ויקיפדיה:כתיבה אנציקלופדית וכתיבה יח"צנית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Blue check.svg דף זה מתעד עקרונות וקווים מנחים להתנהגות בוויקיפדיה העברית. הכתוב משקף נורמות מקובלות שיש לפעול לפיהן. למרות זאת, יש מקום לשיקול דעת בנושא והמשתמשים מתבקשים לנהוג לפי השכל הישר.

בוויקיפדיה אנו נדרשים לסגנון כתיבה אנציקלופדי, ששונה מסגנונות כתיבה אחרים, כמו כתיבה עיתונאית, כתיבה אקדמית וכתיבה יחצ"נית. בדף זה ירוכזו מספר הנחיות להבחין בין כתיבה יחצ"נית לכתיבה אנציקלופדית:

 1. אין להקדיש פרק ל"חזון" של חברה. יש להתמקד בפעילות שלה בפועל, ולא במה שהיא שואפת לעשות או באידיאלים שלה.
 2. בערך על חברה, אין לתאר רשימה מקיפה של בעלי תפקידים בחברה, אלא להתמקד בבעלי התפקידים הראשיים ביותר.
 3. אין לפרט רשימת לקוחות של חברה מסחרית או אישיות[1], או רשימת שיתופי פעולה. אם הייתה עבודה ספציפית שהייתה מהותית בהתפתחות החברה יש להזכיר זאת בגוף הערך בהקשר המתאים[2].
 4. למעט מקרים נדירים ביותר[3], אין לספק ציטוטים מחמיאים[4] בערכים של חברות, אישים בני זמננו או מוצרים בני זמננו (לרבות סרטים, ספרים ויצירות נוספות, שיש מי שפועל לקדם את מכירותיהם).
 5. יש להימנע משימוש ב"ניים דרופינג", לדוגמה, משפטים כמו "הזמר מיוצג על ידי משרד פלוני, המייצג בין היתר גם את שלמה ארצי". כאשר מדובר ביצירות אמנות (סרטים, שירים, הצגות תיאטרון וכו'), אין מניעה לציין את שם יוצר היצירה, ורק אותו. הסעיף לא מתייחס לשמות שיש להזכירם לציון שיתוף פעולה משמעותי לקריירה של מושא הערך - זאת ניתן לפרט בגוף הערך באופן שימחיש מדוע זהו פרט משמעותי.

דוגמאות[עריכת קוד מקור]

חזון[עריכת קוד מקור]

Pictogram voting delete.svg "העמותה מאמינה כי כל נפש משתוקקת לערוך בוויקיפדיה. אי לכך, שואפת העמותה למצות את הפוטנציאל הגלום בכל אדם, ולהוביל, במקצועיות ובשיתוף פעולה, ליצירת ערכים מושקעים ולטיפוח נפשות רכות והכוונתן לעריכה"

Pictogram voting keep.svg "העמותה מעבירה קורסים לכתיבה בוויקיפדיה ביותר מ-100 בתי ספר יסודיים בשרון ובשפלה. במסגרת מיזם 'ויקי חביבה לי' של העמותה נכתבו נכון לינואר 2022 22,000 ערכים, מתוכם 222 ערכים מומלצים. מתנדבי העמותה אופים עוגיות למכירה וכל הרווחים נתרמים לקרן ויקימדיה"

בעלי תפקידים[עריכת קוד מקור]

Pictogram voting delete.svg ציון שמותיהם של המנכ"ל, כלל הסמנכ"לים וחברי הדירקטוריון

Pictogram voting keep.svg ציון שם המנכ"ל

Pictogram voting keep.svg ציון שמה של מנהלת בית הספר

Pictogram voting delete.svg ציון שמותיהן של מנהלת בית הספר, סגנית המנהלת והיועצת החינוכית

רשימת לקוחות[עריכת קוד מקור]

Pictogram voting delete.svg "בין לקוחות החברה נמצאות בין היתר גם מיקרוסופט ישראל, גוגל ישראל, אמדוקס ותל-דיגיטל" (הסבר[5])

Pictogram voting keep.svg "החברה מספקת שירותים לחברות משוק הטכנולוגיה הישראלי"

Pictogram voting keep.svg "בשנת 2009 חתמה החברה על חוזה ספק מול חברת מיקרוסופט, בשווי 10 מיליון דולרים לשנה, והחתימה הובילה להתרחבות החברה"

או, עדיף, להתמקד בפעולה עצמה של החברות (לא "עם מי עשתה" אלא "מה עשתה"):

Pictogram voting keep.svg "החברה זכתה במספר מכרזים רחבי היקף לשדרוג תשתית מחשוב, בחלקם שדרגה אלפי שרתים בכל פרויקט"

Pictogram voting keep.svg "בשנת 2009 חתמו החברה וצבא ארצות הברית על חוזה בשווי 10 מיליון דולר לשנה לשדרוג תשתיות המחשוב והדרכת הצוותים הרלוונטיים לגבי מערכות החברה. החוזה הוביל להתרחבות החברה והיא גייסה עוד כ-500 עובדים"

