לדלג לתוכן

העוקץ (אתר אינטרנט)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
העוקץ - במה ביקורתית
העוקץ
סוג אתר תוכן לא-מסחרי
סלוגן העוקץ - במה ביקורתית בנושאי כלכלה, חברה, פוליטיקה, תקשורת, תרבות ועוד
תקופת הפעילות 2003–2024 (כ־21 שנים)
מייסדים יוסי דהאן, יצחק ספורטא
הרשמה לא
www.haokets.org
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

העוקץ הוא אתר אינטרנט ישראלי המפרסם טורי דעה אקטואליים של אנשי אקדמיה ופעילים חברתיים במגוון נושאים. האתר בוחן מגמות חברתיות וכלכליות בישראל, ומבקר עוולות הנעשות לטענת כותביו כלפי שכבות שאותן הם תופסים כמוחלשות מבחינות שונות וקבוצות מיעוטים בישראל. מבחינה פוליטית מזוהים המאמרים באתר עם תפיסות סוציאל-דמוקרטיות ועם עמדות השמאל בישראל.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האתר הוקם בשנת 2003 כפרויקט של מרכז אדוה בפורמט של בלוג אישי בו כתבו בעיקר פרופ' יוסי דהאן וד"ר יצחק ספורטא שחשו, לדבריהם, כי נושאים כלכליים וחברתיים מסוקרים בישראל באופן שטחי. בהמשך מתוך רצון "להוות אלטרנטיבה לתקשורת הממוסדת המונעת בעיקרה משיקולי רייטינג ושבויה בידי בעלי הון ופוליטיקאים" שינה האתר את הפורמט שלו והפך לבמה מרכזית עבור עשרות אנשי אקדמיה, פובליציסטים ואישי ציבור שפרסמו בו את מאמריהם.

האתר מנוהל במשותף על ידי ספורטא ודהאן ומתעדכן על בסיס יומי. האתר מאפשר פרסום תגובות ולעיתים קרובות מתרחשים בו דיונים מקיפים בהם מעורבים אנשים מהשורה יחד עם אנשי אקדמיה על נושאי השעה. נכון ל-10 באוגוסט 2007, התפרסמו באתר 2,204 מאמרים, מתוכם 1,347 פרי עטם של ספורטא ודהאן.

בשנת 2009 שודרג האתר בעזרת תרומתה של הקרן החדשה לישראל. האתר קיבל תמיכות לאורך מספר שנים מהקרן החדשה לישראל וכן מקרן רוזה לוקסמבורג המזוהה עם מפלגת די לינקה הגרמנית[1][2].

עם הכותבים באתר במשך השנים נמנו בין השאר: שלי יחימוביץ', חררדו לייבנר, גדי אלגזי, יוסי יונה, יהודה שנהב, יצחק ג'קי אדרי, יחיעם שורק, שלמה סבירסקי, עמי וטורי, אילנה שזור, אורלי בנימין, איאת אבו שמיס ואחרים.

בנובמבר 2021 הכריזו עורכי האתר כי הוא ייסגר בסוף השנה, עקב בעיות תקציב[3], אך לאחר שכ-100 איש התגייסו לתרום לאתר באופן קבוע, הודיעו שהוא ימשיך לפעול[4].

במאי 2024 האתר נסגר באופן רשמי.[5]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מי אנחנו-מאחורי הקלעים של העוקץ, אתר העוקץ
  2. ^ בן-דרור ימיני, מה עבר להם בראש?, באתר ynet, 20 במאי 2016
  3. ^ אתר למנויים בלבד רון כחלילי, על הדבש ועל "העוקץ", באתר הארץ, 3 בנובמבר 2021
  4. ^ האתר ממשיך לפועל - ראו מאמר שפורסם בתחילת 2022 - עינת גלבוע-אופנהיים, איך קלקלנו את הכנס החסר על שיטור, באתר "העוקץ", 4 בינואר 2022
  5. ^ יונית נעמן, מי היינו - תולדות העוקץ ועלילותיו, באתר העוקץ, ‏2024-05-23