החור הכחול

החור הכחול. במרכז התמונה ניתן לראות את החור עצמו ובצד שמאל את הקו של קיר האלמוגים

החור הכחול במבט מלמעלה
מפת החור הכחול במבט מלמעלה

החור הכחול הוא אתר צלילה לנופש בחצי האי סיני לחופי ים סוף הנמצא ששה קילומטרים מצפון לעיר דהב, ומהווה את אחד מאתרי הצלילה המפורסמים ביותר בעולם.

האתר הוא חור אנכי, בעומק של כ-130 מ', בשונית האלמוגים שמשתרעת לאורך החוף. בין החור לים הפתוח מפריד קיר אנכי שמסתיים בקשת בעומק של 56 מטר מתחת לפני הים שם מתחבר החור לקיר האלמוגים החיצוני.

במשך שנים נחשב החור הכחול אתגר לצוללים המנסים לרדת בו עד עומק 56 מטר ומשם לעבור לים הפתוח. לטענת אלו שהצליחו בכך, זהו מראה מרהיב. צלילה מסוג זה היא מסוכנת ביותר. העומק המרבי המותר בצלילה ספורטיבית הוא 40 מטרים. עם השנים מצאו צוללים רבים את מותם בטביעה, בעת שניסו לעבור מתחת לקשת. בסמוך לאתר מצויות מספר מצבות לזכרם. מספר ההרוגים הרב היה אחד מהגורמים שבעקבותיהם מיסדו השלטונות המצרים את הצלילה, וכיום אפשר לצלול באזור רק בליווי מדריך צלילה מוסמך.

אתר הזיכרון בקצה החור לזכר הצוללים שנהרגו במקום

למרות הנגישות הקשה למקום, החור הכחול מושך אליו תיירים רבים שצוללים או משנרקלים בו. בעקבות התיירים הוקמו על החוף מספר מסעדות ומועדון צלילה. תנועת התיירים, הצוללים והפיתוח על החוף פגעו באלמוגים שאינם מרשימים כמו בעבר.

בסמוך לחור הכחול מצוי אתר צלילה נוסף בשם "הפעמונים" (The Bells). החור הכחול משמש גם כנקודת מוצא להגעה לאתר הצלילה ראס אבו גאלום הנמצא ששה קילומטר צפונה ממנו.

במדינת בליז שבאמריקה המרכזית קיים אתר צלילה בשם זהה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא החור הכחול בוויקישיתוף