התצפית בעב"מים במהלך טיסה 1628 של ג'פאן איירליינס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
האירוע התרחש בין הנקודות שבמפה המופיעה לעיל.
מטוס בואינג 747 של יפן איירליינס

התצפית בעב"מים במהלך טיסה 1628 של ג'פאן איירליינס הוא אירוע נודע של מפגש מהסוג הראשון שהתרחש לכאורה ביום שני ה-17 בנובמבר 1986 כאשר שלושה עצמים בלתי מזוהים טסו בקרבת מטוס משא יפני מסוג בואינג 747 במשך 50 דקות, בעת שהמטוס עבר מעל לאלסקה.

התצפית זכתה לסיקור נרחב בתקשורת הבינלאומית, בעיקר משום שהעב"מים נצפו הן במכ"מים על הקרקע והן במכ"ם מוטס, כשבנוסף לכך העב"מים נצפו על ידי טייסים מנוסים. לאחר האירוע קפטן טראוצ'י התראיין בתוכניות רדיו וטלוויזיה רבות, בנוסף לשבועון האמריקאי פיפל.

התקרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביום שני בערב של ה-17 בנובמבר 1986 מטוס משא יפני של ג'פאן איירליינס מסוג בואינג 747, שהיה בדרכו מצרפת לטוקיו[1], נכנס לתחום האווירי של אלסקה במהירות 909 קמ"ש ובגובה של 11,000 מטרים בעת שהמטוס היה בדרכו לתחנת בניים באנקורג' שבאלסקה לצורך תדלוק. שלושת אנשי הצוות שהיו במטוס הם קפטן קנג'ו טראוצ'י, טייס קרב לשעבר עם ניסיון של מעל ל-10,000 שעות טיסה, טייס המשנה טאקאנורי טאמפוג'י ומהנדס הטיסה יושיו טסוקובה.

בשעה 17:11 הבחין סרן טראוצ'י לראשונה בשני עצמים בלתי מזוהים לשמאלם, שנמצאו במרחק של כ-610 מטר מתחת למטוס. טראוצ'י היה סבור בתחילה כי מדובר בכלי טיס צבאיים. בסביבות 17:18 שני העצמים סטו בפתאומיות ממסלולם ועלו במהירות כלפי מעלה, נצמדו למטוס וליוו אותו במרחק של בין 150 - 300 מטרים.

ב-17:19 קפטן טראוצ'י יידע לראשונה את בקרת התעבורה האווירית על העב"מים, אך להם לא היה ידוע על הימצאות כלי טיס במיקום זה. לאחר 3 עד 5 דקות העצמים שינו את עמדתם באופן שבו הם טסו זה לצד זה, מבנה בו נשארו במשך 10 דקות.

בסביבות השעה 17:23 שני העצמים שליוו את המטוס נעו במהירות עצומה מזרחה עד שנעלמו בקו האופק.

לאחר שהעצמים הראשונים נעלמו, קפטן טראוצ'י הבחין בעצם ענק שהחל להתקדם לעבר המטוס.

לאחר שקפטן טראוצ'י שינה את מכ"ם המטוס לטווח 46 ק"מ הוא ציין בפני בקרת התעבורה האווירית באנקורג' כי עצם זה נמצא במרחק של כ-13.9 ק"מ מהמטוס. בקרת התעבורה האווירית באנקורג' בדקה ולא זיהתה את העצם במכ"ם שלהם.

בשלב זה, בעת שאורות העיר פיירבנקס החלו להאיר את העצם בחשכת הלילה, לטענתו של קפטן טראוצ'י הוא הצליח להבחין בקווי המתאר של חללית ענקית שלטענתו הייתה בצורת דיסק ובגודל כפול מזה של נושאת מטוסים. עצם זה היה מחוץ לטווח הראייה של טייס המשנה טאמפוג'י.[2] קפטן טראוצ'י ביקש באופן מיידי אישור לשנות כיוון על מנת להתרחק מהעצם. עם זאת העצם המשיך לעקוב אחר המטוס באותו המיקום היחסי במשך כל הזמן שבו המטוס ביצע סיבוב של 45 מעלות, וירד מגובה של 11,000 מטרים ל-9,500 מטרים, וביצע לבסוף סיבוב של 360 מעלות.

בקרת התעבורה האווירית באנקורג' הציעה בשלב זה לשלוח למקום מטוסי קרב, אך קפטן טראוצ'י התעקש כי לא יעשו כן. העצם לא זוהה על ידי שני המטוסים שעברו בהמשך באותו הנתיב ולבסוף העצמים נעלמו גם מטווח הראייה של טיסה 1628.

