לדלג לתוכן

הדגל השחור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הדגל השחור

הדגל השחורערבית: راية السوداء - רָאיַת א (ל)-סַוְדַאא, באנגלית: Black Standard או The Black Banner) הוא אחד הדגלים שעל פי המסורת המוסלמית היו בשימוש מוחמד בקונטקסט דתי אסלאמי.

בהיסטוריה של האסלאם, הדגל השחור היה נס המרד אותו הוביל אבו מוסלים כנגד ח'ליפות בית אומיה, מרד שהביא לקץ הח'ליפות ולהקמת ח'ליפות בית עבאס, שאימצה את הצבע השחור וכן את הדגל. כמו כן הוא סימול אסכטולוגי המסמל את הציפייה למהדי, המשיח.

בעידן המודרני, וריאציות של הדגל השחור נמצאות בשימוש ארגונים ג'יהאדיסטיים והחל משנות ה-90 הפך למזוהה בעיקר עם הג'יהאד הסלפי. חוקרים משערים כי השימוש בדגל השחור על ידי ארגוני טרור סלפיים כדוגמת דאע"ש מבטא את שאיפתם לחדש את מוסד הח'ליפות.

הצבאות המוסלמיים במאה ה-7 לספירה השתמשו בדגלים וסמלים שונים על מנת להקל על זיהוים בשדה הקרב. אחד מהסמלים האלה הוא ה-רָאיַה - דגל מרובע. המסורת המוסלמית כי שבט קורייש השתמש בדגלים וסמלים שונים שהיו צבועים בשחור ובלבן, וכן היא מספרת כי למוחמד עצמו היה דגל שחור שנטען כי נתפר מכיסוי הראש של עאישה, אחת מנשותיו, ודגל גדול יותר שכונה "הנשר".

על פי המסורת המוסלמית, בקרב צפין השתמש הח'ליף עלי בליווא' (מעין סמל) בצבע לבן, המזוהה עם מוחמד, בעוד שהצבא שלחם כנגד עלי נשא דגלים שחורים.

כמו כן, החדית' הקרויה "חדית' הדגלים השחורים" מציינת כי באחרית הימים, עם ביאת המהדי יונפו דגלים שחורים (שעל פי חלק מהפרשנויות יישאו את השהאדה) מעל ח'וראסאן; אלו יהיו הדגלים של צבא המהדי בבואו להלחם בדג'אל, משיח השקר.

שימוש היסטורי

[עריכת קוד מקור | עריכה]
דגל תנועת האחמדיה
  • במהלך המרד של אבו מוסלים שהוביל להקמת הח'ליפות העבאסית, השתמשו הכוחות המורדים בדגל השחור; הסיבות לכך מגוונות, וכללו את השאיפה להיבדל מכוחותיו של הח'ליף האומיי מרואן השני שהשתמש בדגלים אדומים ומהשיעים שזוהו עם הצבע הלבן, וכן מראיית העבאסים את מלחמתם כמלחמה שמטרתה להביא את המשיח בהתאם לחדית' הדגלים השחורים.
  • במאה ה-18 הדגל השחור היה בשימוש על ידי השושלת ההותכית, שנוסדה על ידי המיעוט הסוני שישב בפרס, ומרדה כנגד שלטון הצפאווים, שהיו שיעים תריסריים.
  • מנהיג הבאביזם מולא חוסיין בושרואי הניף את הדגל השחור במשהד (שבמחוז ח'וראסאן) ב-1848 והחל במסע מערבה יחד עם מאמיניו על מנת להפיץ את אמונתו ברבים.
  • דגל הלאומנות הפאן-ערבית שעוצב בראשית המאה ה-20 מכיל את הצבע השחור כהתייחסות ישירה לבית עבאס.
  • כמו כן, וריאציה של הדגל השחור משמשת את תנועת האחמדים.

"הדגל השחור" בשימוש ארגוני טרור אסלאמי

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הוריאציה הקרויה במערב "הדגל השחור של הג'יהאד" אומצה מאז שנות ה-90 על ידי מיליציות וארגוני טרור הדוגלים באסלאמיזם ובפונדמנטליזם מוסלמי, ומסמלת עבורם את הג'יהאד כפי שמתבטא בחדית' הדגלים השחורים. הגרסה הנפוצה ביותר של דגל הג'יהאד היא רקע שחור ועליו כתובה השהאדה בטקסט לבן (לרוב בקליגרפיה ערבית, אך לא בהכרח).

בין ארגוני הטרור שאימצו את הדגל השחור נמנים:

כמו כן ראויים לציון הם דגל הטליבאן, שמשתמש בגרסא בה הרקע הוא לבן והטקסט הקליגרפי הנושא את השהאדה הוא שחור; ודגל דאעש, שהוא ביחס של 4:3 ועליו כתובה השהאדה לא בקליגרפיה אלא בכתב יד פשוט ובצורת "החותם של מוחמד".

הצעות איסור שימוש

[עריכת קוד מקור | עריכה]

באוגוסט 2014 הציע דייוויד קמרון שכל מי שיציג בציבור את הדגל יאסר. באותו זמן נאסר שימוש בדגל זה בהולנד.

מספטמבר 2014 נאסר שימושו בגרמניה למטרות שאינן חינוכיות במסגרת סעיף 86a לחוק העונשין הגרמני. בהמשך לאיסור גרמניה נידון גם באוסטריה האם להוציאו אל מחוץ לחוק. בדצמבר 2014 נאסר שימושו וכן מזהים אחרים של ארגוני טרור אסלאמי מובילים באוסטריה[1].

לקריאה נוספת

[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הדגל השחור בוויקישיתוף

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]