קנטו (סיציליה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-emblem-development-2.svg הערך נמצא בשלבי עבודה: כדי למנוע התנגשויות עריכה ועבודה כפולה אתם מתבקשים שלא לערוך ערך זה בטרם תוסר הודעה זו, אלא אם כן תיאמתם זאת עם מניחי התבנית.
אם הערך לא נערך במשך שבוע ניתן להסיר את התבנית ולערוך אותו, אך רצוי לתת קודם תזכורת בדף שיחת הכותבים.
קנטו (כפר)
Canneto
Canneto Caronia.JPG
מדינה איטליהאיטליה  איטליה
מחוז סיציליהסיציליה  סיציליה
נפה מסינה
גובה 35 מטרים
אוכלוסייה
 ‑ בכפר 154 (2010)
קואורדינטות 38°1′14.19″N 14°23′20.52″E / 38.0206083°N 14.3890333°E / 38.0206083; 14.3890333קואורדינטות: 38°1′14.19″N 14°23′20.52″E / 38.0206083°N 14.3890333°E / 38.0206083; 14.3890333
אזור זמן UTC +1

קַנַטוֹאיטלקית: Canneto, או לעתים גם Canneto di Caronia) הוא כפר קטן בן פחות מ-200 תושבים (נכון ל-2017) הנמצא ליד העיירה קרוניה (Caronia) שבמחוז מסינה, בצפון סיציליה. פירוש השם "קנטו" באיטלקית הוא "סבך קנים".

גיאוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכפר ממוקם לחוף הים הטירני, על הכביש המהיר 113, מסינה - פלרמו - טרפאני. הכפר מרוחק כ-10 ק"מ מן העיירה קרוניה, כ-105 ק"מ מפלרמו וכ-125 ק"מ ממסינה. מסילת הברזל מסינה - פלרמו חוצה את הכפר, אך אינה עוצרת בו.

הבעירות הספונטניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכפר התפרסם בשל סדרה של כ-400 בעירות ספונטניות לכאורה שהתרחשו בו ללא הסבר נראה לעין במהלך מספר שבועות, מסוף דצמבר 2003 עד מרץ 2004. במהלך חודשים אלה דווח על 92 התלקחויות של מכשירי חשמל ביתיים שגרמו לשריפות בבתים. חלק מהמכשירים התלקחו גם כאשר לא היו מחוברים לרשת החשמל. לאחר מכן, החלו לעלות באש גם מזרנים שהיו בהם קפיצי מתכת, כיסאות, מעטה הבידוד של צנרת החשמל, צנרת המים, מכוניות, ושורה ארוכה של חפצים נוספים, בדרך כלל, אף כי לא תמיד, כאלה שחלק לפחות ממרכיביהם, מתכתי.

הכפר אף פונה בשל תופעות אלה מחלק מתושביו, למשך כמה חודשים. התופעות נשנו מפעם לפעם גם בשנים שלאחר מכן, אף כי לעתים נדירות יותר.

בנוסף לבעירות אירעו בכפר תופעות נוספות, כמו "השתוללות" פתאומית של מצפנים, התרוקנות פתאומית של מצברים וסוללות, הפעלה פתאומית ספונטנית של מערכת הנעילה המרכזית של כלי רכב, צלצולי טלפון נייד ללא שיחה, ועוד. חלק מהתופעות אירעו לנגד עיני הכבאים, השוטרים ושאר הגורמים הרשמיים, כמו גם עיתונאים ומדענים שהגיעו לכפר לצורך בדיקת וסיקור האירועים. חלקם צולמו ממש בעת התרחשותם.

על פי ה"גרדיאן" הבריטי, כל האירועים התמקדו בשטח מלבני של 350 מטר על 70 מטר, המשתרע בתוך הכפר, בין קו החוף לבין מסילת הברזל ממסינה לפלרמו, העוברת במרכז הכפר (בכפר עצמו אין תחנה)[1].

