זנבזיף כספי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןזנבזיף כספי
Silberfischchen.jpg
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: פרוקי-רגליים
מחלקה: חרקים
סדרה: זנבזיפאים
משפחה: זנבזיפים
סוג: Lepisma
מין: זנבזיף כספי
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Lepisma saccharina
ליניאוס, 1758

זנבזיף כספי, הידוע גם כ"דגיג כסף הסוכר" או "דג הכסף" (שם מדעי: Lepisma saccharina) הוא חרק מחוסר כנפיים זריז שנרתע מאור. המין קיבל את שמו בשל הגוון האפור-כסוף של גופו. הוא ניזון מחומרים שמוצאם צמחי, במיוחד פחמימות כדוגמת סוכרים ועמילנים, תזונה שהיא המקור לשמו המדעי. דגיג כסף הסוכר הוא המין המוכר ביותר לאדם בסדרת דגיגי כסף (Thysanura).

מראה חיצוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

אורכו של הזנבזיף הכספי הוא בערך סנטימטר אחד, מחושיו ארוכים ודמויי חוט. מקור הברק המתכתי של גופו הוא בקשקשים כסופים המופיעים לאחר הנשל השלישי.

התפתחות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לדג הכסף נדרשים לפחות ארבעה חודשים כדי לגדול לצורתו הבוגרת, ולעיתים נדרשות עד שלוש שנים לשם כך, בהתאם לתנאי מחייתו. בטמפרטורת החדר גדל החרק לחרק בוגר בתוך שנה. אורך חייו נע בין שנתיים לשמונה שנים. דג כסף שחי תקופת חיים מלאה מתנשל בערך שמונה פעמים, אך כיוון שהחרק גדל כל הזמן, הוא מסוגל להתנשל עד ארבע פעמים בשנה. כאשר הטמפרטורה היא בין 20°C ל־30°C תטיל הנקבה כמאה ביצים ולשם כך, היא מעדיפה סדקים וחרכים. דג הכסף יכול להתרבות גם בסביבה קרה ויבשה.

רבייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

זנבזיף כספי ללא קשקשי הכסף שלו, שמתפתחים רק לאחר הנשל השלישי

בשל אופיו הלילי, התבררה צורת ההזדווגות של החרק רק לאחרונה. הזכר והנקבה מתרוצצים בהתרגשות במשך כל התהליך. הזכר מטיל ספרמטופור, נרתיק זרע מכוסה בקרום דקיק; הנקבה מאתרת את הנרתיק ונוטלת אותו לצורך ההפריה.

מזון[עריכת קוד מקור | עריכה]

המזון המועדף על דג הכסף הוא חומר המכיל עמילן או רב־סוכרים כדוגמת דקסטרין שבדבקים וכריכות ספרים, תצלומים, סוכר, שיער, קשקשים ואשפה. הוא אף אינו נרתע מחומרים כדוגמת כותנה, פשתן, משי וסיבים מלאכותיים, ואפילו חרקים מתים והעור שהשיל. בתקופת רעב, דג הכסף מסוגל לאכול מוצרי עור ובדים העשויים מסיבים סינתטיים. עם זאת, הוא מסוגל לרעוב במשך חודשים מבלי שהדבר יגרום נזק לגופו.

תנאי מגורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

דג הכסף מופיע במגורי אדם, בדומה לדגיג כסף הבית (Thermobia domestica). ניתן למצוא אותם, בין השאר, מתחת למקררים או בשירותים מחוממים, אם הסדקים והבקיעים במרצפות מאפשרים תנאי מחיה פוטנציאליים עבור דג הכסף. הם נוהגים לכרסם ספרים, טפטים ובדים. דגיגי כסף הבית מעדיפים תנאים חמימים יותר, וניתן למצוא אותם במאפיות, היכן שהם ניזונים בקמח ובלחם, וכן במוצרי מזון אחרים שהם יכולים למצוא.

אויבים טבעיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

האויב הטבעי של דג הכסף הוא חרק הידוע בשם צבתן (Forficula auricularia).

הדברה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספר שניזוק מדגיג כסף הסוכר

אף שדג הכסף נחשב מזיק, הנזק שהוא גורם זניח ואין לו השפעה מזיקה לבריאות. במבנים יכולים דגיגי הכסף להתקיים רק בסביבות שבהן קיימים סדקים ולחות. אם שני תנאים אלה ייעלמו, ייעלם גם דג הכסף. אפשר להשתמש במגוון דרכים אחרות על מנת להדביר או לצמצם מאוד את אוכלוסיית דגי הכסף, אם כי רק זמנית.

  • יחס של 50:50 של תמיסת בור וסוכר הוא פיתיון אמין כדי להרוג דגי כסף.
  • ריח של תמיסת מלחי אמוניה ירחיק דגי כסף בתוך 24 שעות.
  • ניתן ללכוד דג כסף באמצעות התזת טיח על בד כותנה לבן לח, והנחתו בפינה למשך הלילה סמוך למחבואו של דג הכסף.
  • דרך נוספת ללכוד דגי כסף היא להניח תפוח אדמה מרוסק על לוח ליד מחבואם למשך הלילה. הם יזחלו לתוך תפוח האדמה כדי לאכול ממנו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]