הארם (סוגה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
איור גנרי, הנוצר באמצעות תוכנת אומנות בינה מלאכותית, המדגים מראה טיפוסי של סדרות/סרטים בסוגה הארם
איור גנרי, הנוצר באמצעות תוכנת אומנות בינה מלאכותית, המדגים מראה טיפוסי של סדרות/סרטים בסוגה הארם הפוך

הארם (באנגלית: Harem; ביפנית: ハーレムもの תרגום לעברית: הַרמוֹן) הוא ז'אנר מאנגה, אנימה, רומנים ומשחקי וידאו אשר בו לרוב העלילה מתמקדת בגיבור הטרוסקסואל אשר מוקף בשלושה מחזרות או יותר. מערכות היחסים בין הגיבור לדמויות הנשיות מהוות את המוקד המרכזי בעלילה. הז'אנר פותח במקור ביפן במהלך שנות ה-70.

הז'אנר "הארם הפוך" (Reverse Harem) הוא תת-הז'אנר הפוך בו העלילה מתמקדת בגיבורה המוקפת במספר דמויות גבריות אשר מתעניינות בה רומנטית.[1].

מבנה העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גיבור העלילה, אשר לו בדרך כלל אין כישרונות רבים, מוקף בדרך כלל בשלוש או יותר דמויות אחרות מהמין האחר, שנמשכות אליו. אחרת, עלילת הסיפור עוסקת במשולש אהבה. העלילה הנפוצה ביותר בז'אנר היא כאשר מרבית הדמויות בעלילה הן נשים, למשל קבוצת נערות המלווה נער מסוים. בסדרות מסוימות הדמויות הנשיות מתחרות זו בזו על החיבה של הדמות הראשית. סדרות בז'אנר לא חייבות תמיד להיות רומנטיות - לעיתים העלילה עוסק בנער המוקף בשלוש נערות ולאף אחת מהן אין עניין רומנטי בנער. סדרות בז'אנר מתמקדות לעיתים רבות במצבים הקומיים בהם הדמויות מכניסות עצמם למצבים מביכים.

הדמות הגברית בסדרות הארם היא בדרך כלל בחור ביישן, חיובי מאוד, בדרך כלל רגיל למדי, עם מראה "ממוצע". ככלל, מחבר היצירה לרוב נותן לגיבור הראשי תכונות לא מושכות ויוצר עבורו דימוי של מפסידן על מנת שהקורא יכול להזדהות בקלות רבה יותר עם הדמות הראשית.

העלילה לעיתים רבות משלבת הומור הנובע לרוב מאי הבנות, מצבים מביכים או מהתגובות של הדמויות להתפתחויות רומנטיות.

לעיתים העלילה של סדרות בז'אנר מכילות גם אלמנטים של פנטזיה או אלמנטים על-טבעיים, כגון שימוש בקוסמות או כוחות על טבעיים.

אטימולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המונח עצמו נגזר מהמילה הערבית "הרמון", שמשמעותה, "דבר קדוש שאסור לחללו", "אין-רשות לגברים" או "מקדש/חדר של נשים בלבד" ובפרט בבית משפחה מוסלמי.[2]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Robin E. Brenner (2007). Understanding Manga and Anime. Libraries Unlimited. p. 89. ISBN 978-1-59158-332-5.
  2. ^ "Harem definition". Dictionary.com.