התצפית בעב"ם בנמל התעופה שיקגו או'הייר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

התצפית בעב"ם בנמל התעופה שיקגו או'הייר הוא אירוע נודע של מפגש מהסוג הראשון שהתרחש לכאורה בבוקר יום שלישי, 7 בנובמבר 2006, בנמל התעופה שיקגו או'הייר שבשיקגו כאשר עשרות עובדי יונייטד איירליינס, בהם טייסים ופקחים, בנוסף למספר עדים בלתי תלויים שעמדו מחוץ לנמל התעופה, צפו באובייקט בלתי מזוהה דמוי דיסק אשר ריחף לכאורה מעל לטרמינל C שבנמל התעופה במשך כשתי דקות.

התצפית בעב"ם בנמל התעופה שיקגו או'הייר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסביבות השעה 4:40 בבוקר יום שלישי, ה-7 בנובמבר 2006, הרשויות הפדרליות בנמל התעופה הבינלאומי או'הייר שבשיקגו קיבלו לראשונה דיווח כי קבוצה של 12 עובדים בשדה התעופה היו עדים לצלחת מעופפת מתכתית אשר ריחפה מעל לשער העלייה למטוס C-17.

האובייקט זוהה לראשונה על ידי עובד בנמל התעופה אשר הסיע באמצעות טרקטור דחיפה את טיסה UA446 של חברת יונייטד איירליינס אשר התכוננה לטיסה לשרלוט שבצפון קרוליינה. בעקבות כך, העובד מיהר לדווח לצוות של הטיסה על האובייקט המתכתי אשר ריחף מעל למטוס.

על פי פרק בתוכנית הטלוויזיה של ערוץ ההיסטוריה "UFO Hunters" אשר עסקה במקרה, במהלך האירוע מספר עדים בלתי תלויים אשר עמדו מחוץ לשדה התעופה היו עדים גם כן לאובייקט. בראיון אודיו ששודר במהלך הפרק, אחד מהעדים הללו תיאר אובייקט בצורת דיסק אשר ריחף מעל לשדה התעופה אשר "מן הסתם לא היה עננים". לדברי אותו האדם, האנשים האחרים שהיו בסביבתו והיו עדים למקרה השתנקו כאשר האובייקט עזב את המקום בפתאומיות בעת שטס כלפי מעלה במהירות עצומה בעודו מותיר חור ברור בשכבת העננים שמעל לנמל התעופה.[1]

בראיון שנתן כתב השיקגו טריביון ג'ון הילקביץ' בתוכניתו של גלן בק בערוץ פוקס ניוז הוא ציין כי "היה ניתן להבחין באובייקט דמוי הדיסק במשך שתי דקות, ועשרות עובדים של יונייטד איירליינס צפו בו, בהם טייסים ומפקחים, אשר בתחילה שמעו על כך ברשת הרדיו של שדה התעופה ובעקבות כך מיהרו החוצה כדי לצפות בו."[2][3]

על אף שהיו עדים רבים לאובייקט, עד היום לא נחשפו עדויות מצולמות של האובייקט שנצפה בנמל התעופה או'הייר. אף על פי כן, כתב השיקגו טריביון ג'ון הילקביץ' דיווח כי ברשותו של אחד מהטייסים של יונייטד איירליינס הייתה מצלמה דיגיטלית בעת התצפית, וכי ייתכן שהוא הצליח לצלם את האובייקט.[4]

התגובה של רשות התעופה הפדרלית האמריקאית ושל יונייטד איירליינס[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילה, הן חברת התעופה יונייטד איירליינס והן רשות התעופה הפדרלית האמריקאית הכחישו באופן גורף כי יש ברשותן מידע כלשהו בדבר התצפית בעב"ם בנמל התעופה או'הייר, עד אשר העיתון שיקגו טריביון אשר חקר את המקרה הגיש עתירה לחשיפת פרטי המקרה במסגרת חוק חופש המידע האמריקני (Freedom of Information Act). בעקבות כך רשות התעופה הפדרלית האמריקאית נאלצה לחשוף שיחה מוקלטת שהתקיימה בעת האירוע בין הפקח של יונייטד איירלינס ומנהל של רשות התעופה הפדרלית האמריקאית במגדל של שדה התעופה אשר עסקה בתצפית בעב"ם.

