יומנו של חנון - דמויות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

יומנו של חנון היא סדרת ספרים לנוער שנכתבה בין השנים 2008–, ומספרת על הנער גרג הפלי.

משפחת הפלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרים ברחוב סארי 12.

גרג הפלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרג הפלי
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – גרג הפלי

גרג הפלי (גרגורי הפלי) הוא תלמיד חטיבה אמריקאי, בן 13 - 15, והגיבור הראשי בסדרת "יומנו של חנון". בדרך כלל הוא מודאג מאוד מרמת הפופולריות שלו וכיצד הוא נראה בציבור. הוא מכור למשחקי וידאו ואוהב להתבטל, דבר אשר ככל הנראה ירש מאחיו הגדול, רודריק.

גרג מסביר לאורך כל הסיפור שאין לו כישרון מיוחד מלבד משחקי וידאו וציור קומיקס. הוא מבלה את רוב זמנו בהתעסקות בהם, מה שמונע ממנו ללמוד כראוי או להשקיע בשיעורי בית או מטלות. הוא אף טיפח תקווה להיות יוצר הקומיקס של עיתון בית ספרו, דבר שבסופו של דבר נחל כישלון מסיבות שלאו דווקא היו קשורות לגרג עצמו. בנוסף, גרג ככל הנראה טוב גם בשירה ובתפירה, אך לא טורח לטפח כישרונות אלא בטענה שהם לא יגרמו לו להתבלט.

למרות שהוא נחשב ל"חנון", התנהגותו בעייתית במקרים רבים, ולא פעם הוא מכניס את עצמו ואת משפחתו לצרות. בדרך כלל הוא מחפש למצוא שעיר לעזאזל כדי שיוכל להטיל עליו את האשמה, ומעט מאוד פעמים מודה בהיותו "לא בסדר", אך הוא גם נראה כדואג לאחרים וככזה שמוכן לתת מעצמו לאנשים שהוא אוהב, בייחוד לרודריק. הוריו של חברו הטוב ביותר, ראולי, סבורים שגרג הוא השפעה רעה לבנם, שכן הוא מקבל ציונים גרועים בבית ספר, לא משקיע בלימודים וממעט להקשיב להוריו.

הוא רוצה להיות מפורסם כשיגדל, ומדמיין זאת במוחו פעמים רבות (נכון לספר ה-11,בו הוא מגלה שהוא יחד עם משפחתו וחבריו, דמויות מפורסמות).

רודריק הפלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

רודריק הוא אחיהם הגדול של גרג ומני, בן 16 - 17.

כמו גרג, רודריק טוב רק במספר דברים, ומוכשר בייחוד במוזיקה. הוא מתעסק רוב זמנו במוזיקה, כחלק מהיותו חבר בלהקת 'חיתול טעון' בתור מתופף, ולכן מזניח את לימודיו. התחביב הגדול ביותר שלו, מלבד המוזיקה, הוא לישון. כשזה מגיע ללימודים, רודריק עצלן מאוד, מה שמסביר מאיפה גרג ירש את עצלנותו שלו. הוא כמעט ולא עושה כל מאמץ ללמוד, ולמעשה הוריו תמיד עושים את העבודות בשבילו. למרות שרודריק לא מצטייר כאדם אינטליגנט במיוחד, הוא טוב בלעשות מניפולציות על אנשים אחרים, בייחוד על משפחתו.

בתחילת הסיפור, הוא וגרג היו רבים כמו חתול ועכבר, ורודריק היה מציק לגרג בלי הפסקה, כשזה חושב על דרכים מחוכמות להחזיר לו כגמולו. עם זאת, עם התקדמות העלילה, רודריק וגרג מתקרבים זה לזה, מכירים זה את זה טוב יותר ומבינים עד כמה הם חשובים אחד לשני. למרות שהם לא מראים את רגשותיהם בקלות, הם אוהבים אחד את השני יותר מהכול ותמיד יהיו שם זה בשביל זה. פעמים רבות במהלך הסיפור ניכר עד כמה גרג דואג לרודריק ועד כמה קשה לו לראות אותו עצוב ולהפך.

רודריק לא טוב בהפעלת מכשירים אלקטרוניים, ופעם אף שאל את אביו היכן מקש הרווח במקלדת המחשב (למרות שזו עלולה להיות מניפולציה שמטרתה הייתה לדרבן את אביו לכתוב את העבודות לבית ספר במקומו). עם זאת, הוא השתמש בנגן מוזיקה, טלפון סלולרי, וגם נראה שהוא יודע כיצד להעלות תמונות לאינטרנט.

רודריק שואף לפתח קריירה כמוזיקאי ואף לעזוב את הלימודים ולא ללמוד בקולג', מה שמהווה מקור לדאגה עבור הוריו, בייחוד אביו.

