הפלה לא בטוחה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
כרזה רוסית משנת 1925 שמזהירה מפני הפלות לא בטוחות. בכותרת נכתב "הפלות שמבוצעות על ידי סבתא או על ידי מיילדות אוטודידקטיות לא רק גורמות לפגיעה באישה, אלא גם מובילות לעיתים קרובות למוות".

הפלה לא בטוחה היא הפסקה מכוונת של היריון המבוצעת בתנאי תברואה ירודים או על ידי אנשי צוות לא-מיומנים. זהו הליך מסכן חיים. בכל שנה מתרחשות כ-25 מיליון הפלות לא בטוחות, רובן (כ-97%) במדינות מתפתחות[1].

הפלות לא בטוחות גורמות לסיבוכים בריאותיים עבור כ-7 מיליון נשים בשנה. הפלות לא בטוחות הן גם אחד הגורמים העיקריים למקרי מוות במהלך ההיריון והלידה, בין 5% ל-13% מהמקרים[1]. רוב ההפלות הלא בטוחות מתרחשות באזורים שבהם הפלה מלאכותית אינה חוקית, באזורים בהם אמצעי מניעת היריון אינם זמינים, ובאזורים בהם רמת שירותי הבריאות נמוכה.

קיים קשר בין זמינות הפלה מלאכותית באופן חוקי לבין בריאות הציבור. ככל שהחוקים בנושא הפלה מלאכותית מגבילים יותר, כך שיעורי המוות והסיבוכים הבריאותיים במהלך ההיריון והלידה גבוהים יותר. נשים רבות מגיעות לחדר מיון בעקבות סיבוכי הפלה לא בטוחה, ונזקקות לעירוי דם, אנטיביוטיקה, אוקסיטוצין, הרדמה, חדרי ניתוח ומומחים כירורגיים. כל אלה מעמיסים על מערכת הבריאות ועלולים למנוע מתן תשומת לב לחולים אחרים[2].

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי הערכת ארגון הבריאות העולמי, בשנים 2010 עד 2014 בוצעו בעולם 55.7 מיליון הפלות מלאכותיות בכל שנה, מתוכן כ-54% הפלות בטוחות, 31% בתנאי בטיחות חלקית ו-14% מהן הפלות לא בטוחות. לפי בדיקת הארגון, במדינות מפותחות כמעט כל ההפלות בטוחות (92%), בעוד שבמדינות מתפתחות, יותר ממחצית מההפלות אינן בטוחות (55%).

במאמר שפורסם בכתב העת לאנסט בשנת 2006 נמסרה הערכה של כ-68,000 מקרי מוות של נשים מדי שנה במהלך הפלה לא בטוחה[3].

בפרסומים של ארגון הבריאות העולמי נכתב כי בכל שנה לפחות 22,800 נשים מתות כתוצאה מסיבוכים של הפלה לא בטוחה, ובין שני מיליון לשבעה מיליון נשים סובלות מבעיות בריאותיות שנגרמו על ידי הפלה לא בטוחה, בהן זיהומים, אלח דם, דימום ופגיעה באיברים הפנימיים, כגון ניקוב או קריעה של הרחם.

הפלות שאינן בטוחות מתרחשות בדרך כלל במדינות מתפתחות או במדינות שבהן הפלות אינן חוקיות. קיים קושי להגדיר את שכיחות התופעה עקב שיעור הדיווח הנמוך. כמו כן, הפלות לא בטוחות מדווחות לעיתים קרובות בשמות אחרים, בהם "הפלה טבעית", "הפלה יזומה" או "מיצוי הווסת (אנ')". חוקרים משערים כי 45% מההפלות בעולם בשנים 2010 עד 2014 היו הפלות לא בטוחות. בנוסף, ההערכות הן ש-4.7% עד 13.2% ממקרי המוות של נשים הרות בכל שנה בעולם נגרמות מסיבוכים של הפלה לא בטוחה, ובמדינות מפותחות מתות בכל שנה 30 נשים מתוך כל מאה אלף בגלל הפלה לא בטוחה[4].

הפלות לא בטוחות מתרחשות לפעמים במקום שבו ההפלות חוקיות, בגלל סיבות כמו מחיר יקר הנדרש לביצוע הפלה באופן חוקי, או חוסר זמינות של מרפאת הפלות.

אחד הגורמים העיקריים להיריון לא-רצוי ולביצוע הפלה הוא מחסור בגישה לאמצעי מניעה ובמידע בנושאי תכנון משפחה (אנ')[2].

שיטות[עריכת קוד מקור | עריכה]

להלן השיטות הנפוצות בהן מתבצעת הפלה לא בטוחה[5].

סיכונים בריאותיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפלה לא בטוחה עלולה להוביל לסיכונים בריאותיים מסכני חיים, בהם זיהומים, דלקות, שטפי דם ופגיעה באיברים הפנימיים.

הפלה לא בטוחה היא גורם מרכזי לבעיות בריאותיות ולמוות בקרב נשים ברחבי העולם. על פי הערכת ארגון הבריאות העולמי, כ-25 מיליון הפלות לא בטוחות מתרחשות בעולם מדי שנה, ולפחות 7.9% ממקרי הפלה לא בטוחה מסתיימים במוות, בעיקר במדינות מתפתחות.

