יומנו של חנון - דמויות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

יומנו של חנון היא סדרת ספרים לנוער שנכתבה בין השנים 20082016, ומספרת על הנער גרג הפלי.

משפחת הפלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרג הפלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרג הפלי
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – גרג הפלי

גרג הפלי (גרגורי הפלי) הוא תלמיד חטיבה אמריקאי, בן 13 - 15, והגיבור הראשי בסדרת "יומנו של חנון". בדרך כלל הוא מודאג מאוד מרמת הפופולריות שלו וכיצד הוא נראה בציבור. הוא מכור למשחקי וידאו ואוהב להתבטל, דבר אשר ככל הנראה ירש מאחיו הגדול, רודריק.

גרג מסביר לאורך כל הסיפור שאין לו כישרון מיוחד מלבד משחקי וידאו וציור קומיקס. הוא מבלה את רוב זמנו בהתעסקות בהם, מה שמונע ממנו ללמוד כראוי או להשקיע בשיעורי בית או מטלות. הוא אף טיפח תקווה להיות יוצר הקומיקס של עיתון בית ספרו, דבר שבסופו של דבר נחל כישלון מסיבות שלאו דווקא היו קשורות לגרג עצמו. בנוסף, גרג ככל הנראה טוב גם בשירה ובתפירה, אך לא טורח לטפח כישרונות אלא בטענה שהם לא יגרמו לו להתבלט.

למרות שהוא נחשב ל"חנון", התנהגותו בעייתית במקרים רבים, ולא פעם הוא מכניס את עצמו ואת משפחתו לצרות. בדרך כלל הוא מחפש למצוא שעיר לעזאזל כדי שיוכל להטיל עליו את האשמה, ומעט מאוד פעמים מודה בהיותו "לא בסדר", אך הוא גם נראה כדואג לאחרים וככזה שמוכן לתת מעצמו לאנשים שהוא אוהב, בייחוד לרודריק. הוריו של חברו הטוב ביותר, ראולי, סבורים שגרג הוא השפעה רעה לבנם, שכן הוא מקבל ציונים גרועים בבית ספר, לא משקיע בלימודים וממעט להקשיב להוריו.

הוא רוצה להיות מפורסם כשיגדל, ומדמיין זאת במוחו פעמים רבות.

רודריק הפלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

רודריק הוא אחיהם הגדול של גרג ומני, בן 16 - 17. מערכת היחסים שלו ושל גרג היא מערכת היחסים החשובה ביותר בסיפור.

כמו גרג, רודריק טוב רק במספר דברים, ומוכשר בייחוד במוזיקה. הוא מתעסק רוב זמנו במוזיקה, כחלק מהיותו חבר בלהקת 'חיתול טעון' בתור מתופף, ולכן מזניח את לימודיו. התחביב הגדול ביותר שלו, מלבד המוזיקה, הוא לישון. כשזה מגיע ללימודים, רודריק עצלן מאוד, מה שמסביר מאיפה גרג ירש את עצלנותו שלו. הוא כמעט ולא עושה כל מאמץ ללמוד, ולמעשה הוריו תמיד עושים את העבודות בשבילו. למרות שרודריק לא מצטייר כאדם אינטליגנט במיוחד, הוא טוב בלעשות מניפולציות על אנשים אחרים, בייחוד על משפחתו.

בתחילת הסיפור, הוא וגרג היו רבים כמו חתול ועכבר, ורודריק היה מציק לגרג בלי הפסקה, כשזה חושב על דרכים מחוכמות להחזיר לו כגמולו. עם זאת, עם התקדמות העלילה, רודריק וגרג מתקרבים זה לזה, מכירים זה את זה טוב יותר ומבינים עד כמה הם חשובים אחד לשני. למרות שהם לא מראים את רגשותיהם בקלות, הם אוהבים אחד את השני יותר מהכול ותמיד יהיו שם זה בשביל זה. פעמים רבות במהלך הסיפור ניכר עד כמה גרג דואג לרודריק ועד כמה קשה לו לראות אותו עצוב ולהפך.