פרנק הפלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרנק הפלי הוא אביו של גרג. אדם קשה שאוסר על בניו דברים רבים ובדרך כלל מצפה מהם להיות אנשים שונים לחלוטין ממי שהם.

הוא מביא לגרג מתנות רק בחג המולד ובימי הולדת, ורוצה שגרג יהיה "גבר", ושונא את המוזיקה של רודריק. הוא דואג לרודריק ולעתידו כחבר בלהקה, והיה מעדיף בהרבה שבנו ישקיע בלימודים. לעיתים קרובות הוא מנסה להפוך את גרג ל"גבר",ובספר השלישי הוא שולח אותו לחוג כדורגל וכמעט לפנימייה צבאית. בספר העשירי נראה הצד הרגיש שבו כשמנסה להרשים את אביו. גם בסרט הרביעי נראה הצד הרגיש שבו, בכך שהוא וגרגורי מסתירים שהם משתמשים במכשירים חשמליים.

סוזן הפלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדרך כלל היא מעצבנת את גרג ומחייבת אותו לעשות דברים שהוא אינו רוצה. היא גם מנצחת בכל הריבים שלה עם פרנק. פעמים רבות גרג אומר שהיא "מתערבת" לו בחיים הפרטיים. עם זאת, היא אוהבת את ילדיה ורבים ממעשיה, גם אם הם מרגיזים את בניה, נועדים למענם ולטובתם. בספר 11 מתברר שהיא שחקנית שמשחקת את אמא של גרג.

מני הפלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הוא ילד בן 3, ואחיו הקטן של גרג.

במשך כל הספרים, ההורים שלו מגינים עליו, גם כשהוא אשם (וזה מעצבן את גרג), וכל מה שהוא עושה, בין אם זה דבר טוב או רע, הוא תמיד אומר להוריו "אני אק בן סלוס" (שיבוש למשפט "אני רק בן שלוש". סוג של תירוץ). מני מנצל את הגוננות של הוריו, כדי להפליל ולהרוס את חייהם של שאר אחיו. לדוגמה כשצייר דיוקן מכוער של עצמו על דלת חדרו של גרג בטוש בלתי מחיק ולא קיבל על כך אף לא נזיפה אחת מהוריו. בספר 11 מתברר שהוא רובוט שמשחק את אחיו של גרג. מני מצטייר כדמות הטפשה ביותר בסדרה והוא מאוד תינוקי - יחסית לבני גילו.

סבתא של גרג[עריכת קוד מקור | עריכה]

אמא של סוזן, הבת של גאמי וסבתא של גרג. בספר החמישי מקבלת את מזי ומפטמת אותו בצורה מוזרה.לא ידוע עליה הרבה. בספר 11 מתברר שהיא נפטרה.

מזי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכלב של משפחת הפלי בספר החמישי ושל סבתא מסוף הספר החמישי. הוא מטריד את גרג ומשפחתו (מלבד פרנק שמאוד אוהב אותו).הוא מאוד אוהב את סבתא ואת סוזן. מהספר השישי ניתן לראות שסבתא פיטמה אותו בצורה מוזרה והוא שמן.

גאמי הפלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

קשישה בת 95 אשר מהווה את תפקיד ראש משפחת הפלי. גרה ברחוב בייקון 38. כל פעם כשדוד גארי מתחתן הוא מתחתן בביתה, גאמי עורכת לבן נוער מסוים את "השיחה", בה היא מספרת לבן הנוער מה מצפה לו בעתיד. בספר מגיע תורו של גרג, והיא לוקחת אותו לשיחה.

דוד גארי[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחד מדודיו של גרג (יחד עם הדוד ג'ו והדוד צ'ארלי). בספר החמישי מתקיימת חתונתו הרביעית בביתה של גאמי (הוא התחתן והתגרש 3 פעמים). בספר השביעי עוזר לגרג עם בחורות. בספר ה-11 מתנהג כמו דביל.

סבא של פרנק[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעלה של סבתא של פרנק ז"ל.בן 93. מופיע בספר השישי. בספר 11 מתברר שהוא נפטר.

סבא של גרג[עריכת קוד מקור | עריכה]

לא ידוע עליו הרבה, אבל הוא היחיד שיכול לרסן את פרנק, בנו. בספר החמישי הוא השמרטף של רודריק, גרג ומני. בספר העשירי הוא דמות קבועה, ועוזר לגרג לברוח מפרנק.

ילדים בכיתתו של גרג[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראולי ג'פרסון[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראולי ג'פרסון

ראולי הוא ילד ילדותי ומצחיק, הוא חברו הטוב ביותר של גרג ובדיוק כמוהו הוא אוהב משחקי מחשב וגם חוברות קומיקס. גר ברחוב סארי 32.