ציטוטים[עריכת קוד מקור]

Pictogram voting delete.svg "מבקר התרבות ישראל ישראלי כתב: 'הסרט הוא מופת של יצירה ישראלית', 'השחקנית הראשית היא ליהוק קולע'"

Pictogram voting keep.svg "הסרט זכה להצלחה בקופות, והכניס 500 מיליון שקלים לאחר השקעה של 100 מיליון שקלים"

Pictogram voting keep.svg "הסרט הכניס 50 מיליון דולרים וקיבל באתר Rotten Tomatoes דירוג של 87% (נכון ל-1 בספטמבר 2021)"

אם ישנם מקורות טובים המסכמים ביקורות באופן ביקורתי (כלומר, לא רק ביקורות חיוביות), ניתן גם לכתוב תיאור מילולי כללי:

Pictogram voting keep.svg "הסרט התקבל באופן כללי בביקורות חיוביות, וקיבל תשבחות מיוחדות על הפסקול, לצד דעות מעורבות על הדרך בה בחרו היוצרים לסיים את הסרט"

אם ישנם מקורות מרובים המחזקים את אותה דעה, ניתן לסכם אותה במילים כלליות ולהסתמך עליהם:

Pictogram voting keep.svg "ביקורות רבות שיבחו את מלאכת האפקטים המיוחדים במערכה הראשונה"[1][2][3][4][5]

ניים דרופינג[עריכת קוד מקור]

Pictogram voting delete.svg "נקודת מפנה בקריירה שלו הייתה כאשר חתם בחברת התקליטים 'תקליטון', המייצגת גם את שלמה ארצי ונעה קירל"

Pictogram voting keep.svg "חתם בחברת התקליטים 'תקליטון', המייצגת את מירי מסיקה, שביצעה איתו מספר שיתופי פעולה מוזיקליים בשנים שלאחר מכן"

Pictogram voting delete.svg "הופעתו המשמעותית הראשונה הייתה בסרט 'ויקיפדים חביבים' של קוונטין טרנטינו, שם שיחק בתפקיד משני לצד ברוס ויליס וזאב רווח"

Pictogram voting keep.svg "הופעתו המשמעותית הראשונה הייתה בסרט 'ויקיפדים חביבים' של קוונטין טרנטינו"

Pictogram voting delete.svg "שיחקה בסרט 'האנציקלופדיה החופשית שלי' בו כיכב ג'ון סמית'"

Pictogram voting keep.svg "טובה שם טוב כיכבה בסרט 'הכל נשאר במשפחה' לצד אחיה הצעיר, טובי שם טוב"

Pictogram voting keep.svg "השתתפה בסרט 'משפחה בהפתעה', שם פגשה את השחקן הילד, ג'ונה סמית'י, אותו אימצה בהמשך"

Pictogram voting keep.svg "זכתה בקטגוריה 'הצמד האהוב ביותר' בפרס אותו היא חולקת עם חיליק חלקיהו"

ראו גם[עריכת קוד מקור]

הערות[עריכת קוד מקור]

 1. ^ יש להקפיד על נושא זה עבור כל גורם בן-זמננו שעשויה להיות לו מטרה שיווקית, דוגמת חברות פעילות, אישים בני זמננו, או שירותים ומוצרים שעדיין משווקים.
 2. ^ פחות משנה מי הלקוח של חברה, כמו שמשנה מה החברה עשתה. ראו בדוגמאות מטה.
 3. ^ למשל, ציטוט ספציפי מאוד ובולט בחשיבותו, לדוגמה: נימוק במעמד הענקת פרס משמעותי, או דעתה של פזמונאית על לחן שנכתב לשירה.
 4. ^ בעייתי לציין דעה נבחרת של איש אחד או כמה בודדים. למה נבחרה דווקא דעתם? אנו עלולים להסתכן בקטיף דובדבנים שימנע מהערך אובייקטיביות. הדבר נכון גם לדעות אישיות ולביקורות מקצועיות של מבקרים מוערכים בתחומם שהתפרסמו בעיתונים או באתרים ידועים.
  בפרט, ציטוט חיובי בערך של מוצר/שירות שעדיין מניב רווחים בצורה כלשהי - אין לכלול, לא משנה מאיזה מקור או מיהו הדובר. אין זה משנה אם הציטוט ישיר או עקיף. ראו בפרק הדוגמאות.
 5. ^ הבעיה בניסוח כזה הוא שהשמות נכללים בלי קשר לפעילות החברה מולם. למשל, אם ההתקשרות מול תל-דיגיטל הייתה חוזה בשווי מיליוני שקלים שגרם לגדילת החברה, ראוי לפרט על כך, אבל אם ההתקשרות מול אמדוקס הייתה עסקה שולית בשווי זניח כאשר אמדוקס הייתה בתחילת דרכה, אין משמעות לציון שמה של אמדוקס בערך על אותה חברה פלונית. לדוגמה, אם חברה של ציוד אלקטרוניקה מכרה 3 מחשבים לחברת "טבע", אין טעם לציין את טבע בערך של חברת הציוד האלקטרוני.