חגים פדרליים בארצות הברית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

בארצות הברית, חג פדרלי הוא תאריך בלוח השנה שמזוהה ומיועד על ידי הממשלה הפדרלית של ארצות הברית כיום חג. בכל שנה ביום חג בארצות הברית, משרדים ממשלתיים לא-חיוניים נסגרים, סחר במניות בדרך כלל מושהה, וכל עובד ממשלה פדרלי מקבל שכר על יום החג. ממשלת ארצות הברית מכירה ב-10 חגים פדרליים.

חגים פדרליים מקוטלגים על ידי קונגרס ארצות הברית תחת הכותרת V בקוד ארצות הברית (U.S.C.). לקונגרס יש את הסמכות ליצור חגים פדרליים בשביל מוסדות ממשלתיים (ומוסדות תחת ריבונות פדרלית), עובדים, ומחוז קולומביה. בנקים, בתי ספר ושאר מוסדות יכולים להיות סגורים ביום זה אך אין החוק מחייב זאת. בחלקים נבחרים בארצות הברית, חגים שמיוחדים לעירייות/ מדינות בתוך ארצות הברית נצפים בצורה דומה לחגים הפדרליים.

בשנים 2018–2019, סגירת ממשלת ארצות הברית השפיעה על החגים הפדרליים וגרמה לעובדים רבים לא לקבל שכר בימים אלו.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההיסטוריה של החגים הפדרליים בארצות הברית מתחילה לראשונה ב-28 ביוני 1870, כאשר הקונגרס יצר את החגים הפדרליים כדי "להתאים את החוקים הדומים במדינות מסביב לוושינגטון די.סי... ובכל מדינות האיחוד". בתחילה, חוקי העבודה בזמני החגים הפדרליים הוחלו רק על עובדים בתוך די.סי., אך ב-1885 החוק הורחב כדי להתאים לכל העובדים הפדרליים האמריקנים.

ארבעת החגים המקוריים היו:

יום ההולדת של ג'ורג' וושינגטון הפך לחג פדרלי בשנת 1879. בשנת 1888 נוצר יום הזיכרון האמריקאי, ב-1894 נוצר חג העבודה (Labor day). בשנת 1938, יום שביתת הנשק (כיום יום הוטרנים) הוכרז כחג פדרלי כדי לסמן את סופה של מלחמת העולם הראשונה, שמו של החג שונה בשנת 1954 כדי לכבד אמריקאים שלחמו במלחמת העולם השנייה ובמלחמת קוריאה.

ב-1968, "אקט יום שני" גרם למספר חגים לקרות תמיד ביום שני, וכך גרם להיווצרותו של יום קולומבוס. ב-1983, יום ההולדת של מרטין לותר קינג הוכרז כחג לאומי והפך לחג האחרום שעליו הכריזה המדינה.

רשימה של החגים הפדרליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוב החגים הפדרליים הם גם חגים לאומיים במדינות בארצות הברית.

חג שאמור להתקיים בסוף השבוע בדרך כלל מתקיים ביום השבוע הקרוב ביותר.

תאריך שם רשמי פרטים
1 בינואר יום השנה החדשה[1] מציין את תחילת השנה הגרגוריאנית. חגיגיות כוללות ספירה לאחור עד השעה 0:00 בחצות בלילה המקדים, ערב השנה החדשה, כולל עריכת מסיבה והדלקת זיקוקים. היום נחשב לסיום עונת חג המולד.
15–21 בינואר יום ההולדת של מרטין לות'ר קינג הבן היום נועד לכבד את זכרו של מרטין לותר קינג, פעיל זכויות האדם (יום הולדתו המקורית הייתה ב-15 בינואר 1929). ערים מסוימות עורכות מצעדים לכבודו, ויותר מכך, "אקט חג קינג של שנת 1994" מעודד אזרחים להפוך יום זה ליום תרומה לקהילה (לעיתים מתייחסים אליו בשם "יום השירות הלאומי"). החג מתקיים ביום שני השלישי בחודש ינואר.
15–21 בפברואר יום הולדתו של וושינגטון יום ההולדת של וושינגטון הוכרז לראשונה כחג פדרלי על ידי אקט 1879 של הקונגרס. אקט החגים האחידים של שנת 1968, שינה את התאריך מ-22 בפברואר ליום השני השלישי של פברואר (מה שגורם לחג לא להתקיים אף פעם ביום הולדתו האמיתי של וושינגטון). בנוסף לכך, העובדה שיום ההולדת של אברהם לינקולן מתרחשת ב-12 בפברואר, גורמת לאנשים רבים להתייחס ליום הזה בשם "יום הנשיאים" ולהחשיב אותו כיום הוקרה לכל הנשיאים האמריקאים, למרות זאת, אף חוק פדרלי לא שינה את שם החג הזה ל"יום הנשיאים"
25–31 במאי יום הזיכרון היום נועד לכבד את זכרם ומרשתם של חללי מלחמות ארצות הברית. היום מסמן בצורה לא רשמית את התחלת הקיץ (בדרך כלל מתקיים ב-30 במאי, אך משתנה עקב אקט החגים האחידים של שנת 1994. מתרחש ביום שני האחרון במאי.
4 ביולי יום העצמאות חוגג את אימוצה של הכרזת העצמאות של ארצות הברית, ידוע גם בשם "הרביעי ביולי". חגיגות זיקוקים נערכות בערים רבות, ביום זה העסקים מסתיימים כשלוש שעות מוקדם יותר מאשר ביום רגיל.
1–7 בספטמבר יום העבודה מכבד ומוקיר את תנועת העבודה האמריקאית. 52% מהאוכלוסייה האמריקאית מחשיבים יום זה להיות הסוף הלא רשמי של עונת הקיץ, אף על פי שרק כ-40% מהמעסיקים מבקשים מעובדיהם לעבוד ביום זה. החג מתקיים ביום שני הראשון של ספטמבר.
8–14 באוקטובר יום קולומבוס מוקיר את כריסטופר קולומבוס, חוקר יבשת אמריקה. באזורים מסוימים החג נחגג כיום העמים הילידים, או מסורת ותרבות איטלקית. החד נחגג בדרך כלל ב-12 באוקטובר, או ביום שני השלישי של אוקטובר, והוא אחד משני חגים פדרליים שבהם סחר במניות מורשה.
11 בנובמבר יום החיילים המשוחררים מוקיר את כל החיילים המשוחררים של הכוחות המזוינים של ארצות הברית. הוא נחגג ב-11 בנובמבר כדי לסמן את סופה של מלחמת העולם הראשונה בתאריך הזה בשנת 1918, כאשר הסכם שביתת הנשק עם גרמניה יצא לפועל. יום החיילים המשוחררים הוא אחד משני החגים הפדרליים בהם סחר במניות מורשה.
22–28 בנובמבר יום חג ההודיה באופן מסורתי, חוגג את ההודיה לקציר עונת הסתיו, נהוג לאכול תרנגול הודו ביום זה. נערך בדרך כלל ביום חמישי הרביעי בנובמבר. ביום שלאחר יום החג, המסחר נגמר כשלוש שעות מוקדם מהרגיל.
25 בדצמבר יום חג המולד החג הפופולרי ביותר בלוח השנה הנוצרי, חג המולד נצפה כיום שמסמל את הולדתו של ישו. בדרך כלל נחגג על ידי נוצרים אך גם על ידי אלו שאינם נוצרים, בשינוי של המסורות. ביום שקודם ליום החג, המסחר נגמר כשלוש שעות מוקדם מהרגיל.

