היהודיה מטולדו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
היהודיה מטולדו
Die Jüdin von Toledo
מידע כללי
מאת ליון פויכטוונגר
שפת המקור גרמנית עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה רומן היסטורי
נושא Rahel la Fermosa, דת, פרשת אהבים עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום התרחשות טולדו, סביליה, Palacio de Galiana עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה
תאריך הוצאה 1955
מספר עמודים מהדורה ראשונה - 382
מהדורה שנייה - 448
הוצאה בעברית
הוצאה מהדורה ראשונה - ספרית פועלים
מהדורה שנייה - הוצאת זמורה ביתן
תאריך מהדורה ראשונה - 1957
מהדורה שנייה - 2004
תרגום מהדורה ראשונה - עדנה קורנפלד
מהדורה שנייה - חנה שוורץ-אייזלר
פרסים
הפרס הלאומי לספרים יהודיים עריכת הנתון בוויקינתונים
קישורים חיצוניים
הספרייה הלאומית 002389418
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

היהודיה מטולדו הוא רומן היסטורי מאת הסופר והמחזאי היהודי ליון פויכטוונגר, פורסם לראשונה בשנת 1955. הספר תורגם לעברית לראשונה על ידי עדנה קורנפלד ויצא בשנת 1957, תחת השם "בלדה ספרדית", ותורגם במהדורה נוספת בשנת 2004 בשם "היהודיה מטולדו" על ידי חנה שוורץ אייזלר.

הרומן מתאר את גורלם של הסוחר היהודי אבן עזרא ובתו רחל, ואת הקשר הרומנטי שהתפתח בינה לבין אלפונסו השמיני, מלך קסטיליה בספרד של המאה ה-12. הרומן מבוסס בחלקו על אירועים היסטוריים: קיומו של קשר רומנטי בין מלך קסטיליה אלפונסו השמיני לבין צעירה יהודיה אכן מתועד בהיסטוריה של בית המלוכה הספרדי.

עלילת הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

שהותם של המורים באנדלוסיה במשך מאות שנים השפיעה רבות על התרבות הספרדית והאירופית בכלל. אנשי המדע והרוח המורים, וכן היהודים שחיו בקרבם, השפיעו רבות וקידמו את הכלכלה והמתמטיקה המערבית, האסטרונומיה, הרפואה, הפילוסופיה. עם נפילתה של סביליה ב-1248 לידי כוחות הנוצרים, עבר רוב שטח אנדלוסיה לשליטת קסטיליה. גבור הספר, הסוחר היהודי אבן עזרא, הנחשב אחד מהיהודים העשירים בממלכה, ממונה על ידי המלך כשר האוצר. לאחר שבתו של אבן עזרא, רחל, מוצגת למלך, הוא מתאהב בה, שולח אליה שליחים, מחזר אחריה ובסופו של דבר נוצר ביניהם קשר. במהלך הזמן מורה המלך על הצעירה רחל לעבור ולהתגורר באחת מטירות הנופש שלו. הסיפור מקפל בתוכו את החיים של משפחה אמידה מיהדות ספרד, בעלת השפעה ועושר, המאוימת יום ביומו על ידי המלך והממסד הנוצרי. מצד אחד המלך זקוק ליהודי ומצד שני מתעב אותו. באופן דומה, המלך אוהב את פילגשו אך מתעב את דתה.

בעקבות התאהבותו של המלך בפילגש היהודיה דוחפת המלכה אלנור, אשתו החוקית של המלך, להחלטה מצד המלך לצאת למלחמה חסרת טעם כנגד המורים, מלחמה שבה (גם במציאות) נחלה קסטיליה תבוסה.

בניגוד לסיפור המקראי במגילת אסתר, מסתיים הרומן בסוף טרגי, בו נרצחים רחל ואביה. בין השאר, משתמעת מן הספר אזהרה כנגד האידיאלים של גבורה ויציאה למלחמה, מצב שאין בו למעשה מנצחים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]