מרדכי זאב וולפסון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף זאב וולפסון)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אין תמונה חופשית

מרדכי זאב וולפסון (ה'תרפ"ח 1928 - כ"ה באב ה'תשע"ב, 13 באוגוסט 2012) היה איש עסקים ופילנתרופ יהודי חרדי.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

וולפסון נולד בליטא, ובגיל 17 היגר מווילנה עם אמו ואחיו הצעיר לניו יורק. בארצות הברית החל לעבוד כדי לפרנס את משפחתו ולאפשר לאחיו הצעיר לשבת בישיבה וללמוד עוד טרם הגיע לגיל שמונה עשרה. במהלך השנים הגדיל את הונו - מחזור עסקיו הסתכם במאות מיליוני דולרים, ובין השאר עסק בתחום הנדל"ן (קבוצת וולפסון היא הבעלים של בניין קנארד ההיסטורי במנהטן). הוא נהפך לאחד מהיהודים המבוססים ביותר במנהטן, ולתורם כבד של המפלגה הדמוקרטית. עם השנים הלכו והתחזקו גם הקשרים הפוליטיים שלו. וולפסון טיפח כמה חברי מפלגה שבינתיים הגיעו לעמדות השפעה והחל להפעיל אותם לטובת מטרות שונות. בשנים הראשונות גייס מחבריו בבית הנבחרים כספים ששימשו בעיקר עבור מפעלי חינוך חרדיים ברחבי ארצות הברית ובמדינות שונות באירופה אליהם הגיעו פליטי הגוש המזרחי.

יסד עם רביב צולר את נס טכנולוגיות.

וולפסון עמד בראש קרן וולפסון - קרן יהודית-חרדית אמריקאית - עד 2012.

וולפסון נודע כאחד מתומכי לומדי התורה הגדולים בעולם. בשנים האחרונות הקים את 'קרן וולפסון' שמחזיקה עשרות כוללים ברחבי הארץ, ובעיקר ביישובים חילוניים - במטרה להרבות ב"קירוב רחוקים". עוד ממפעלי חייו: 'הקרן לחינוך יהודי בתפוצות' ו'אור לנוער', המפעילה יותר מ-40 סניפים בישראל.

וולפסון עסק בפילנטרופיה ותרם רבות ליוזמות דתיות. בין הפרויקטים הראשונים שהקים היה מוקדים לנוער בסיכון באזורי סיכון שתמכו בנערים בלא מסגרת. הקים את קרן וולפסון שמטרתה להקים עשרות כוללים בהם למדו אברכים שעסקו גם ב"קירוב רחוקים". נוסף לכך, הקים ארגונים שעסקו בקירוב סטודנטים ליהדות. פעילותו הסתעפה על פני מדינות רבות, בהן ישראל, ארצות הברית, רוסיה ומדינות אירופה.

וולפסון, שריד ליהדות אירופה, נחרד לראות את ההתבוללות המשתוללת בארצות הברית. זו הייתה אחת הסיבות לכך שהחליט להקדיש את חייו, וחלק נכבד ביותר מהונו, לפעולות קירוב שונות, ולתמוך בארגונים דוגמת "הידברות", "ערכים", "לב לאחים" ועוד. למעשה ניתן לומר שהוא חתום על הבסיס הכלכלי המשמעותי לפעילותם של הארגונים הרבים שעסקו בתחום זה, וכל זאת בלי ששמו יוזכר במרכז אותן פעילויות.

תחומים נוספים שבהם פעל וולפסון היו הקמת רשת מועדונים באזורי הפריפריה שקרבו נערים רבים ליהדות, תמיכה משמעותית בעולם התורה, בישיבות ובכוללים, קרן גמ"ח, פעילויות למניעת התבוללות בארצות הברית, דרום אמריקה, רוסיה ועוד.

בנובמבר 2004 תרם מיליון שקל לרשת החינוך "אל המעיין" של ש"ס, שנקלעה לקשיים כספיים חמורים ומנע סגירתה לבקשתו של אריה דרעי.

וולפסון נפטר באוגוסט 2012 בארצות הברית, והותיר אחריו את בניו אברהם, משה, אהרון ודניאל וולפסון.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]