פלוגה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סימון נאט"ו לפלוגה

פלוגה היא יחידה צבאית. מורכבת ממחלקות, ומספר פלוגות מרכיבות גדוד.

בליגיון הרומי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בלגיון הרומי היו בפלוגה שתי קנטוריות כלומר כ-160 חיילים. גאיוס מריוס ביטל את הפלוגה כיחידה טקטית והשאיר פלוגות רק כיחידות תמרונים.

פלוגה לוחמת[עריכת קוד מקור | עריכה]

בצבאות מודרניים, מורכבת הפלוגה משלוש עד חמש יחידות משנה (לרוב מחלקות) וכן ממפקדת הפלוגה. שלוש עד חמש פלוגות מרכיבות בדרך כלל גדוד.

בצה"ל, פלוגת חי"ר כוללת בין 100 ל-250 חיילים. פלוגה בחיל השריון הישראלי כוללת שלוש מחלקות ובה 11 צוותי טנקים. בדרך כלל, הפלוגה שייכת לגדוד מסוים, אך לעתים יש פלוגות המאוגדות ביחידה שאיננה גדוד ולעתים כפופות ישירות לחטיבה או מסגרת גבוהה יותר (כך למשל, פלוגות צמ"ה עזה שכפופות ישירות לאוגדת עזה, ולא לגדוד כלשהו). היחידה המקבילה לפלוגה בחיל התותחנים הישראלי מכונה סוללה, וכוללת לרוב 2 פלגות. בחיל הים הישראלי, בפלגות הדבורים המקבילה לפלוגה היא סיירת וכוללת עד 6 ספינות.

מפקד פלוגה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפקד פלוגה או בקיצור מ"פ, הוא תפקיד של קצין בצה"ל, העומד בראש פלוגת לוחמים, בדרך כלל בדרגת סרן. בצה"ל מתייחס מונח זה למפקד יחידה הכפופה לגדוד חי"ר, שריון, הנדסה קרבית, איסוף קרבי ויחידות מובחרות. בחיל התותחנים מכונה מפקד הפלוגה מסו"ל. דרגתו של מפקד הפלוגה היא בדרך כלל דרגת סרן, לעתים רב-סרן ולעתים נדירות יותר סגן. מפקד פלוגה לרוב השתלם בקורס מפקדי פלוגות[1], ולעתים נדירות יותר הוא גם בוגר תואר ראשון מהמכללה לפיקוד טקטי.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • אלישיב שמשי, ולא אשוב עד כלותם - על מפקדי פלוגות בשדה הקרב, הוצאת מערכות, 2005

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ שחר הלווינג, הקורס לאמנויות לחימה, בטאון ביבשה, גיליון 10, יוני 2009, באתר זרוע היבשה, משה (צ'יקו) תמיר: "ההצלחה תגיע קודם כל ממוכנות הפלוגה לקרב. פלוגה שמבצעת מעצר טוב באיו"ש לא בהכרח יודעת להילחם. אבל פלוגה שיודעת להילחם, יודעת לעצור לפחות ברמה בינונית".


T-34 76 Westerplatte p d.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא צבא. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.