הולדתה של אומה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף הולדת אומה)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הולדתה של אומה
Birth of a Nation theatrical poster.jpg
שם במקור: The Birth of a Nation
בימוי: ד.וו גריפית'
הפקה: ד.וו גריפית', הארי איטקן
תסריט: ד.וו גריפית', תומאס דיקסון
פרנק וודס
שחקנים ראשיים: ליליאן גיש
הנרי וולטהול
מרים קופר
מוזיקה: ג'וזף קארל ברל
מדינה: ארצות הברית
הקרנת בכורה: 8 בפברואר 1915
משך הקרנה: 190 דקות
שפת הסרט: אנגלית
תקציב הפקה: 112,000‏$
הכנסות: 50,000,000‏$
דף הסרט ב-IMDb
The Birth of a Nation
תמונה מהסרט: השתוללות אנשי הקו קלוקס קלאן
הודעת הנשיא וילסון כפי שמובאת בתחילת הסרט

הולדתה של אומה, הולדת אומה או לידתה של אומהאנגלית: The Birth of a Nation) הוא סרטו מעורר המחלוקת[1][2]של ד.וו גריפית' בכיכובו של רוברט הארון מ-1915, אשר נחשב לאחד הסרטים המפורסמים ביותר בעידן הראינוע ונחשב לשובר הקופות הראשון בהיסטוריית הקולנוע. הסרט מבוסס על ספריו של תומאס דיקסון "איש הקלאן" (The Clansman) ו"חברבורות הנמר" (The Leopard's Spots).

מקומו של הסרט בהיסטוריה הקולנועית נקנה בשל איכותו הגבוהה ומידת ההשקעה בו, שלא היו מקובלים באותה תקופה, אך בעיקר זכור הסרט כגורם להקמתה מחדש של התנועה הגזענית האמריקאית — הקו קלוקס קלאן.

תקציר העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט מספר את סיפורן של שתי משפחות אמריקאיות בתקופת מלחמת האזרחים האמריקנית: משפחת סטונמאן הצפונית ומשפחת קמרון הדרומית. הסרט מתחיל בתיאור ה"חיים המושלמים" בדרום ארצות הברית באותה התקופה. משפחת קמרון, החולשת על אחוזה גדולה ומספר רב של עבדים, מארחת את חבריהם מהצפון, כאשר מודגשת האהבה בין המשפחות ואף נרקמים יחסי אהבה בין הבנים לבנות משתי המשפחות. עם פרוץ מלחמת האזרחים, יוצאים בני המשפחות להילחם כל אחד עבור ארצו. זכורה במיוחד הסצנה בה מציל בן הצפון את חברו הדרומי בשדה הקרב. לאחר רצח הנשיא אברהם לינקולן, מתאר הסרט את השתלטות הצפוניים ובעלי בריתם השחורים על הדרום השליו והחלתם של חוקים אנטי-לבנים. המצב הבלתי נסבל מביא את משפחת קמרון להקים את ארגון הקו קלוקס קלאן, אשר משיב את "כבודם האבוד של הלבנים".

השפעות פוליטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם יציאת הסרט החלה בארצות הברית התרפקות על זכרונות העבר, שתרמה, בין השאר, להקמתו מחדש של הקו קלוקס קלאן, כ־50 שנה לאחר דיכויו בידי הנשיא יוליסס סימפסון גרנט.

נשיא ארצות הברית באותה תקופה, וודרו וילסון, אשר ציטוט מספרו מוצג בתחילת החלק השני הסרט, היה חבר קרוב של דיקסון, מחבר הספר עליו התבסס הסרט. הסרט הוצג מול הנשיא בבית הלבן (והיה לסרט הראשון שהוקרן שם אי פעם). כתב הוליוודי הפיץ לאחר מכן ידיעה כי הנשיא תומך בסרט, כשלמעשה הרגיש וילסון כי דיקסון רימה אותו, והכריז שהסרט אינו לטעמו. בזמן המלחמה הוא אסר על הקרנתו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]