הארם (סוגה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

הארםיפנית: ハーレムもの) הוא ז'אנר של אנימה ומאנגה. הז'אנר מאופיין בכך שהגיבור/ה של העלילה מוקף/ת בכמה או אפילו במספר רב של דמויות אחרות מהמין האחר, שנמשכות/ים אליו/ה. בפועל, הגיבור בסיפורים הללו הוא בדרך כלל זכר, ולכן רוב הדמויות בסדרות בז'אנר זה הן בדרך כלל נשים.

הז'אנר הארם הפוך (Reverse Harem) הוא הז'אנר המקביל הנקבי לז'אנר הארם.[1]

מבנה העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גיבור/ת העלילה, אשר לו/ה בדרך כלל אין כישרונות רבים, מוקף/ת בדרך כלל בשלוש או יותר דמויות אחרות מהמין האחר, שנמשכות/ים אליו/ה. אחרת, עלילת הסיפור עוסקת במשולש אהבה. העלילה הנפוצה ביותר בז'אנר היא כאשר מרבית הדמויות בעלילה הן נשים, למשל קבוצת נערות המלווה נער מסוים. בסדרות מסוימות הדמויות הנשיות מתחרות זו בזו על החיבה של הדמות הראשית. סדרות בז'אנר לא חייבות תמיד להיות רומנטיות - לעיתים העלילה עוסק בנער המוקף בשלוש נערות ולאף אחת מהן אין עניין רומנטי בנער. סדרות בז'אנר מתמקדות לעיתים רבות במצבים הקומיים בהם הדמויות מכניסות עצמם למצבים מביכים.

הדמות הגברית בסדרות הארם היא בדרך כלל בחור ביישן, חיובי מאוד, בדרך כלל רגיל למדי, עם מראה "ממוצע". ככלל, מחבר היצירה לרוב נותן לגיבור הראשי תכונות לא מושכות ויוצר עבורו דימוי של מפסידן על מנת שהקורא יכול להזדהות בקלות רבה יותר עם הדמות הראשית.

אטימולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המונח עצמו נגזר מהמילה הערבית "הרמון", שמשמעותו "דבר אסור", "מקדש של נשים" או "אסור לגברים".[2]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Robin E. Brenner (2007). Understanding Manga and Anime. Libraries Unlimited. p. 89. ISBN 978-1-59158-332-5.
  2. ^ "Harem definition". Dictionary.com.