חגי כנען

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
חגִי כנען
זרם פילוסופיה קונטיננטלית
תחומי עניין אסתטיקה, אתיקה, פנומנולוגיה, אקזיסטנציאליזם, פוסטמודרניזם
עיסוק פילוסוף
הושפע מ קירקגור, ניטשה, הוסרל, היידגר, ויטגנשטיין, סרטר, מרלו-פונטי, לוינס, דרידה, דלז, ננסי, קריצ'לי
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
כריכת הספר ״פנימדיבור: לראות אחרת בעקבות עמנואל לוינס״ מאת חגי כנען, הוצאת הקיבוץ המאוחד, 2008
כריכת הספר ״זמן: תשע שיחות פילוסופיות״ מאת חגי כנען וירון סנדרוביץ, הוצאת רסלינג, 2022

חגִי כנען הוא פילוסוף ישראלי, פרופסור מן המניין בחוג לפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב, ראש החוג לפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב בשנים 2018-2022, ועורכו של כתב העת לפילוסופיה, עיון. כתיבתו עוסקת בפילוסופיה קונטיננטלית, בפנומנולוגיה, באקזיסטנציאליזם בפוסטמודרניזם ובאסתטיקה.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כנען נולד בתל אביב. הוריו הם חוקרת האמנות פרופ' נורית כנען-קדר והרופא המנתח ד"ר גבי כנען שהיה מנהל בית החולים רבקה זיו בצפת. סבו וסבתו הם הגניקולוג פרופ' ארוין רבאו, ממקימי בית החולים בילינסון ומקים מחלקת נשים ויולדות בבית חולים תל השומר, וציונה רבאו קטינסקי לבית שרת, מחלוצות התזונה בארץ, שכתבה ספרים על ראשית ימי תל אביב. אחיו הוא המוזיקאי, המלחין והמנצח יונתן כנען. בילדותו גר בשווייץ, בארצות הברית ובאיטליה.

כנען למד תואר ראשון בפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב. את הדוקטורט שלו עשה בחוג לפילוסופיה באוניברסיטת ייל (Yale University) בקונטיקט, ארצות הברית.

חיים אישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כנען גר בתל אביב, נשוי לורד לב כנען, פרופסור ללימודים קלאסיים ולספרות השוואתית באוניברסיטת חיפה, ואב לשתי בנות, אילאיל לב כנען, במאית תיאטרון, ורננה לב כנען.

מחקר וכתיבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כתיבתו הפרשנית של כנען כוללת מאמרים רבים על הוגים כגון קירקגור, ניטשה, הוסרל, היידגר, ויטגנשטיין, סרטר, מרלו-פונטי, לוינס, דרידה, דלז, וננסי, וכן טקסטים על אמנים ישראלים ובינלאומיים עכשויים. הגותו העצמאית עוסקת בשאלות על שפה והקשבה, סינגולריות ומשמעות לא-מושגית, עצמיות והפתיחות לאדם האחר, פילוסופיה והעיר, תפקידה וערכה של האמנות בעת הזו ובאופן כללי יותר, ההצטלבות בין האתי והאסתטי.

בשנים האחרונות, כנען עוסק באונטולוגיה ואתיקה של דימויים חזותיים, מציורי מערות פרה-היסטוריים לגרפיטי ואמנות רחוב, לצילום ו – VR. פילוסופיית החזותי שמפתח כנען מבוססת על המוטיבציות הבאות:

  1. הדימוי החזותי – ששורשיו הם בדמיון – הוא מימד מהותי לקיום האנושי.
  2. הבלתי-נראה הוא חלק בלתי נפרד מהנראה.
  3. כיום אנחנו נמצאים בעידן של השתלטות סדר חזותי קפיטליסטי שמרדד את העושר של ההתנסות החזותית ומסתיר את הפוטנציאל הקיומי של חיים בתוך הנראה.
  4. עלינו למצוא דרכים חדשות של משמעותיות, לשקם את הדמיון, להרחיב את חווית הנראה, ולפתוח אלטרנטיבות יצירתיות ללוגיקה הדומיננטית של הקפיטליזם החדש.

ביבליוגרפיה חלקית[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא חגי כנען בוויקישיתוף