אף על פי כן, עמדתה הרשמית של רשות התעופה הפדרלית האמריקאית הייתה לבסוף כי מה שהיה נדמה כעב"ם היה למעשה "תופעת מזג האוויר", וכי בשל כך הסוכנות לא תמשיך לחקור את האירוע. חוקרי עב"מים שונים ציינו כי עמדה זו מנוגדת לחלוטין להתחייבות של רשות התעופה הפדרלית האמריקנית לבדוק פרצות אבטחה אפשריות בשדות התעופה האמריקנים, שכן עשרות עובדים בנמל התעופה היו עדים לאובייקט אשר ריחף מעל לאחד משדות התעופה העמוסים ביותר בעולם.[5][6] עדים רבים שרואיינו בהמשך על ידי השיקגו טריביון הביעו כעס על כך שהפקידים הפדרליים סירבו להמשיך לחקור את המקרה.[7]

הסיקור התקשורתי[עריכת קוד מקור | עריכה]

המקרה דווח בהרחבה במספר ערוצי תקשורת בולטים בארצות הברית בהם CNN, CBS, MSNBC, פוקס ניוז, שיקגו טריביון ו-NPR.

ב-11 בפברואר 2009 ערוץ ההיסטוריה שידר לראשונה פרק בשם "חייזרים בשדה התעופה" (Aliens at Airport) בתוכנית הטלוויזיה "UFO Hunters" אשר עסק בהרחבה באירוע.[8]

ההדלפה של השיחה שנערכה בין ג'ון הילקביץ' לג'ים וגנר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת 2007 נחשף סרטון וידאו של דיון שמעולם לא שודר בטלוויזיה שקיימו בחדר החדשות של ערוץ החדשות המקומי CLTV ג'ון הילקביץ' (כתב התחבורה של השיקגו טריביון שסיקר את המקרה) לבין מנחה החדשות של הערוץ ג'ים וגנר.[4] בסרטון נראים הילקביץ' ווגנר מקיימים דיון אודות המקרה ומתמקדים בסיקור הבינלאומי הנרחב של הסיפור, וכמו כן בבחירה לכאורה של יונייטד איירליינס להפסיק לחקור את האירוע ולפסול אותו בטענה שמדובר ב-"תופעת מזג האוויר". הילקביץ' מציין במהלך השיחה כי ככל הנראה טייס של יונייטד איירליינס הצליח לצלם תמונות של העב"ם במצלמה דיגיטלית שברשותו, וכי הסיפור הנו "הסיפור הנצפה ביותר בהיסטוריה של אתר האינטרנט של השיקגו טריביון" עם קרוב ל-"מיליון צפיות". כמו כן הילקביץ' ציין כי הוא סבור ש"הממשל יודע יותר ממה שהוא מוכן לספר". בהמשך הסרטון המסך מושחר בעוד שניתן עדיין לשמוע את הקלטת האודיו של השיחה שהתקיימה בין השניים. הסרטון מסתיים כאשר אדם נוסף לא מוכר מציין "הוא היה נוחת אבל אה ..." ובשלב זה המצלמה נכבית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ UFO Hunters Episode Guide - Season 3 - HISTORY.com
  2. ^ Beck, Glenn (3 בינואר 2007). "Are We Ready for Another Attack?; 2008 Elections Gearing Up". CNN. נבדק ב-4 באפריל 2007. {{cite web}}: (עזרה)
  3. ^ "Rich Dolan on CNN". Keyhole Publishing. 3 בינואר 2007. אורכב מ-המקור ב-2007-07-08. נבדק ב-4 באפריל 2007. {{cite web}}: (עזרה)
  4. ^ 1 2 "Behind the scenes newsroom pre-interview footage of Jon Hilkevitch Interview". אורכב מ-המקור ב-2012-02-06. נבדק ב-23 ביוני 2007. {{cite web}}: (עזרה)
  5. ^ "Report of an Unidentified Aerial Phenomenon and its Safety Implications at O'Hare International Airport on November 7, 2006" (PDF). אורכב מ-המקור (PDF) ב-2011-07-27. נבדק ב-1 בינואר 2008. {{cite web}}: (עזרה)
  6. ^ "Aviation Safety in America: Under-Reporting Bias of Unidentified Aerial Phenomena and Recommended Solutions". אורכב מ-המקור ב-2008-01-20. נבדק ב-1 בינואר 2008. {{cite web}}: (עזרה)
  7. ^ Hilkevitch, Jon (1 בינואר 2007). "In the sky! A bird? A plane? A ... UFO?". Chicago Tribune. ארכיון מ-2007-11-17. נבדק ב-29 במרץ 2009. {{cite web}}: (עזרה)
  8. ^ "UFO Hunters" Aliens at the Airport (TV Episode 2009) - IMDb