לדלג לתוכן

קורנית (צמח)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף טימין)
המונח "טימין" מפנה לכאן. לערך העוסק בבסיס חנקני, ראו תימין.
קריאת טבלת מיוןקורנית
מיון מדעי
ממלכה: צומח
מערכה: בעלי פרחים
מחלקה: דו-פסיגיים
סדרה: צינוראים
משפחה: שפתניים
סוג: קורנית
מינים

למעלה מ־350 מינים

שם מדעי
Thymus
ליניאוס, 1753

קוֹרָנִית, תימין או טימין (שם מדעי: Thymus), הוא סוג של צמחי תבלין, בני שיח רב שנתיים ממשפחת השפתניים. בסוג נכללים מעל 350 מינים שגובהם הממוצע כ-40 ס"מ ומקורם בדרום אירופה, בצפון אפריקה ובאסיה. השם "קורנית" ניתן לצמח זה עקב תחושת הקרירות הנוצרת על הלשון בעת לעיסת עלי הצמח.

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקורנית היא צמח כיסוי עשבוני ירוק-עד, צמיחתה מהירה וצפופה, ורוב המינים צומחים לגובה של פחות מ-10 סנטימטרים. הגבעולים משתרשים לכל אורכם. העלים קטנים, מעוגלים ולהם ארומה אופיינית. הפריחה ברוב המינים היא בגווני ורוד, והיא מופיעה בארץ בחודשים אפריל–מאי ובאירופה ביוני-יולי. הזרעים נובטים רק בסביבה מוארת. הקורנית עמידה לקור וליובש, מעדיפה תנאי שמש מלאה ואדמה חולית מנוקזת היטב. קורנית צומחת לרוב בצידי דרכים, באחו וכן בנקבות ובסדקי סלעים.

המין הארומטי ביותר הוא בת-קורנית פשוטה (Thymus vulgaris), הנקרא גם 'בת-קורנית מצויה'.

הקורנית הייתה מוכרת ליהודים כבר בתקופת המשנה והתלמוד ושמשה למאכל ולתיבול: ”חבילי איזוב, הסיאה, הקורנית... קוטם ואוכל,[1] קורנית – קורניתא.[2]

שימושים במטבח[עריכת קוד מקור | עריכה]

קורנית היא מקור עשיר בברזל ומשתמשים בו רבות בבישול, בבשרים, במרקים ובפרט בבישול בשר כבש, עגבניות וביצים. למרות טעמה החזק, לרוב אינה מסתירה או מטשטשת את טעמם של תבלינים ועשבי תיבול אחרים, ובזכות תכונה זו היא משמשת מרכיב בתערובת התבלינים ארב דה פרובאנס.

קורנית נמכרת מיובשת, טרייה, משומרת בשמן ומלח ועוד. כשהיא טריה היא עשירה יותר בטעמים, אבל בו-זמנית לא נוחה לעבודה, וגם לא מתאימה לשימוש לאחר יותר משבוע אחד. קורנית טרייה אפשר למצוא בכל עונות השנה, והיא לרוב נמכרת כצרור ענפים שהם גבעולים גזומים של הצמח. הגבעול מורכב מגזע עצי שעליו עלים זוגיים ופרחים. נהוג להשתמש בגבעולי קורנית שלמים כחלק מהבוקה גרני, צרור של מגוון עשבי תיבול שנותן ניחוח לתבשילי ציר ולמרקים. אפשרות שנייה היא הורדת העלים הירוקים מהגבעול, ואז הגזע העצי הקשה נזרק. קורנית מיובשת שומרת על טעמה יותר מאשר עשבי תיבול אחרים.

רפואה עממית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקורנית מכילה סליצילים (רכיבים צמחיים טבעיים דמויי אספירין). ברפואה העממית משמשת הקורנית בעיקר לטיפול במגוון בעיות במערכת הנשימה, ומקובל בה כי הפעילויות נוגדות חיידקים של הקורנית מסייעות גם במניעת מחלות שמקורן במזון. יש המאמינים כי לשמן הקורנית השפעות מעכבות גדילה של חמישה[דרושה הבהרה] מחוללי מחלה נפוצים שמקורם במזון.

מינים בולטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בארץ ישראל נפוצים המינים הבאים:

  • קורנית הערבות (שם נרדף בת-קורנית הערבות) (Thymus bovei) – צומח נדיר בנגב ובמדבר יהודה
  • קורנית מקורקפת (Thymus capitatus, שם נרדף Coridothymus capitatus) – צומח בצפון הארץ ובמרכזה

מינים בולטים נוספים:

  • קורנית הבר (Thymus serpyllum)
  • קורנית לימונית (Thymus citriodorus) – הכלאה בין בת-קורנית פשוטה ל-Thymus pulegioides
  • קורנית ספרדית (Thymus zygis)

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קורנית בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]