האיש שבפנים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
האיש שבפנים
Inside Man
בימוי ספייק לי עריכת הנתון בוויקינתונים
הופק בידי בריאן גרייזר עריכת הנתון בוויקינתונים
תסריט ראסל גווירץ עריכת הנתון בוויקינתונים
עריכה בארי אלכסנדר בראון עריכת הנתון בוויקינתונים
שחקנים ראשיים דנזל וושינגטון
קלייב אוון
ג'ודי פוסטר
וילם דפו
צ'ואיטל אג'יופור
כריסטופר פלאמר
מוזיקה טרנס בלנשרד עריכת הנתון בוויקינתונים
צילום מת'יו ליבטיק עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
חברת הפקה סרטי יוניברסל, Imagine Entertainment, 40 Acres & A Mule Filmworks עריכת הנתון בוויקינתונים
חברה מפיצה UIP Duna, נטפליקס עריכת הנתון בוויקינתונים
שיטת הפצה וידאו על פי דרישה עריכת הנתון בוויקינתונים
הקרנת בכורה 23 במרץ 2006
משך הקרנה 129 דקות
שפת הסרט אנגלית עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה סרט פשע, סרט דרמה, סרט שוד, סרט מותחן עריכת הנתון בוויקינתונים
תקציב 45 מיליון דולר
הכנסות באתר מוג'ו insideman
האתר הרשמי
דף הסרט ב־IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

האיש שבפניםאנגלית: Inside Man) הוא סרט מתח-פעולה בבימויו של ספייק לי שיצא לאקרנים בשנת 2006.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

דלטון רוסל (קלייב אוון) הוא מנהיג של צוות שמבצע שוד בנק מתוכנן עד לפרטיו הקטנים, מתוחכם ולא אלים. מטרת השוד היא פריצת כספת אישית שבה מצויים מסמכים שמפלילים את בעלי הבנק, שהוא למעשה פושע מלחמה ששיתף פעולה עם הנאצים בתקופת מלחמת העולם השנייה. בנוסף נמצאים בכספת יהלומים ששדד ממשפחה יהודית מצרפת שהושמדה באושוויץ.

השוד מתבצע בבוקר של יום עבודה שגרתי בבנק כאשר השודדים מתחפשים לצוות צבעים ואגב כך מכניסים לתוך סניף הבנק את הציוד הדרוש להמשך ביצוע השוד. הצוות משתק את מצלמות האבטחה ולאחר מכן חוטף את עובדי הבנק ואת הלקוחות כבני ערובה. השודדים מודיעים לשוטר מזדמן על השוד ולאחר מכן דורשים מהמשטרה אוטובוסים ומטוס לצורך מילוט כתנאי לשחרור בני הערובה. במהלך כל השוד לבושים השודדים בסרבלים של צבעים המכסים את כל גופם וגם את פניהם ודורשים גם מבני הערובה להתלבש בבגדים אלה. הבלש פרייז'ר (דנזל וושינגטון) מנסה ביחד עם שותפו ועם המפקח האחראי (וילם דפו), לסכל את דרישות שודדי הבנק.

במהלך המשא והמתן בין רוסול ופרייז'ר מתגלה בכל פעם מחדש כי רוסול מערים בצורה מתוחכמת על קציני המשטרה וכי למעשה ההתרחשות כולה על כל שלביה היא פרי תכנון מוקדם של צוות השודדים. בהמשך המשא ומתן מתברר גם לפרייז'ר כי למעשה כל נוהלי העבודה שבהם נקט היו צפויים מראש על ידי צוות השודדים וכי הוא וצוותו משמשים כחלק מכלי המשחק שבאמצעותם משיגים השודדים את מטרותיהם. פרייז'ר נוכח לגלות בהדרגה כי השודדים אינם אלימים וכי הם מהתלים בו ומביאים אותו להתמקד בכווני פעולה וחקירה המובילים למבוי סתום.

לאחר כיממה שבה לא הושגה כל התקדמות ולאחר שהוחלט במשטרה לפרוץ פנימה אל הבנק ולחלץ בכוח את בני הערובה, יוזמים השודדים את יציאתם המפתיעה של כל בני הערובה ושלהם עצמם החוצה אל הרחוב כאשר כולם לבושים בסרבלי צבעים. לאחר שלושה ימי חקירה אינטנסיביים מתגלה למשטרה כי אין להם כל אפשרות להבחין בין בני הערובה לבין השודדים מאחר שכולם היו לבושים בסרבלי צבעים המכסה גם את פניהם. גם בני הערובה ששוחררו ונחקרו אינם מצליחים לסייע למשטרה בפענוח השוד מאחר שבמהלכו הם היו מכוסים בסרבלים.

רוסל עצמו הוא היחיד שלא יוצא מהבנק והוא נותר בין כתליו בתוך קיר כפול שבנו השודדים במהלך תהליך המשא ומתן. לאחר כשבוע הוא יוצא ממקום מחבואו, יוצא מהבנק כאחד הלקוחות, ונפגש עם שותפיו לשוד.

מוטיבים יהודיים בסרט[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסרט מוטיבים יהודיים רבים:

  • עלילת הסרט קשורה בחשיפת פשעיו של פושע מלחמה כנגד משפחה יהודית שהושמדה באושוויץ.
  • חלק מצוות השודדים הם יהודים שחלקם אף דיברו ביניהם ביידיש.
  • העלילה מתרחשת במנהטן, ועל כן גם חלק מבני הערובה הם יהודים טיפוסיים. כך למשל, אחד מהם הוא רב, אחד אחר הוא סוחר יהלומים יהודי ואחרת יהודייה מבוגרת בעלת מבטא יידי המשרבבת מילים כמו 'משיגיענע'.
  • סצנות רבות מימי הכליאה של בני הערובה מקבילות לחוויות הלקוחות מהשואה (סלקציה בין גברים לנשים, הפשטה מהבגדים בכפייה, החרמת וריכוז של חפצים אישיים, טשטוש זהות הקורבנות על ידי לבוש אחיד, הסתתרות בתוך קירות כפולים ועוד).

שחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]