מעגלי תבואה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מעגל תבואה בצורת טריסקל
מעגלי תבואה בשווייץ
מעגל התבואה של השטן. ככל הנראה העדות הראשונה של מעגלי תבואה

מעגלי תבואה הם אזורים בתוך שדות תבואה שבהם הגבעולים שוטחו ונהרסו. המעגלים הופיעו לראשונה בשנות ה-70 של המאה ה-20, ועוררו התרגשות-מה, בשל הקושי הראשוני להסביר את התופעה. בהמשך הלכו התבניות האמנותיות והשתכללו. במקביל עלו השערות שונות ומגוונות, באשר לכמות הרבה של יצירות האמנות אשר נפוצו במדינות שונות בעולם. יש הטוענים שמדובר במעשי קונדס, אחרים טוענים שמדובר בחוצנים.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

מעגלי התבואה הופיעו לראשונה באמצע שנות השבעים, באזוריה הכפריים של בריטניה. איכרים דיווחו על מעגלים בקוטר שהגיע עד לחמישים מטרים, שהופיעו בן לילה בשדות התירס או החיטה שלהם. בהמשך התרבו המעגלים, והופיעו צורות מגוונות (כפי שאפשר לראות בתמונות משמאל).

כשהופיעו מעגלי החיטה לראשונה, היו ששיערו שמדובר בסימני נחיתה של חלליות של חוצנים. כמו כן נטען, כי באזור המעגל נמדדו, כביכול, רמות נמוכות של קרינה אלקטרומגנטית.

מעגלים שהתפרסמו[עריכת קוד מקור | עריכה]

צורת מעגל התבואה של טירת ברברי

מעגל התבואה של טירת ברברי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מעגל התבואה של טירת ברברי (Barbury Castle) הוא מעגל תבואה רחב ממדים שנוצר בשדה חיטה בווסקס שבאנגליה. בשנת 1991 פורסם לראשונה על היווצרות המעגל, בתוספת הטענה שחוצנים יצרו אותו. בלילה שלפני היווצרותו, דיווחו מספר תושבים שהבחינו באורות מסתוריים, ושמעו רעש חזק שנמשך זמן רב. בעיירה סמוכה דיווחו על הפסקת חשמל, ובבסיס צבאי סמוך מסוקים איבדו יכולתם לפעול.[דרוש מקור]

בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדי שנה מעוצב ציור שדות בשדות עמק בית שאן, על ידי פטר וינר ממעוז חיים וציור זה ניתן לצפייה ממרומי הגלבוע.[1]

הסבר התופעה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרופסור מהמכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס שהנחה צוות של ארבעה סטודנטים, הדגים כיצד אפשר ליצור מעגלי תבואה מורכבים תוך מספר שעות, באמצעות יתדות וחבלים. כלי תקשורת שונים דיווחו על אנשים רבים שהודו ביצירת מעגלי תבואה, ואף סיפקו תיעוד של עבודתם (הם השתמשו בקרשים, לוחות עץ וכבלי ברזל). חלקם רואים ביצירת מעגלי התבואה מעין אמנות, אחרים יצרו אותם לשם עמידה באתגר האישי הכרוך בכך או להנאה וחלקם עשו זאת בתור מתיחה.

באשר לרמות הקרינה האלקטרומגנטית, מתברר שכאשר גבעולי החיטה זקופים הם צוברים חשמל סטטי המגביר את רמת האלקטרומגנטיות. כאשר החיטה נרמסת, החשמל הסטטי מתפזר, ורמת האלקטרומגנטיות יורדת. נוסף על כך, כאשר החיטה נרמסת היא מנסה להתיישר על ידי קיפול חוזר ונשנה של המפרקים. כאשר המפרקים מקופלים, המים מתקשים לעבור דרכם ונוצר לחץ הולך וגובר. בסופו של דבר, המפרק אינו עומד בלחץ ומתפוצץ.

אזכורים תרבותיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסרט "סיינס" מ-2002, בבימויו של מ. נייט שאמלאן, ישנו תפקיד מרכזי למעגלי התבואה המתגלים בשדה של משפחת איכרים, ומהווים סימן מוקדם לבואם של חייזרים לכדור הארץ.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מעגלי תבואה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]