יום המשפחה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Disambig RTL.svg המונח "יום האם" מפנה לכאן. לערך העוסק בסדרת טלוויזיה, ראו יום האם (סדרת טלוויזיה).
אם ובת ביום האם, עם כרטיס ברכה

יום המשפחה, שנקרא בעבר "יום האם", הוא מועד המצוין בישראל ובמדינות נוספות בעולם, ומתמקד בציון המשפחתיות בכלל, האימהות בפרט ומקומם בחברה.

בעולם מצוין יום האם ביום ראשון השני בחודש מאי. בישראל מצוין יום המשפחה בל' בשבט, בעקבות תאריך מותה של הנרייטה סאלד, שהקימה את ההסתדרות הציונית הדסה, ארגון הנשים הציוניות, וכונתה "אם הילדים".

היסטוריית יום האם והמשפחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יום האם נחגג לראשונה ביוון העתיקה, והיה החג של האלה ריאה, אם כל האלים. עם התפשטות הנצרות חגגו את "יום אם הכנסייה". ב-1600 ציינו לכבוד אמהות בריטניה את "יום ראשון של האמהות". ביום ראשון זה קיבלו העבדים חופשה על מנת שיגיעו לבתיהם לחגוג את המועד. בחג נאכלה עוגה מיוחדת שנקראה "עוגת האם".

בארצות הברית התפתח מושג "יום האם" במחצית השנייה של המאה ה-19. במשמעותו המוכרת כיום, בתור תאריך המציין את פועלן של נשים ושל אמהות, נחוג יום האם לראשונה בשנת 1908 במדינת מערב וירג'יניה; הוגת הרעיון הייתה אנה ג'ארביס. אשר יזמה אותו לראשונה לזכר אמה שנפטרה. ב-1914 הכריז הנשיא וודרו וילסון על יום האם כעל חג לאומי, והוא נקבע ליום ראשון השני בחודש מאי. פרח הציפורן הלבן, המסמל את הטוהר וכוח הסבל של האם, נקבע כסמלו של היום.

בגרמניה צויין יום האם לראשונה ב-1923, בתקופתה של רפובליקת ויימאר, כיזמה פרסומית של איגוד מגדלי הפרחים הגרמני.

במסגרת הנטייה לשוויון בין המינים החלו מדינות רבות לציין גם את יום האב.

יום האם - יום המשפחה במדינת ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

היוזמה הראשונית לחגיגת יום האם בישראל שייכת לאגודת "עזרה", אגודה לעזרת נשים יולדות, שבראשה עמדו הרבנית שרה הרצוג ומ. הופיין. יום האם נחגג על ידן ב-6 באפריל 1947 בירושלים "בדומה לימים כאלה הנהוגים בארצות אחרות".[1]

יוזמת עיריית חיפה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כרזה בדבר אירועי יום האם בחיפה

ארבע שנים אחר כך הופק החג ביוזמה מחודשת, הפעם של חנה חושי רעייתו של ראש עיריית חיפה. התאריך נקבע על ידי אבא חושי לכ"ז בכסלו, היום השלישי של חנוכה.[2] הרעיון אומץ גם על ידי ערים נוספות בישראל. חלקן חגגוהו בט"ו בשבט.

בישיבת הנהלת עיריית חיפה שנערכה ב-31 באוקטובר 1951 הציע אבא חושי (בעקבות רעיון של אשתו, חנה חושי):[3][4]

מתוך מגמה לשנות במידת מה את המצב החברתי ביישוב ולרומם את מצב הרוח בעיר עלה בדעתי לערך אימפרזה נאה שתתבטא ב"יום האם". התייעצתי לשם זה עם חוגים שונים וארגוני נשים, מחנכים, מנהלי בתי ספר וכו'. כוונתי היא שנקבע יום מסוים בשנה, למשל: יום חנה ושבעת ילדיה, שישמש "יום האם". באותו יום ישותפו הבנים והגברים בהנהלת משק הבית ויגישו מתנות לאימהות... כציר מרכזי תשמש חנוכת גן ציבור בהר הכרמל שיקרא גן האם. האמהות תטענה באותו יום עצים, ובערב יתקיימו בכל רחבי העיר מסיבות ונשפים

אגדה אורבנית בחיפה מספרת שיום האם נקבע ביום השני של חנוכה משום שזהו יום הולדת של ליבה, אמו של אבא חושי.[5]

יוזמת "הארץ שלנו"[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשלהי 1951 יצא עיתון הילדים "הארץ שלנו" ביוזמה משלו. בעקבות הצעתה של הקוראת נחמה פרנקל (בידרמן) בת ה-11, קבע העיתון את ב' באדר, את יום פטירתה של הנרייטה סאלד, כיום האם.[6] אף על פי שלא היו להנרייטה סאלד ילדים, היא היוותה דמות אם לרבים מהילדים שעלו לארץ במסגרות השונות, וזו הייתה הסיבה לבחירה ביום פטירתה כיום האם. בתחילת שנות השבעים שונה התאריך לל' בשבט על ידי משרד החינוך. למעשה, נפטרה סאלד בא' באדר (לאחר השקיעה), וכך מצוין התאריך על מצבתה.

בשנות התשעים הונהג בישראל לקרוא ל"יום האם" "יום המשפחה". יום זה בא להדגיש את הקשר בין בני המשפחה, ואת מחויבותם ותרומתם המשותפת לתא המשפחתי. עם זאת, ב-2016 הועלתה יוזמה המבקשת לציין שוב ברחבי ישראל את "יום האם של ישראל", כחג נוסף, שיבוא לציון נושאים חשובים לאמהות בקהילה בה הן נמצאות.[7]

מנהגי יום המשפחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נהוג לתת מתנות להורים ולאחים, כגון כרטיסי ברכה ופרחים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "יום האם", עיתון "הארץ", 21 במאי 1947
  2. ^ שמועות בחיפה טענו באותה עת שמדובר ביום הולדתה של חנה חושי, אולם אין לשמועה זו בסיס. חושי קישר את המועד (חג החנוכה) לסיפור "חנה ושבעת בניה".
  3. ^ צדוק אשל,אבא חושי, איש חיפה, משרד הביטחון ההוצאה לאור, 2002, עמ' 155
  4. ^ בתיה דורנר, חיפה, 1948 - 1958: מילון עיר ההווה, מוזיאון העיר חיפה, 2008, עמ' 57
  5. ^ צדוק אשל,אבא חושי, איש חיפה, משרד הביטחון ההוצאה לאור, עמ' 156
  6. ^ תמר רותם, הילדה שהמציאה את יום האם כבר בת 72, באתר הארץ, 19 בפברואר 2012
  7. ^ ליאת עיני, יוזמה: יוחזר יום האם, באתר ynet, 9 במאי 2016