אורות פיניקס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
איורים של האובייקטים אשר הופיעו בשמי פיניקס בליל ה-13 במרץ 1997

אורות פיניקס הוא השם שניתן לאירוע הופעתם של כתמי אור בשמי פיניקס, אריזונה, בליל 13 במרץ 1997. הכתמים היו ככל הנראה עצמים בלתי מזוהים, אך יכול להיות שהיו פצצות תאורה.

על פי עדויות, באותו לילה בסביבות השעה 22:00 נצפו מספר עצמים בלתי מזוהים בשמי העיר פניקס שבאריזונה, ארצות הברית, שנוספו למספר מקרים שנצפו אחרי ולפני מקרה זה. עצמים אלה נראו כאורות בוהקים אשר ריחפו ולאחר זמן מה דעכו, על פי הנטען, מאחורי רכס הרים, למרות העובדה שבתיעוד מצולם קשה להבחין בזאת.

מייחדת אירוע זה על פני עדויות אחרות על מופעי עב"מ, היא העובדה כי למקרה זה היו עדי ראייה רבים, והוא היה בין המדווחים ביותר. עוד לפני כן, כשלוש שעות לפני שדווח על המקרה, נצפו סדרת אורות נוספים, מסודרים בצורת V, מרחפים מעל שמי נבדה. רבים רואים קשר בין מקרה מוזר זה למקרה של פניקס.

הסברים לתופעה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תאוריות רבות התפתחו סביב מקרה זה. תאוריה רווחת, אם כי קשה מאוד לביסוס, היא שהעצמים שנצפו הם כלי טיס של חוצנים. תאוריה נוספת היא שהעצם בצורת V, ואף האורות עצמם, הופקו על ידי מטוס ביון של ארצות הברית, חמקן. שאלות רבות הועלו כאשר הוצע הסבר זה, כמו מדוע אחד ממטוסי הביון הסודיים והחשובים ביותר ירחף מעל עיר גדולה עם אורות וכו'.

התאוריה המקובלת ביותר, שגם הועלתה בערוץ החדשות המקומי, הייתה שסדרת האורות המוזרים היו פצצות תאורה ששוגרו על ידי מטוסים של בסיס חיל האוויר של ארצות הברית בפניקס. כחיזוק לתאוריה זו נמסר כי אחד מטייסי הבסיס העיד שבאותו לילה הוטלו פצצות תאורה מאחורי רכס ההרים. בעזרת טכנולוגיית עיבוד תמונה על תצלום האורות ניתן היה להסיק כי העצמים נצפו כאשר הם מרחפים ודועכים מאחורי הרכס, כפי שטען הטייס. מנגד, סיבה אחת בולטת לשלילת תאוריה זו היא הקושי בהשגת דיוק כזה בהטלת הפצצות, כך שהעצמים ייצפו ויימדדו כמרחפים במרחק כה מדויק זה מזה ובגובה תואם מאוד, יחסית. יתר על כן, באותו לילה לא הופיע כל כלי טיס על המכ"ם של מגדלי הפיקוח המקומיים.

תגובת מושל אריזונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביום חמישי ה-19 ביוני 1997, כינס מושל אריזונה, פייף סימינגטון, מסיבת עיתונאים בה התייחס לתופעה בצורה הומוריסטית בכך שהציג את אחד מחברי הצוות שלו מחופש לחוצן ואזוק באזיקים בטענה שהוא האשם באירוע.

בשנת 2007, כאשר התראיין לעיתונות טען שבאותו הלילה חזה בעב"מ, "זה היה ענק ובלתי נתפש", "מי יודע מאיכן הוא הגיע? הרבה אנשים ראו את זה וכך גם אני".

לאחר שנשאל מושל אריזונה לסיבה בגללה התייחס לתופעה בצורה צינית השיב כי באותה העת אריזונה כולה הייתה מצויה בהיסטריה ולכן ניסה להרגיע את הרוחות בכך שהציג קלות ראש, אך לטענתו כבר אז הוא לא חשב שהנושא ראוי ללעג.

סימינגטון ציין כי יצר קשר עם מפקד בבסיס חיל האוויר "לוק", הגנרל האחראי למשמר הלאומי וראש המחלקה לביטחון הציבור על מנת לקבל הסברים לתופעה, אך ללא הועיל, לטענתו הם נותרו "מבולבלים".[1]

אזכורים בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

האירוע נמנה עם תקריות ה"עב"מים" הבולטות, וזכה לאזכורים רבים בתרבות הפופולרית. בשנת 2007 יצא לקולנוע הסרט "Night skies", העוסק בשחזור אירועיו של אדם אשר תחת טיפולים היפנוטיים תיאר מפגש עם חוצנים תבוניים בליל 13 במרץ 1997, הלילה בו אירע המקרה. בנוסף יצאו סרטים דוקומנטריים רבים אודות המקרה, כדוגמת "Phoenix lights".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "Former Arizona Gov. Admits UFO Sighting On Night of Phoenix Lights". The National Ledger. בדיקה אחרונה ב-20 במאי 2017.