בתחילה, ראולי הציק לגרג ובייש אותו, אך בסופו של דבר הם התקרבו והפכו להיות החברים הכי טובים. פעמים רבות ראולי נגרר אחרי גרג ומחקה אותו (קונה לעצמו יומן, והוא אפילו מתלבש כמוהו). הוא וגרג מתווכחים פעמים רבות,(אך הפעמים הבולטות הם בספר החמישי,בגלל פסק זמן, ובספר השמיני, בעקבות הזוגיות של ראולי ואביגיל) בדרך כלל בגלל התנהגותו של גרג, אבל תמיד משלימים בסופו של דבר.

משפחתו של ראולי לא מרוצה מחברותו עם גרג, אך זה לא מונע ממנו להמשיך כזה. גרג חושב את משפחו של ראולי ואת מנהגיהם למוזרים, ומציין כל הזמן שהוא ממש לא מחבב את אביו של ראולי. ראולי, אביו ואמו טסו למקומות רבים ברחבי העולם, ובכל פעם שהם חוזרים מטיול כלשהו ראולי מספר על כך ללא הפסקה, מה שבדרך כלל מרגיז את גרג.

באופן כללי, ראולי הוא לא ילד רע, והניגודים בינו לבין גרג ניכרים לעין במהלך מצבים שונים בסיפור. בעוד שגרג אוהב לקחת סיכונים, לבלות, וממעט להתעסק בלימודים או להקשיב להוריו, ראולי הוא ההפך הגמור ממנו - הוא מכבד את הוריו מאוד ולא מסוגל לשקר.

דרך החשיבה של ראולי שונה בדרך כלל משל גרג, ופעמים רבות הוא אינו יורד לסוף דעתו, דבר שמתסכל את גרג מאוד.

בספר 11 מתברר שהוא ילד שמשחק את החבר של גרג.

הולי הילס[עריכת קוד מקור | עריכה]

הילדה הרביעית הכי יפה בכיתתו של גרג, גרג מאוהב בה בסוף הספר השני, ולאורך כל הספר השלישי, מנסה לגרום לה שהיא תאהב אותו.בגרסה הקולנועית היא תלמידה חדשה והיא וגרג חברים מאוד טובים.

פטי פארל[עריכת קוד מקור | עריכה]

פטי מופיעה בספר הראשון והשלישי. פטי היא ילדה חביבה על מוריה ומעצבנת את גרג, גרג התחיל לשנוא אותה כשהיא אמרה למורה לגאוגרפיה לכסות את המפה שהייתה ליד גרג במבחן ובגללה הוא נכשל בו. פטי פארל הייתה דורותי, הדמות הראשית בהצגה "הקוסם מארץ עוץ" ולכן גרג נרשם לתפקיד העץ כי חשב כי יזרוק אליה תפוחים.

פרגלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

לומד בכיתתו של גרג, ילד בעל בעיות היגינה והיפראקטיביות, בספר הראשון גרג ישן אצלו כדי שראולי יקנא בו, אך גרג ברח מהבית אחרי שפרגלי הגעיל אותו, ומהספר השני ועד האחרון רואים אותו כשהוא מגעיל, מציק, או כשהוא מעצבן את גרג לפעמים אחרי שאוכל כמויות של סוכר ולפעמים סתם ככה.

ברייס אנדרסון[עריכת קוד מקור | עריכה]

הילד הכי מקובל בשכבה בניגוד לגרג שבמקום ה 53 ברשימת הילדים המקובלים .כל הבנות מאוהבות בו ושולחות לו מכתבים.מופיע בדרך כלל כמדובר במקובלים/כמדובר על בנות.

שיראג גופטה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תלמיד נמוך בכיתתו של גרג, גרג עבד עליו פעמים: פעם אחת שהוא חרש, ופעם אחרת שהוא בלתי נראה (בספר השני). זכה בתפקיד יותר גדול ומשמעותי בסרט.

אלברט סנדי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ילד בכיתה של גרג. מספר לחבריו שמועות מפחידות כמו: מישהו שישן עד העתיד.

דארן וולש[עריכת קוד מקור | עריכה]

תלמיד מכיתתו של גרג שנגע בגבינה שהייתה על האספלט ראשון, וכך התחילה נגיעת הגבינה.

אביגיל בראון[עריכת קוד מקור | עריכה]

ילדה בספר השביעי, שכשהייתה מסיבת יום האהבה בבית הספר יצאה עם גרג וראולי.

לפי המתוכנן גרג היה אמור להיות החבר של אביגיל וראולי "טייס משנה" אבל בסוף ראולי ואביגיל הפכו להיות בני זוג.

לאורך כל הספר השמיני ראולי ואביגיל היו ביחד (וגרג קינא כי לראולי לא היה זמן אליו), אבל בסוף הספר אביגיל חזרה לבן זוגה, מייקל, ונפרדה מראולי.


