יום המשפחה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Disambig RTL.svg המונח "יום האם" מפנה לכאן. לערך העוסק בסדרת טלוויזיה, ראו יום האם (סדרת טלוויזיה).
אם ובת ביום האם, עם כרטיס ברכה

יום המשפחה, שנקרא בעבר יום האם, הוא מועד המצוין בישראל ובמדינות נוספות בעולם, ומתמקד בציון המשפחתיות בכלל, האימהות בפרט ומקומם בחברה.

בעולם מצוין יום האם ביום ראשון השני בחודש מאי, ובישראל מצוין יום המשפחה בל' בשבט, בעקבות תאריך מותה של הנרייטה סאלד, שהקימה את ההסתדרות הציונית הדסה, ארגון הנשים הציוניות, וכונתה "אם הילדים".

היסטוריית יום האם והמשפחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יום האם נחגג לראשונה ביוון העתיקה, והיה החג של האלה ריאה, אם כל האלים. עם התפשטות הנצרות חגגו את "יום אם הכנסייה". ב-1600 ציינו לכבוד אמהות בריטניה את "יום ראשון של האמהות". ביום ראשון זה קיבלו העבדים חופשה על מנת שיגיעו לבתיהם לחגוג את המועד. בחג נאכלה עוגה מיוחדת שנקראה "עוגת האם".

בארצות הברית התפתח מושג "יום האם" במחצית השנייה של המאה ה-19. במשמעותו המוכרת כיום, בתור תאריך המציין את פועלן של נשים ושל אמהות, נחוג יום האם לראשונה בשנת 1908 במדינת מערב וירג'יניה; הוגת הרעיון הייתה אנה ג'ארביס. אשר יזמה אותו לראשונה לזכר אמה שנפטרה. ב-1914 הכריז הנשיא וודרו וילסון על יום האם כעל חג לאומי, והוא נקבע ליום ראשון השני בחודש מאי. פרח הציפורן הלבן, המסמל את הטוהר וכוח הסבל של האם, נקבע כסמלו של היום.

בגרמניה צויין יום האם לראשונה ב-1923, בתקופתה של רפובליקת ויימאר, כיזמה פרסומית של איגוד מגדלי הפרחים הגרמני.

במסגרת הנטייה לשוויון בין המינים החלו מדינות רבות לציין גם את יום האב.

יום האם - יום המשפחה במדינת ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

היוזמה הראשונית לחגיגת יום האם בישראל שייכת לאגודת "עזרה", אגודה לעזרת נשים יולדות, שבראשה עמדו הרבנית שרה הרצוג ומ. הופיין. יום האם נחגג על ידן ב-21 במאי 1947 בירושלים "בדומה לימים כאלה הנהוגים בארצות אחרות".[1]

כרזה בדבר אירועי יום האם בחיפה

ארבע שנים אחר כך הופק החג ביוזמה מחודשת, הפעם של חנה חושי רעייתו של ראש עיריית חיפה. התאריך נקבע על ידי אבא חושי לכ"ז בכסלו, היום השלישי של חנוכה.[2] הרעיון אומץ גם על ידי ערים נוספות בישראל. חלקן חגגוהו בט"ו בשבט.

בשלהי 1951 יצא עיתון הילדים, הארץ שלנו, ביוזמה משלו. בעקבות הצעתה של הקוראת נחמה פרנקל (בידרמן) בת ה-11, קבע העיתון את ב' באדר, את יום פטירתה של הנרייטה סאלד, כיום האם.[3] אף על פי שלא היו להנרייטה סאלד ילדים, היא היוותה דמות אם לרבים מהילדים שעלו לארץ במסגרות השונות, וזו הייתה הסיבה לבחירה ביום פטירתה כיום האם. בתחילת שנות השבעים שונה התאריך לל' בשבט על ידי משרד החינוך. למעשה, נפטרה סאלד בא' באדר (לאחר השקיעה), וכך מצוין התאריך על מצבתה.

בשנות התשעים הונהג בישראל לקרוא ל"יום האם" "יום המשפחה". יום זה בא להדגיש את הקשר בין בני המשפחה, ואת מחויבותם ותרומתם המשותפת לתא המשפחתי.

יוזמה חדשה מבקשת לציין שוב ברחבי הארץ את יום האם של ישראל - כחג נוסף בקהילה לציון נושאים חשובים לאמהות בקהילה בה הן נמצאות ב- 22.5.[4]

מנהגי יום המשפחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נהוג לתת מתנות להורים ולאחים, כגון כרטיסי ברכה, פרחים או ממתקים. בקהילות שונות, כגון קהילת לשם, נהוג לתת מתנות דומות גם לבן/בת הזוג ולילדים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "יום האם", עיתון "הארץ", 21 במאי 1947
  2. ^ שמועות בחיפה טענו באותה עת שמדובר ביום הולדתה של חנה חושי, אולם אין לשמועה זו בסיס. חושי קישר את המועד (חג החנוכה) לסיפור "חנה ושבעת בניה"
  3. ^ תמר רותם, הילדה שהמציאה את יום האם כבר בת 72, באתר הארץ, 19 בפברואר 2012
  4. ^ ‎‎‎‎‎‎‎‎"יוזמה: יוחזר יום האם"‎‎‎‎‎‎. Ynet‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎. 9 במאי 2016‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎. בדיקה אחרונה ב-23 במאי 2016‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎.‎