טרקוטה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פסל של הנומן בהודו עשוי טרקוטה. הגוון האדמדם נוצר בשל הימצאות חלודה בחומר המקורי. חומרים המכילים כמות ברזל נמוכה יהיו בעלי גוון בהיר יותר בשריפתם - מלבן עד צהוב.

טרקוטה או טרה קוטהאיטלקית: Terra Cotta - "אדמה אפויה") היא קרמיקה עשויה חרס המשמשת ליצירת כלים, ליצירת פסלים ולבנייה (יצירת לבנים ורעפים). המונח משמש גם כשמם של חפצים שנוצרו מחומר זה. לטרה קוטה יש בדרך כלל צבע חום-כתום.

טרה קוטה משמשת את האדם משחר ההיסטוריה. בזמנים קדומים פסלי חימר הונחו לייבוש לעין השמש, ולאחר מכן יובשו בתנור. כך, בעיר הקדומה מואנג'ודארו (העיר הוקמה במאה ה-26 לפנה"ס, כיום בשטח פקיסטן) נמצאו צלמיות אשה עשויות טרקוטה. גם במסופוטמיה העתיקה (1950 לפנה"ס) נמצאה לוחית טרקוטה, המכונה "לוחית בורנאי" ועליה תבליט בולט של דמות אלה מכונפת. אחד השימושים הבולטים בטרקוטה הוא צבא הטרקוטה, שנוצר בסין בשנים 210 - 209 לפנה"ס. שימוש נרחב בטרקוטה בעת החדשה נעשה אצל אדריכלי סגנון האר נובו והסתעפויותיו, במחצית השנייה של המאה ה-19.

לטרקוטה יתרון בפיסול, עקב זמינותה, הנוחות בפיסול (לעומת ברונזה או שיש) ומשקלה הנמוך יחסית. עם זאת, כאשר הפסל עתיד לעמוד ברשות הרבים, פיסול בטרקוטה עלול להוות בעיה, עקב החשיפה הממושכת לטמפרטורות משתנות והחשש להיווצרות סדקים בחומר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]