רודריק לא טוב בהפעלת מכשירים אלקטרוניים, ופעם אף שאל את אביו היכן מקש הרווח במקלדת המחשב (למרות שזו עלולה להיות מניפולציה שמטרתה הייתה לדרבן את אביו לכתוב את העבודות לבית ספר במקומו). עם זאת, הוא השתמש בנגן מוזיקה, טלפון סלולרי, וגם נראה שהוא יודע כיצד להעלות תמונות לאינטרנט.

רודריק שואף לפתח קריירה כמוזיקאי ואף לעזוב את הלימודים ולא ללמוד בקולג', מה שמהווה מקור לדאגה עבור הוריו, בייחוד אביו.

פרנק הפלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרנק הפלי הוא אביו של גרג. אדם קשה שאוסר על בניו דברים רבים ובדרך כלל מצפה מהם להיות אנשים שונים לחלוטין ממי שהם.

הוא מביא לגרג מתנות רק בחג המולד ובימי הולדת, ורוצה שגרג יהיה "גבר", ושונא את המוזיקה של רודריק. הוא דואג לרודריק ולעתידו כחבר בלהקה, והיה מעדיף בהרבה שבנו ישקיע בלימודים. לעיתים קרובות הוא מנסה להפוך את גרג ל"גבר", הוא שולח אותו לחוג כדורגל וכמעט לפנימייה צבאית. הוא לא מופיע הרבה אבל כשהוא מופיע הוא בדרך כלל מתעצבן על גרג.

סוזן הפלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדרך כלל היא מעצבנת את גרג ומחייבת אותו לעשות דברים שהוא אינו רוצה. היא גם מנצחת בכל הריבים שלה עם פרנק. פעמים רבות גרג אומר שהיא "מתערבת" לו בחיים הפרטיים. עם זאת, היא אוהבת את ילדיה ורבים ממעשיה, גם אם הם מרגיזים את בניה, נועדים למענם ולטובתם.

מני הפלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הוא ילד בן 3, ואחיו הקטן של גרג.

במשך כל הספרים, ההורים שלו מגינים עליו, גם כשהוא אשם (וזה מעצבן את גרג), וכל מה שהוא עושה, בין אם זה דבר טוב או רע, הוא תמיד אומר להוריו "אני אק בן סלוס" (שיבוש למשפט "אני רק בן שלוש". סוג של תירוץ). מני מנצל את הגוננות של הוריו, כדי להפליל ולהרוס את חייהם של שאר אחיו. לדוגמה כשצייר דיוקן מכוער של עצמו על דלת חדרו של גרג בטוש בלתי מחיק ולא קיבל על כך אף לא נזיפה אחת מהוריו. מני מצטייר כדמות הטפשה ביותר בסדרה והוא מאוד תינוקי - יחסית לבני גילו.

גאמי הפלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

קשישה בת 95 אשר מהווה את תפקיד ראש משפחת הפלי. כל פעם כשדוד גארי מתחתן הוא מתחתן בביתה, גאמי עורכת לבן נוער מסוים את "השיחה", בה היא מספרת לבן הנוער מה מצפה לו בעתיד. בספר מגיע תורו של גרג, והיא לוקחת אותו לשיחה.

דוד גארי[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחד מדודיו של גרג (יחד עם הדוד ג'ו והדוד צ'ארלי). בספר החמישי מתקיימת חתונתו הרביעית בביתה של גאמי (הוא התחתן והתגרש 3 פעמים). בספר השביעי עוזר לגרג עם בחורות.

ילדים בכיתתו של גרג[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראולי ג'פרסון[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראולי ג'פרסון

ראולי הוא ילד ילדותי ומצחיק, הוא חברו הטוב ביותר של גרג ובדיוק כמוהו הוא אוהב משחקי מחשב וגם חוברות קומיקס.

בתחילה, ראולי עצבן את גרג ובייש אותו, אך בסופו של דבר הם מתקרבים והופכים להיות החברים הכי טובים. פעמים רבות ראולי נגרר אחרי גרג ומחקה אותו (קונה לעצמו יומן, והוא אפילו מתלבש כמוהו). הוא וגרג מתווכחים פעמים רבות, בדרך כלל בגלל התנהגותו של גרג, אבל תמיד משלימים בסופו של דבר.

