אורות פיניקס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
איורים של האובייקטים אשר הופיעו בשמי פיניקס בליל 13 במרץ 1997

אורות פיניקס הוא השם שניתן לאירוע הופעתם של כתמי אור בשמי פיניקס, אריזונה, בליל 13 במרץ 1997. הכתמים היו ככל הנראה עצמים בלתי מזוהים, אך יכול להיות שהיו פצצות תאורה.

על פי עדויות, באותו לילה בסביבות השעה 22:00 נצפו מספר עצמים בלתי מזוהים בשמי העיר פניקס שבאריזונה, ארצות הברית, שנוספו למספר מקרים שנצפו אחרי ולפני מקרה זה. עצמים אלה נראו כאורות בוהקים אשר ריחפו ולאחר זמן מה דעכו, על פי הנטען, מאחורי רכס הרים, למרות העובדה שבתיעוד מצולם קשה להבחין בזאת.

מייחדת אירוע זה על פני עדויות אחרות על מופעי עב"מ, היא העובדה כי למקרה זה היו עדי ראייה רבים, והוא היה בין המדווחים ביותר. עוד לפני כן, כשלוש שעות לפני שדווח על המקרה, נצפו סדרת אורות נוספים, מסודרים בצורת V, מרחפים מעל שמי נבדה. רבים רואים קשר בין מקרה מוזר זה למקרה של פניקס.

הסברים לתופעה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תאוריות רבות התפתחו סביב מקרה זה. תאוריה רווחת, אם כי קשה מאוד לביסוס, היא שהעצמים שנצפו הם כלי טיס של חוצנים. תאוריה נוספת היא שהעצם בצורת V, ואף האורות עצמם, הופקו על ידי מטוס ביון של ארצות הברית, חמקן. שאלות רבות הועלו כאשר הוצע הסבר זה, כמו מדוע אחד ממטוסי הביון הסודיים והחשובים ביותר ירחף מעל עיר גדולה עם אורות וכו'.

התאוריה המקובלת ביותר, שגם הועלתה בערוץ החדשות המקומי, הייתה שסדרת האורות המוזרים היו פצצות תאורה ששוגרו על ידי מטוסים מבסיס "לוק" של חיל האוויר האמריקאי, הסמוך לעיר גלנדייל, מערבית לפניקס. כחיזוק לתאוריה זו נמסר כי אחד מטייסי הבסיס העיד שבאותו לילה הוטלו פצצות תאורה מאחורי רכס ההרים. בעזרת טכנולוגיית עיבוד תמונה על תצלום האורות ניתן היה להסיק כי העצמים נצפו כאשר הם מרחפים ודועכים מאחורי הרכס, כפי שטען הטייס. מנגד, סיבה אחת בולטת לשלילת תאוריה זו היא הקושי בהשגת דיוק כזה בהטלת הפצצות, כך שהעצמים ייצפו ויימדדו כמרחפים במרחק כה מדויק זה מזה ובגובה תואם מאוד, יחסית. יתר על כן, באותו לילה לא הופיע כל כלי טיס על המכ"ם של מגדלי הפיקוח המקומיים.

תגובת מושל אריזונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביום חמישי, 19 ביוני 1997, כינס מושל אריזונה, פייף סימינגטון, מסיבת עיתונאים בה התייחס לתופעה בצורה הומוריסטית בכך שהציג את אחד מחברי הצוות שלו מחופש לחוצן ואזוק באזיקים בטענה שהוא האשם באירוע.

בשנת 2007, כאשר התראיין לעיתונות טען שבאותו הלילה חזה בעב"מ, "זה היה ענק ובלתי נתפש", "מי יודע מהיכן הוא הגיע? הרבה אנשים ראו את זה וכך גם אני".[דרוש מקור]

לאחר שנשאל לסיבה בגללה התייחס לתופעה בצורה צינית, השיב כי באותה העת אריזונה כולה הייתה מצויה בהיסטריה ולכן ניסה להרגיע את התושבים בכך שהציג קלות ראש, אך לטענתו, כבר אז הוא לא חשב שהנושא ראוי ללעג.

סימינגטון ציין כי יצר קשר עם מפקד בבסיס חיל האוויר "לוק", הגנרל האחראי למשמר הלאומי וראש המחלקה לביטחון הציבור על מנת לקבל הסברים לתופעה, אך ללא הועיל, ולטענתו הם נותרו "מבולבלים"[1].

אזכורים בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

האירוע נחשב למקרה המצולם הנרחב ביותר שבו נצפו עב"מים לכאורה בארצות הברית. ככזה, הוא זכה לכמה עיבודים קולנועיים:

שנה שם תיאור בימוי
2005
The Phoenix Lights
סרט תיעודי לפי ספרה של לין קיטיי "The Phoenix Lights: A Skeptics Discovery that We Are Not Alone" (בתרגום חופשי לעברית: "האורות של פיניקס - תגלית ספקנית שאנחנו לא לבד")[2]. לין קיטיי
2007
Night Skies
סרט אימה המבוסס על רישום עדויות אותנטיות שעלו מטיפולים היפנוטיים שעבר אדם שהיה עד לאירוע[3][4]. רוי קניירים
2008
The Appearance of a Man
סרט מסתורין אודות אדם מסתורי שמופיע בפניקס בלילה שבו נראו האורות[5][6]. דניאל פייס
2015
The Phoenix Incident
מותחן קונספירציה ומדע בדיוני בסגנון פאונד פוטג'[7][8]. קית' ארם
2016
The Phoenix Tapes ’97
סרט מדע בדיוני ואימה בסגנון פאונד פוטג', שיוצריו והשחקנים אנונימיים במכוון, כאסטרטגיית שיווק המעצימה את ממד המציאות[9]. לא ידוע
2017 העלמות בפיניקס סרט אימה ומסתורין המשלב שתי טכניקות צילום: פאונד פוטג' ומוקומנטריה. ג'סטין בארבר

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "Former Arizona Gov. Admits UFO Sighting On Night of Phoenix Lights". The National Ledger. אורכב מ-המקור ב-2017-05-14. נבדק ב-2017-05-20.
  2. ^ The Phoenix Lights, 2005-03-13, נבדק ב-2018-07-30
  3. ^ Night Skies, 2007-01-23, נבדק ב-2018-07-30
  4. ^ Night Skies, jasonconnery.tripod.com
  5. ^ The Appearance of a Man, 2008-09-25, נבדק ב-2018-07-30
  6. ^ Niki D'andrea, Local Filmmakers Stir Up Phoenix Sci-Fi Mystery in "The Appearance of a Man", Phoenix New Times, ‏22.7.2009
  7. ^ The Phoenix Incident, 2015-06-16, נבדק ב-2018-07-30
  8. ^ Phoenix Incident | Official Movie Website, Phoenix Incident | Official Movie Website (באנגלית)
  9. ^ "The Phoenix Tapes '97 (2016) Review - Found Footage Critic". Found Footage Critic (באנגלית אמריקאית). נבדק ב-2018-07-30.