנוול, אחיהן, מת בספמבר 1848 ובהלוויתו הצטננה אמילי. היא ניסתה להתגבר על מחלתה ללא עזרת רופאים, אך נפטרה בדצמבר 1848. זמן קצר לאחר מכן חלתה גם אן ומתה במאי 1849.

לאחר מות אחיותיה, הייתה שרלוט, אף שהייתה כבר מפורסמת ונערצת, בודדה מאוד. היא כתבה שני רומנים נוספים, "שירלי" ו"וילט".

ב-1854 נישאה שרלוט לסגנו של אביה, הכומר בל ניקולס, אך במרץ 1855 נפטרה.

האחית ברונטה היו שונות זו מזו באופיין. אן הייתה עדינה ופתוחה, שרלוט שקטה ובעלת רגשות עמוקים, ואילו אמילי, שהייתה אולי הסופרת הגדולה ביניהן, הייתה בעלת [דרושה הבהרה] החזק והמוזר ביותר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא האחיות ברונטה בוויקישיתוף