תצפית העב"ם של הטייס רולנד יוז (1952)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סמל טיסה רולנד יוז ליד מטוסו, אשר עליו ציור "הצלחת המעופפת"
מטוס קרב בריטי מסוג דה האבילנד ומפייר, כדוגמת מטוסו של רולנד יוז

תצפית העב"ם של הטייס רולנד יוז (1952) היא תצפית העב"ם הראשונה של טייס צבאי בריטי, שלוותה באימות מהקרקע באמצעות רדאר. תצפית זו שכנעה את שר האווירייה הבריטי דנקן סנדס (לימים שר ההגנה), גרמה לו לקיים אישית תחקיר מקיף, ויצרה וויכוח פנימי חשאי בדרגים גבוהים בממשל הבריטי, בנוגע לאפשרות שהטענות בדבר קיומם של עב"מים, נכונות.

התצפית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-30 ביולי 1952, סמל טיסה רולנד יוז (Roland Hughes), טייס בן 23 בחיל האוויר הבריטי ה-RAF, הטיס מטוס קרב חד מושבי מסוג דה הבילנד ומפייר (de Havilland Vampire FB9) בטיסת אימונים שגרתית מעל מערב גרמניה. מטוסו היה המטוס התחתון, במבנה של ארבעה מטוסי קרב בריטים, שטסו צמודים זה לזה. עקב מיקומו בתחתית המבנה, היה זה חלק מתפקידו להביט שוב ושוב כלפי מעלה, לשמירת המרחק מחבריו, בעוד כל שלושת הטייסים האחרים מביטים כלפי מטה ולצדדים בלבד.

כשהיה המבנה מעל העיר אולדנבורג, שבצפון מערב גרמניה, הבחין יוז ב"דיסק מתכתי כסוף וזוהר" כדבריו, בקוטר של כ-100 רגל (כ-30 מטר), טס מעל המבנה הבריטי, מלווה אותו כמה שניות ואז מאיץ את מהירותו ונעלם. איש מחבריו לא הבחין בדיסק, משום שהם לא הביטו למעלה כאמור. יוז עצמו לא דיבר ברשת הקשר על מה שראה.

מפעילי מכשירי הרדאר הבריטים, שעקבו מהקרקע אחרי טיסת המבנה, הבחינו אף הם בגוף הזר, הטס בסמוך למבנה. הם אף הקליטו את הגברת מהירותו, וציינו כי פיתח מהירות הגבוהה מכל מהירות שיכול לפתח מטוס מוכר באותה תקופה, עד כי נעלם מהמסכים.

לאחר התצפית[עריכת קוד מקור | עריכה]

כשחזרו יוז וחבריו לבסיסם, הם נשאלו על העצם שטס לידם ואז הודה יוז לראשונה, היחיד מבין ארבעת הטייסים, שראה את אותו עצם, בהביטו כלפי מעלה. תחקיר האירוע נמשך ועלה בסולם הדרגות של חיל האוויר הבריטי, כשיוז מדווח את שראה, עד שהגיע כעבור שישה ימים לכדי דיווח ישיר לשר האווירייה הבריטי דאז, לימים שר ההגנה לורד דנקן סנדס (Duncan Sandys).

סנדס יצא מהתחקיר עם יוז, בצירוף ראיות הרדאר, כשהוא משוכנע באמיתות הסיפור. כך לפחות הוא אמר למספר פוליטיקאים בריטים רמי דרג, ביניהם המדען הראשי והחשב (Paymaster General) של ממשלת בריטניה דאז, פרדריק לינדמן, לורד צ'רוול (Cherwell), בוויכוח ער שהתפתח ביניהם. דבריו מצוטטים במסמכים שונים, ששוחררו לאחר שישים שנה מחובת הסודיות. ככל הנראה הוא אמר כדברים הללו גם לחמיו - אבי אשתו - ראש הממשלה דאז וינסטון צ'רצ'יל.

התצפית באולדנבורג אירעה זמן קצר לאחר תצפית דומה בוושינגטון. לורד צ'רוול הגיב על התצפית האמריקאית, באומרו בפומבי שמדובר ב"פסיכולוגיה של ההמון". במסמכים הבריטים מצוטט דנקן סנדס כאומר לו ולפוליטיקאים בריטים אחרים - "אין לי שום ספק שהתופעה שראה יוז דומה לזו שתיארו צופים רבים מאוד בארצות הברית. יש מספיק ראיות לקיומה של תופעה בלתי מוסברת ובלתי מוכרת. עד שלא יינתן הסבר מדעי מספק, יהיה זה מאוד בלתי נבון לקבל בלא כל פקפוק את הדעה שניתן לפטור את העניין בתור "צורה קלה של היסטריה".

בשנים 19962000 ערך משרד ההגנה הבריטי מחקר מקיף בסוגיית העב"מים. הדו"ח המסכם את המחקר הזה נחשף ב-2006 על פי חוק חופש המידע הבריטי ומסקנתו הייתה חד משמעית - אין מדובר בחוצנים[1].

יוז עצמו, אשר מת ב-2009, ידע ככל הנראה מדוע לא כדאי למהר ולדווח על תצפיתו. מרגע שעשה כן, הוא הפך למוקד לבדיחות וללעג מצד חבריו הטייסים ועל כנף מטוסו אף צוירה בשלב כלשהו צלחת מעופפת.

דבר האירוע כולו, לרבות התייחסות דנקן סנדס אליו, נשמרו בסוד במשך 60 שנה, אולם ב-2012 שוחררו מסמכים ממשלתיים שונים מחובת הסודיות וכך נחשף הסיפור לציבור.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Dr. David Clarke, The UFO Files: The Inside Story of Real-Life Sightings, Bloomsbury: 2nd edition, 2012[2]
  • Friedman, Stanton T., Flying Saucers and Science: A Scientist Investigates the Mysteries of UFOs, Franklin Lakes, NJ: New Page Books (2008), ISBN 978-1-60163-011-7

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]