פעולות ממשלתיות וציבוריות בעקבות הבעירות[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברת החשמל ניתקה לחלוטין את אספקת החשמל לכפר, אך הבעירות הספונטניות נמשכו. חברת הרכבות עצרה את כל התנועה העוברת בכפר, אך גם זה לא השפיע על התופעה. חקירה משטרתית מקיפה שללה מעשים פליליים. חקירה מדעית ממשלתית לא הצליחה לפענח את מקור התופעות.

ב-9 בפברואר 2004 פונה אותו שטח "נגוע" של הכפר, מכל תושביו למשך כמה חודשים. סמוך לאחר מכן פסק רצף הבעירות וכעבור אותם חודשים ספורים הוחזרו התושבים, אולם גם בחודשים ובשנים שלאחר מכן אירעו מפעם לפעם בעירות או תופעות ספונטניות בלתי מוסברות אחרות, באותו שטח בכפר.

ב-29 באפריל 2005 הסמיכה ממשלת איטליה את השלטון המקומי של סיציליה להקים כוח משימה מיוחד לחקר התופעה[2]. הכוח הורכב מקציני צבא בכירים, מדענים, בעיקר פיזיקאים וגאולוגים, וארכיטקטים וכן נציג מיוחד של נאס"א. מקץ כשנתיים סיים גם כוח זה את עבודתו בלא שפתר את התעלומה.

ניסיונות הסבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחד מניסיונות ההסבר הראשונים טען כי "סערות שמש" גרמו להתפרקויות חשמליות שהביאו לשריפות. הסבר ראשוני זה נשלל.

ניסיון הסבר חילופי קשר את הר הגעש אטנה, הנמצא כמה עשרות קילומטרים דרומית-מזרחית לכפר, אל הבעירות[3]. על פי ההסבר, כשנה לפני האירועים בכפר, נסתם לוע הר הגעש בגוש לבה מוצק, דבר שגרם ללבה שבתוכו לזרום לכיוונים שונים, קילומטרים רבים מתחת לפני האדמה, לרבות מתחת לכפר. הלבה שזרמה מתחת לכפר פלטה גזים בעירים שונים, או אולי "ענן חשמלי", אשר גרמו לבעירות הספונטניות של חומרים דליקים בכפר. גם הסבר זה נשלל.

עוד הסבר טען שמדובר אולי בניסוי בכלי נשק סודיים, אי שם בים, מצפון לכפר. הצי השישי האמריקאי נוהג אכן לערוך תמרונים שונים באזור זה. אולם, מסתבר שקיים דו"ח מיוחד מאוגוסט 1932, שהוזמן על ידי הצי האיטלקי ושמצא חריגות אלקטרומגנטיות מוזרות, הבאות מכיוון זהה בים, מצפון לכפר, כבר אז, כשכלי נשק מוזרים שכאלה וודאי לא יכלו להיות קיימים.

הסבר אחר ניסה להיתלות ולקשור את התופעות הללו בכדורי אש, שתושבים בכפר טענו שראו עולים כביכול מהים, סמוך לתחילת האירועים בכפר עצמו.

בדו"ח הביניים של כוח המשימה הממשלתי-אזורי שהוקם לצורך חקר התופעה, ושהודלף לעיתונות, הופיע בין השאר גם המשפט הבא, שאין בו יותר מדי הסבר מעבר לתיאור טכני: "האירועים המוזרים נגרמו ממאות פליטות של קרינה אלקטרומגנטית רבת עוצמה, שאינן מעשי ידי אדם ואשר עוצמתן הגיעה עד ל-: 12-15 גיגהוואט."

על פי שורת מקורות ובהם "The Telegraph", דיילי מייל, דיילי מירור, דיסקברי ועוד, הדו"ח של כוח המשימה קבע ש"חוצנים גרמו לשריפות בקנטו, סיציליה"[4][5][6][7][8].

נכון ל-2016 לא נמצא הסבר מדעי מוסמך ומקובל לתופעות הללו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]