המעבדה הטכנולוגית לגילוי ואיתור מנהרות (פיקוד הצפון)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
המעבדה הטכנולוגית לגילוי ואיתור מנהרות
כינוי "המוח"
מדינה ישראלישראל  ישראל
שיוך Badge of the Israel Defense Forces.new.svg  צה"ל
סוג יחידה טכנולוגית
אירועים ותאריכים
הקמת היחידה ?
עיטורים פרס ביטחון ישראל  פרס ביטחון ישראל
נתוני היחידה
כוח אדם קציני הנדסה קרבית, קציני מודיעין, פיזיקאים, מהנדסים, גאולוגים ומדענים
ציוד עיקרי טכנולוגיה מסווגת, חיישנים ומחשבים
פיקוד
יחידת אם

Hatal.png  חטיבה טכנולוגית ליבשה
בשילוב ושיתוף פעולה עם:

דרגת המפקד סרן  סרן
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

המעבדה הטכנולוגית לגילוי ואיתור מנהרות (פיקוד הצפון) היא יחידה טכנולוגית של צה"ל לגילוי ואיתור מנהרות תת-קרקעיות הפועלת בפיקוד הצפון. המעבדה כפופה ארגונית ומקצועית לחטיבה טכנולוגית ליבשה (חט"ל) ופועלת בפיקוד הצפון תחת עוצבת הגליל בשיתוף חיל ההנדסה הקרבית. המעבדה כוללת מגוון מומחים, מהנדסים וקצינים מתחומים שונים המנתחים מידע מודיעיני וטכנולוגי שנאסף על ידי אגף המודיעין, טכנולוגיות חישה, החיילים בשטח ועבודות הנדסיות יזומות, ובאמצעותו הם מגלים מנהרות, חללים תת-קרקעיים וחפירות. דבר קיומה של המעבדה הותר לפרסום ב-10 בדצמבר 2018[1] בעקבות פתיחת מבצע מגן צפוני לאיתור וניטרול מנהרות הטרור שחפר חזבאללה לשטח ישראל מדרום לבנון. ביולי 2019 זכתה בפרס ביטחון ישראל על חלקה בגילוי מנהרות הטרור של חזבאללה ומבצע מגן צפוני לניטרולן.

מאפייני המעבדה הטכנולוגית[עריכת קוד מקור | עריכה]

המעבדה, בפיקוד קצין בדרגת סרן, כוללת מומחים וקצינים מתחומים שונים בהם קציני מודיעין, קציני הנדסה קרבית, קציני מחשבים ואגף התקשוב וההגנה בסב"ר, ומדענים ומהנדסים מתחומי הפיזיקה, הגאולוגיה, ההנדסה ובפרט הנדסה אזרחית והנדסת מכונות. המעבדה פועלת בשיתוף פעולה עם חטיבה טכנולוגית ליבשה, פיקוד הצפון (עוצבת הגליל), חיל ההנדסה הקרבית ואגף המודיעין. היא הוקמה לפי המודל והניסיון של המעבדה הטכנולוגית לגילוי ואיתור מנהרות שפועלת בפיקוד הדרום. קיומה של המעבדה פורסם על ידי דובר צה"ל ב-10 בדצמבר 2018.

המעבדה מנתחת מידע שאוספים החיילים בשטח ומידע שנאסף בטכנולוגיות חישה ייחודיות פרי פיתוח ישראלי, וכן מנתחת מידע שמספקים מערך המודיעין, חיל האיסוף הקרבי, יחידת סמו"ר של יהל"ם ומערך הצמ"ה של חיל ההנדסה הקרבית. מערך הצמ"ה – שמפעיל את פלוגות הצמ"ה הסדירות אבירי הפלדה וחתולי הפלדה, ואת גדוד הציוד המכני ההנדסי במילואים של פיקוד הצפון – מבצע עבודות עפר, חישוף, חפירות וקידוחי עומק באמצעות דחפורים (כולל דחפורי D9 משוריינים), מחפרים ומקדחי-בורות. באמצעות עבודות אלו אוסף מערך הצמ"ה מידע על הקרקע ומה שמתחתיה, ומעבירו למעבדה לצורכי ניתוח. בנוסף, מערך הצמ"ה חושף פירים ומנהרות, הן באופן מקרי או יזום, והן על-פי מידע שמתקבל מהמעבדה. הוא גם מבצע עבודות עפר וקידוחים לפי הנחיות המעבדה הטכנולוגית. יחידת סמו"ר של יהל"ם ממפה וחוקרת את המנהרות שנתגלו ומעבירה את המידע למעבדה לצורכי ניתוח, לימוד והפקת מודיעין.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ליאור נוישטיין, מערכת אתר צה"ל, תיעוד יוצא דופן של הקולות והמעבדה שעזרו לחשוף את מנהרות חיזבאללה, באתר דובר צה"ל, 10 בדצמבר 2018.