יום קולומבוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הגעתו של קולומבוס אל העולם החדש, לפי ציורו של דישורו פואבלה.

יום קולומבוסאנגלית: Columbus Day) הוא חג רשמי אשר נחגג במדינות רבות בעולם המערבי ומחוצה לו, המסמל את יום השנה להגעתו של כריסטופר קולומבוס ליבשת אמריקה, ב-12 באוקטובר 1492.

האירוע נחגג תחת השם "יום קולומבוס" בארצות הברית, יום הגזע (Día de la Raza) במדינות אמריקה הלטינית, 'יום התגלית' בבהאמס, יום ההיספניוּת (Día de la Hispanidad) והחג הלאומי (Fiesta Nacional) בספרד, 'יום הכבוד לגיוון התרבותי' בארגנטינה ו'יום האמריקות' באורוגוואי. חגים אלו נחגגו באופן בלתי רשמי החל מסוף המאה ה-18, ובאופן רשמי באזורים שונים החל מתחילת המאה ה-20. היום שנוי במחלוקת מכיוון שהגעתו של קולומבוס לאמריקה הובילה לכך שהספרדים השמידו בשיטתיות את החברה והתרבות הילידית, שיעבדו המונים, ניצרו את האוכלוסייה בכוח, ורצחו מאות אלפים[1]. ב-2019, מספר מדינות בארצות הברית המירו את היום ל"יום הילידים"[2].

יום קולומבוס בארצות הברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יום קולומבוס נהפך לראשונה לחג רשמי במדינת קולורדו בשנת 1906, ונהפך לחג פדרלי בשנת 1937, למרות שככלל, אנשים חגגו את מסעו של קולומבוס עוד מהתקופה הקולוניאלית. בשנת 1792, ניו יורק וערים נוספות בארצות הברית ציינו בחגיגות את יום השנה ה-300 להגעתו של קולומבוס אל ה-'עולם החדש'. ביום השנה ה-400 למאורע, בשנת 1892, קרא הנשיא בנג'מין הריסון לתושבי ארצות הברית לחגוג את יום קולומבוס. במהלך אותן החגיגות, מורים, כמרים, משוררים ופוליטיקאים השתמשו במנהגים הלקוחים מיום קולומבוס כדי להעביר אידיאלים של פטריוטיות. מנהגים פטריוטיים אלו אוחדו מסביב לנושאים כמו תמיכה במלחמה, מגבלות האזרחות במדינה, חשיבות הנאמנות לאומה, וחגיגת ההתקדמות החברתית.

איטלקים-אמריקאיים רבים חוגגים את יום קולומבוס כחגיגה של המורשת האישית שלהם, כאשר האירוע הראשון מחגיגות אלו אירע בניו יורק ב-12 באוקטובר 1866. יום קולומבוס הוכר לראשונה כחג בארצות הברית בזכות הפעילות הלוביסטית של אנג'לו נוצ'ה, איטלקי מדור ראשון, בדנוור. חגיגות יום קולומבוס הרשמיות הראשונות הוכרזו על ידי מושל קולוראדו, ג'סי פ. מקדונלד בשנת 1905, והחג לראשונה הוגדר כחוק בשנת 1907. באפריל 1934, כתוצאה מפעילותם הלוביסטית של פעילי הארגון הקתולי 'אבירי קולומבוס', הקונגרס האמריקאי יחד עם הנשיא דאז פרנקלין דלאנו רוזוולט הכריזו על ה-12 באוקטובר כחג פדרלי אשר יכונה בשם 'יום קולומבוס'.

מאז שנת 1971, הוחלט לתקן את מועד תחולתו של החג ליום שני השני בחודש אוקטובר, באופן מקרי בדיוק אותו היום בו נחגג חג ההודיה במדינת קנדה השכנה. כיום, החג מוכר בארצות הברית על ידי הבנקים, שוקי האג"ח, שירות הדואר האמריקאי וסוכנויות פדרליות אחרות, רוב המשרדים הממשלתיים, ומספר מחוזות חינוך. עם זאת, חלק מהעסקים והבורסות ממשיכים לפעול גם בחג, ואף קיימות מדינות ועיריות הנמנעות כלל מלחוג אותו.

מנהגי החג[עריכת קוד מקור | עריכה]

אופן חגיגתו של יום קולומבוס משתנה על פני אזורים שונים בארצות הברית, ונע החל ממצעדים המוניים ועד להתעלמות כוללת מציון החג. מרבית המדינות מציינות את יום קולומבוס כחג מדיני רשמי, למרות שחלק מהמדינות מציינות אותו ברמה נמוכה יותר כ'יום הכרה' בלבד, ושלוש מדינות כאמור כלל אינן חוגגות את החג. בדומה להתייחסות אל החג בארצות הברית עצמה, גם בטריטוריה האמריקאית של פוארטו ריקו יום קולומבוס הוא חג רשמי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא יום קולומבוס בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]