אנדריאה ג׳נארו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ילד שהעיף בלון רחוק מאוד, במסגרת התחרות העפת הבלונים, שאם מישהו מקבל את הבלון ומחזיר אותו, המעיף מקבל קופסת נחשי גומי, ושנה שעברה אנדריאה זכה.

דמויות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוברט ג׳פרסון[עריכת קוד מקור | עריכה]

אביו של ראולי. הוא מאוד שונא את גרג, והוא לא מרוצה מחברותם שלו ושל בנו. בספר הראשון מגרש את גרג מביתו כי אמר לראולי אבאבא שלכבא מריחבא כמובא בחורהבא (אבא שלך מריח כמו בחורה). בספר הרביעי יש לו קאנטרי משלו. בספר החמישי הוא מנצל את זה שבנו וגרג כבר לא חברים, והוא סוחר את "בריאן המגניב" כדי שראולי ירגיש שהוא כבר לא צריך את גרג. בספר השביעי הוא מתחזה לנהג (מבלי ידיעתו) של אביגיל,ראולי וגרג, ובספר העשירי הוא המדריך בטיול של גרג וראולי בטעות מרעיל אותו. מר ג׳פרסון נובע מדי פעם כנבל.

עדנה ג׳פרסון[עריכת קוד מקור | עריכה]

אשתו של רוברט ואימו של ראולי. מאוד אוהבת את ראולי ובכלל ילדים (מלבד גרגורי). היא ורוברט בעלי בקתה.

הת'ר הילס[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחותה הגדולה של הולי הילז, רודריק מתאהב בה בספר הרביעי, וגרג עוזר לרודריק כשהיא עובדת בתור מצילה בבריכה העירונית.

דוקטור זלצר קגן[עריכת קוד מקור | עריכה]

רופא שיניים. רושם לגרג את המכשיר "קסדת השיניים". מופיע בספרים 5 ו-11.

בריאן המגניב[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמה בחורים תחת שם זה הנשלחים לשחק ולסייע לילדים קטנים. הוריו של ראולי שוכרים אחד. מופיע בספר החמישי.

מיקי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ילד שמן שפניו תמיד מלוכלכות במיץ תפוזים החבר היחיד של מני, שהפעילות היחידה שהם עושים ביחד זה לצפות בסדרות לתינוקות. מופיע בספר השישי.

מר רוי[עריכת קוד מקור | עריכה]

סגן המנהל בבית ספרו של גרג. מופיע החל מהספר השישי .בדרך כלל תולה כרזות נגד ביריונים ואף מנסה לעצור אותם ומנסה לעצור את תעלולוי של גרג.


גברת פרדריקס[עריכת קוד מקור | עריכה]

השכנה של משפחת הפלי. פעם האכילה חתול ואז עוד חתולים באו לביתה, ומאז היא צריכה לגדל אותם. השתתפה בספר 11.

דמויות ייחודיות בסדרת הסרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנג'י[עריכת קוד מקור | עריכה]

עורכת את עיתון בית הספר, לא אוהבת את הלימודים וחושבת שהחטיבה זה מקום נורא, היא פוגשת את גרג וראולי בתחילת הסרט כשהם ברחו משיעור ספורט ואז היא אמרה להם מה היא חושבת על בית הספר, והיא מציעה לגרג להיות בעיתון בית הספר, אך הוא מסרב ואומר לה ש"הוא יהיה הרבה בעיתון". גרג חושב שהיא ילדה מוזרה בתחילת הסרט, משום שהיא עורכת את עיתון בית הספר, אך בסוף הסרט הם נהפכים להיות חברים. היא גם הייתה הילדה היחידה שראתה שראולי אכל את הגבינה (ספר 1. נפלה לפני שסדרת הספרים התחילה במגרש בית הספר, נרקבה ומי שנגע בה קיבל את "נגיעת הגבינה", מין כינה עוברת, רק עם גבינה). ולא גרג. היא הופיעה רק בסרט הראשון.

המאמן מאלון[עריכת קוד מקור | עריכה]

המורה לספורט של גרג, בסרט הראשון הוא היה המורה להיאבקות ושם את גרג בקבוצת ה"צ'יוואווה" (הקבוצה של הילדים הכי רזים), וגם לימד אותם ספורט ושם את גרג בקבוצת ה"בלי חולצה" מה שעצבן את גרג, ובסרט השני כשגרג ורודריק שמים "קיא מלאכותי" על המכונית שלו הוא מתעצבן ורודף אחריהם, אך ללא הצלחה.

היוטיובר המצליח[עריכת קוד מקור | עריכה]

יוטיובר. מושא הערצתו של גרג. הוא ורודריק מנסים להיכנס לכנס שלו, אך הוא צוחק על גרג כי הוא נגע בתחתונים של ילד קטן, והוא נתפס על ידי סוזן

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]