ביקורות ומחלוקות[עריכת קוד מקור | עריכה]

יום מרתין לותר קינג[עריכת קוד מקור | עריכה]

אינדיבדואלים וארגונים מסוימים מתנגדים לסטטוס הפדרלי של חגים מסוימים, כגון יום מרתין לותר קינג ויום קולומבוס, כמו למשל הסנאטור ג'ס הלמס שהתנגד ליצירת יום מרטין לותר קינג כאשר הוצע לראשונה בשנת 1983.

יום קולומבוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפגנות שנערכו על ידי האוכלוסייה הילידה של אמריקה תומכות ברעיון ביטול החג עקב אידאולוגיה נגד הכיבוש הכוחני והאימפריאליסטי של יבשת אמריקה, ומטבע ההתנהגות הקולוניאליסטית שלו. אלסקה, פלורידה, הוואי, איווה[2], לואיזיאנה[3], מיין, מינסוטה[4], ניו מקסיקו, נוואדה, צפון קרוליינה[5], אורגון, דרום דקוטה, וושינגטון, ווויסקונסין לא מזהות את יום קולומבוס כחג פדרלי, אף על פי שהוואי ודרום דקוטה מציינות יום אלטרנטיבי – הוואי את "יום המגלה", ודרום דקוטה את "יום הילידים האמריקאים" (היא המדינה היחידה בארצות הברית שמכירה ביום זה).

מדינות אחרות, כמו מיין, נוואדה, וושינגטון ווינסקוסין מזהות את "יום האוכלוסייה הילידה" כיום אלטרנטיבי.

חג המולד[עריכת קוד מקור | עריכה]

חג המולד כחג לאומי לעיתים מקבל התנגדות ממספר מקורות[6][7][8], בדרך כלל בגלל קשריו לנצרות.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "5 U.S. Code § 6103 – Holidays". www.law.cornell.edu. Cornell University Law School – Legal Information Institute. ארכיון מ-9 ביולי 2017. נבדק ב-2014-03-03. {{cite web}}: (עזרה)
  2. ^ Duffy, Molly. "Iowa marks first Indigenous Peoples Day". The Gazette. נבדק ב-2019-10-11.
  3. ^ "October 14 proclaimed to be Indigenous Peoples' Day in Louisiana". wafb.com. 16 בספטמבר 2019. נבדק ב-13 באוקטובר 2019. {{cite web}}: (עזרה)
  4. ^ "Indigenous Peoples Day Proclamation" (PDF). mn.gov. 2016-10-10.
  5. ^ "State Of North Carolina Indigenous Peoples' Day Proclamation" (PDF).
  6. ^ Robin, Marci (2014-12-09). "Christmas Should Not Be a National Holiday". time.com. Time Inc. ארכיון מ-18 באוקטובר 2015. נבדק ב-2015-09-07. {{cite web}}: (עזרה)
  7. ^ Gaylor, Annie (2013-04-19). "Let's Observe Dec. 25, but not as Christmas". www.nytimes.com. The New York Times. ארכיון מ-2 בפברואר 2017. נבדק ב-2015-09-07. {{cite web}}: (עזרה)
  8. ^ "Why Should the Federal Government Celebrate the Birth of a God". www.dailykos.com. Daily Kos. 2011-12-10. ארכיון מ-18 באוקטובר 2015. נבדק ב-2015-09-07. {{cite web}}: (עזרה)