בשעה 18:20 בערב המטוס הגיע בבטחה לאנקורג' שבאלסקה.

אחרית דבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

קפטן טראוצ'י ציין בדו"ח ה-FAA הרשמי כי העצם שבו צפה היה עב"ם. בדצמבר 1986, טראוצ'י העניק ריאיון לרשת החדשות היפנית קיודו ניוז. בעקבות כך ג'פאן איירליינס השעו את טראוצ'י מתפקידו משום שהוא העניק ראיונות לתקשורת, והעבירו אותו לתפקיד משרדי. מספר שנים לאחר מכן טראוצ'י חזר לעבוד כטייס, ובסופו של דבר הוא יצא לגמלאות בחלקו הצפוני של מחוז קאנטו שביפן.[1]

ב-24 בדצמבר 1986 רשת החדשות היפנית קיודו ניוז יצרה קשר עם פול סטאוסקי (Paul Steucke), מנהל צוות ההסברה של רשות התעופה הפדרלית האמריקאית (FAA) באנקורג', וקיבלה ממנו אישור על אמיתות האירוע, וב-29 בדצמבר סטאוסקי אישר את אמיתות האירוע גם בפני סוכנות הידיעות הבינלאומית UPI.[3]

לאחר חקירה רשמית שנמשכה שלושה חודשים, ה-FAA פרסם את תוצאות החקירה במסיבת עיתונאים שערך ב-5 במרץ 1987. במסיבת העיתונאים פול סטאוסקי הכחיש כי בקרי הטיסה של ה-FAA הבחינו בעב"ם באופן וודאי וייחס את התקרית ל"פיצול בתמונת המכ"ם" שאירע בעיתוי גרוע. הוא הבהיר כי אין ברשות ה-FAA מספיק חומר שיכול לאמת שמשהו אכן היה שם, ועל אף שה-FAA איננו פוסל את "התיאורים של צוות הטיסה" הסוכנות לא יכולה לאמת את מה שצוות הטיסה טוען שראה.[2]

התצפית זכתה לסיקור נרחב בתקשורת הבינלאומית[4], בעיקר משום שהעב"מים נצפו הן במכ"מים על הקרקע והן במכ"ם מוטס, כאשר בנוסף לכך העב"מים נצפו על ידי טייסים מנוסים, בעוד שלאחר האירוע ראש חטיבה של ה-FAA אישר את אמיתות האירוע. לאחר האירוע קפטן טראוצ'י התראיין בתוכניות רדיו וטלוויזיה רבות, בנוסף לשבועון האמריקאי פיפל.

תצפיות נוספות באלסקה בשנה העוקבת[עריכת קוד מקור | עריכה]

טיסה AS-53[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-29 בינואר 1987 בשעה 18:40 בערב, טיסה AS-53 של אלסקה איירליינס הבחינה במכ"ם בעצם שנע במהירות עצומה.[2] על אף שצוות הטיסה לא הצליח להבחין בעצם כלשהו, הם הבחינו כי העצם שהופיע על המכ"ם האיץ במהירות. לפי הדיווח של הטייס העצם טס במהירות של 5800 קמ"ש. העצם היה מחוץ לטווח המכ"ם של מגדל הפיקוח של אנקורג'. נתוני המכ"ם האחרים שכיסו אזור זה לא הצליחו לבסס את הטענה של הטייסים.

התצפית בעב"ם ממטוס בואינג KC-135[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-30 בינואר 1987 במהלך טיסה של מטוס בואינג KC-135 של חיל האוויר האמריקני מאנקורג' לפיירבנקס אנשי הצוות במטוס הבחינו בעצם גדול מאוד בצורת דיסק. הטייס דיווח כי העצם היה במרחק 12 מטרים מן המטוס. לאחר מכן העצם נעלם.[5]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 Shincho, Shukan. "Terauchi's London interview of December 1986". JAL Pilot's UFO Story Surfaces after 20 Years. JapanToday, ufocasebook. נבדק ב-2011-05-08.
  2. ^ 1 2 3 Bernton, Hal (6 במרץ 1987). "FAA has no conclusion about UFO". Anchorage Daily News. Anchorage. p. 1. {{cite news}}: (עזרה)
  3. ^ Maccabee, Bruce. "The Fantastic Flight of JAL1628". Fsplanet. אורכב מ-המקור ב-2011-10-04. נבדק ב-23 במאי 2011. {{cite web}}: (עזרה)
  4. ^ F.A.A. PRESSES INVESTIGATION OF LIGHTS SEEN OVER ALASKA - The New York Times January 5, 1987 (Retrieved on July 11, 2009)
  5. ^ The 1987 UFO Chronology