האפשרות לבצע הפלה מלאכותית באופן חוקי, על ידי צוות רפואי שהוכשר בהתאם, מפחיתה במידה ניכרת את שכיחותן של הפלות לא בטוחות.

דוגמאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

להלן מספר דוגמאות להשפעתן של הפלות לא בטוחות שהתרחשו במספר מדינות.

רומניה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נשיא רומניה ניקולאה צ'אושסקו חתם בשנת 1967 על צו 770 (אנ'), האוסר על הפלות מלאכותיות ואמצעי מניעה, ונועד ליצור ריבוי טבעי גדול באוכלוסיית רומניה.

כתוצאה מצו זה נוצר שוק שחור של אמצעי מניעה, ונשים שילמו שוחד לרופאים כדי שיתנו חוות דעת המחייבת ביצוע הפלה. באזורים כפריים ובשכונות עוני היו מקרים רבים של הריונות לא-רצויים. נשים אלו נקטו בדרך כלל בשיטות הפלה לא בטוחה. כ-9,000 נשים מתו כתוצאה מהפלה לא בטוחה בתקופת שלטונו של צ'אושסקו[6], וזה היה שיעור התמותה הגבוה ביותר באירופה של נשים הרות. שיעור תמותת תינוקות ברומניה עלה ליותר מפי עשר ביחס למדינות שכנות. ילדים רבים שנולדו בתקופה זו סבלו מתת-תזונה וממחלות קשות, שהובילו לעלייה בתמותת ילדים. תינוקות רבים ננטשו על ידי ההורים וגדלו בבתי יתומים[7].

הצו לא השיג את מטרתו. במשך שנתיים חל גידול במספר הלידות, אך לאחר מכן חלה ירידה שנמשכה זמן רב. הצו בוטל ב-26 בדצמבר 1989, זמן קצר לאחר המהפכה הרומנית.

דרום אפריקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חוק המאפשר הפלות מלאכותיות בדרום אפריקה שנחקק ב-1996 גרם לירידה של יותר מ-90% בסיבוכים הקשורים להפלות ומקרי מוות.

אירלנד[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפלות היו בלתי-חוקיות באירלנד עד 2019, אך התמותה מהפלה לא בטוחה הייתה נמוכה יחסית. נשים שהיו מעוניינות לבצע הפלה יכלו לטוס לבריטניה, במחיר זול יחסית, ולבצע שם הפלה במרפאה ללא מטרות רווח המנוהלת על ידי ארגון צדקה. מרפאות אלה גם סיפקו הדרכה לגבי טיפול עצמי לאחר הפלה. אפשרות חלופית הייתה הזמנת גלולות להפלה תרופתית, שהיו בלתי-חוקיות באירלנד, באמצעות האינטרנט, וכן רכישת מיסופרוסטול (אנ') בבתי מרקחת. תרופה זו מיועדת לטפל בכיב קיבה, אך ידועה גם ביכולתה לעודד הפלה טבעית[6].

בסוף שנת 2018 בוטלו החוקים נגד הפלות באירלנד, ובתחילת 2019 נפתחו במדינה מרפאות הפלות כחלק משירותי הבריאות במדינה.

ארצות הברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנות ה-60 של המאה ה-20 מתו אלפי נשים כתוצאה מהפלה לא בטוחה במדינות בארצות הברית שאסרו על הפלה חוקית. בשנת 1963 דווחו 280 מקרי מוות, וב-1965 דווחו 235 מקרים. מקרים רבים אחרים כלל לא דווחו או לא סווגו כיאות.

בשנת 1972, לפני פסק דין רו נגד וייד, דווחו 35 מקרי מוות מהפלה לא בטוחה. בשנת 1973 דווחו 19 מקרים, ולאחר מכן חלה ירידה חדה במקרי מוות בארצות הברית כתוצאה מהפלה לא חוקית, ובכל שנה היו מקרי מוות בודדים, או אף מקרה כלל[8].

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 Abortion, באתר ארגון הבריאות העולמי, ‏25 בנובמבר 2021 (באנגלית).
  2. ^ 1 2 Facts on Investing in Family Planning and Maternal and Newborn Health, באתר United Nations Population Fund, ‏דצמבר 2009 (באנגלית).
  3. ^ Unsafe abortion: the preventable pandemic, באתר לאנסט, ‏דצמבר 2006 (באנגלית).
  4. ^ אתר למנויים בלבד זוהר לדרמן ועומר מור, איסור על הפלות לא יעצור נשים, אבל הוא יסכן את חייהן, באתר הארץ, 8 במאי 2022.
  5. ^ Unsafe Abortion: Unnecessary Maternal Mortality, בכתב העת Obstetrics & Gynecology, ‏אביב 2009 (באנגלית).
  6. ^ 1 2 On abortion, we should study Romanian history, באתר הגרדיאן, ‏15 ביוני 2013 (באנגלית).
  7. ^ The 1966 law concerning prohibition of abortion in Romania and its consequences. The fate of one generation, ‏יוני 2001 (באנגלית).
  8. ^ What the data says about abortion in the U.S., באתר מרכז המחקר פיו, ‏27 ביוני 2022 (באנגלית).