לדלג לתוכן

המלחמה הספרדית-מרוקאית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
המלחמה ההיספנית-מרוקאית
الحرب الإسبانية المغربية
חואן פרים בקרב תטואן.
חואן פרים בקרב תטואן.
חואן פרים בקרב תטואן.
מלחמה: הסכסוך המרוקאי-ספרדי
תאריכים 22 באוקטובר 185926 באפריל 1860 (188 ימים)
מקום מצר גיברלטר, חופי מרוקו
עילה תקיפת נוודים מרוקאים את מלייה.
תוצאה

ניצחון ספרדי

הצדדים הלוחמים

ספרדספרד ספרד

מרוקומרוקו מרוקו

מנהיגים

ספרדספרד איזבלה השנייה, מלכת ספרד

ספרדספרד לאופולדו אודניל

ספרדספרד חואן דה זבאלה

ספרדספרד חואן פרים 
מרוקומרוקו מוחמד הרביעי, סולטאן מרוקו 
כוחות

40,000

140,000

אבדות

4,040 מתים, 4,994 פצועים

6,000 מתים

המלחמה הספרדית-מרוקאיתספרדית: Guerra de África; מלחמת אפריקה, בערבית: الحرب الإسبانية المغربية; המלחמה ההיספנית-מרוקאית) הייתה מלחמה אשר התרחשה בשנים 18591860 בין ממלכת ספרד לממלכת מרוקו תחת השושלת העלווית.

עם הפסדה של מרוקו בסיום המלחמה, ניתנו לספרד תשלומים כפיצויי מלחמה, כמו גם הוקרה רשמית בשטחים סאוטה, מלייה ואיפני. המלחמה החלישה את מעמדה הבין-לאומי של מרוקו ופתחה את דרכן של ספרד והקיסרות השנייה לכיבוש הסופי של הראשונה אשר יתממש רק ב-שנות ה-30.

השפעתה הבין-לאומית של מרוקו נחלשה עם התקדמות העידן הקולוניאלי. בשנת 1844 הפסידו המרוקאים לצבא צרפת בעת האחרון כבש את שטחי אלג'יריה העות'מאנית ובשנת 1856 נלחצו המרוקאים לחתימת הסכמי סחר אשר קיבעו את השפעתם הכלכלית עם האימפריה הבריטית.

היחסים של מרוקו עם ממלכת ספרד היו מתוחים עוד מימיה של הרקונקיסטה. ספרד שלטה על סאוטה אשר הייתה בחלקת אדמה אפריקאית דבר שהוסיף למתח בין השתיים. העילה למלחמה בשביל ספרד הגיעה כאשר מספר פרשים מרוקאים כפריים תקפו את אזור העיר והעלו אותה באש.

כ-14 ימים מאז פשיטת הפרשים הכפריים על סאוטה, ב-24 באוגוסט 1859, נפטר עבד-אל רחמן, סולטאן מרוקו ובנו, מוחמד הרביעי, סולטאן מרוקו בן ה-29 ירש אותו.

בתחילת אוקטובר מפרסם לאופולדו אודניל, ראש ממשלת ספרד, את עניין הפלישה וקבינט הממשלה מחליט לשלוח אולטימטום אל מקנס אשר מתפקע לבסוף ב-15 לחודש ללא תגובת צד שני.

6 ימים לתוך המלחמה והצי הספרדי חוסם את ערי הנמל טנג'יר, תטואן ולראצ'ה. בתחילת נובמבר מונה אודניל למפקד צבא אפריקה הספרדי. ב-19 בנובמבר הגיע חיל רגלים ספרדי ראשון אל סאוטה וזה מתחיל בפלישה קרקעית. בדצמבר, לאחר התקדמות מועטה בחזית ישנם כשלושה חילות ספרדים בסאוטה ואלו מתכננים פשיטה מרכזית אל עבר העיר תטואן.

עם הגעת תותחים אל המערכה נופלת תטואן לאחר קרב מתמשך מ-4 ועד 6 בפברואר 1860. הקרב על תטואן היה החשוב והקריטי שבמלחמה והביא להוכחה את העליונות הצבאית של התותחים והרובים המתועשים.

עם נפילת תטואן מתחילים הכוחות הספרדים בפשיטה מערבה עד אשר נפגשים ב-23 במרץ בקרב אוד-ראס.

עם סופו של הקרב לטובת הספרדים, מוחמד הרביעי שלח כתב כניעה הנחתם בין לאופולדו אודניל ואל-עבאס בן עבדול רחמן, אח הסולטאן ולפיו מרוקו מכירה בשליטה הספרדית על סאוטה ואתה נלקחות גם מלייה ואיפני, מוסדר כיבוש זמני על תטואן ו-100 מיליון פאסטות מועברות לספרד.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]


הקודם:
המצור על מלייה (1774)
הסכסוך המרוקאי-ספרדי
1859-1860
הבא:
המערכה במלייה