משפחתו של ראולי לא מרוצה מחברותו עם גרג, אך זה לא מונע ממנו להמשיך כזה. גרג חושב את משפחו של ראולי ואת מנהגיהם למוזרים, ומציין כל הזמן שהוא ממש לא מחבב את אביו של ראולי. ראולי, אביו ואמו טסו למקומות רבים ברחבי העולם, ובכל פעם שהם חוזרים מטיול כלשהו ראולי מספר על כך ללא הפסקה, מה שבדרך כלל מרגיז את גרג.

באופן כללי, ראולי הוא לא ילד רע, והניגודים בינו לבין גרג ניכרים לעין במהלך מצבים שונים בסיפור. בעוד שגרג אוהב לקחת סיכונים, לבלות, וממעט להתעסק בלימודים או להקשיב להוריו, ראולי הוא ההפך הגמור ממנו - הוא מכבד את הוריו מאוד ולא מסוגל לשקר.

דרך החשיבה של ראולי שונה בדרך כלל משל גרג, ופעמים רבות הוא אינו יורד לסוף דעתו, דבר שמתסכל את גרג מאוד.

הולי הילס[עריכת קוד מקור | עריכה]

הילדה הרביעית הכי יפה בכיתתו של גרג, גרג מאוהב בה בסוף הספר השני, ולאורך כל הספר השלישי, מנסה לגרום לה שהיא תאהב אותו.בגירסה הקולנועית היא תלמידה חדשה והיא וגרג חברים מאוד טובים.

פטי פארל[עריכת קוד מקור | עריכה]

פארל מופיעה בספר הראשון. פטי היא ילדה חביבה על מוריה ומעצבנת את גרג, גרג התחיל לשנוא אותה כשהיא אמרה למורה לגאוגרפיה לכסות את המפה שהייתה ליד גרג במבחן ובגללה הוא נכשל בו. פטי פארל הייתה דורותי, הדמות הראשית בהצגה "הקוסם מארץ עוץ" ולכן גרג נרשם לתפקיד העץ כי חשב כי יזרוק אליה תפוחים.

פרגלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

לומד בכיתתו של גרג, ילד בעל בעיות היגינה והיפראקטיביות, בספר הראשון גרג ישן אצלו כדי שראולי יקנא בו, אך גרג ברח מהבית אחרי שפרגלי הגעיל אותו, ומהספר השני ועד האחרון רואים אותו כשהוא מגעיל, מציק, או כשהוא מעצבן את גרג לפעמים אחרי שאוכל כמויות של סוכר ולפעמים סתם ככה.

ברייס אנדרסון[עריכת קוד מקור | עריכה]

הילד הכי מקובל בשכבה בניגוד לגרג שבמקום ה 53.כל הבנות מאוהבות בו ושולחות לו מכתבים.מופיע בדרך כלל כמדובר במקובלים/כמדובר על בנות.

דארן וולש[עריכת קוד מקור | עריכה]

תלמיד מכיתתו של גרג שנגע בגבינה שהייתה על האספלט ראשון, וכך התחילה נגיעת הגבינה.

שיראג גופטה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תלמיד נמוך בכיתתו של גרג, גרג עבד עליו פעמים: פעם אחת שהוא חרש, ופעם אחרת שהוא בלתי נראה (בספר השני). זכה בתפקיד יותר גדול ומשמעותי בסרט.

אביגיל בראון[עריכת קוד מקור | עריכה]

ילדה בספר השביעי, שכשהייתה מסיבת יום האהבה בבית הספר יצאה עם גרג וראולי.

לפי המתוכנן גרג היה אמור להיות החבר של אביגיל וראולי "טייס משנה" אבל בסוף ראולי ואביגיל הפכו להיות בני זוג.

לאורך כל הספר השמיני ראולי ואביגיל היו ביחד (וגרג קינא כי לראולי לא היה זמן אליו), אבל בסוף הספר אביגיל חזרה לבן זוגה, מייקל, ונפרדה מראולי.

דמויות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הת'ר הילז[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחותה הגדולה של הולי הילז, רודריק מתאהב בה בספר הרביעי, וגרג עוזר לרודריק כשהיא עובדת בתור מצילה בבריכה העירונית.

דוקטור זלצר קגן[עריכת קוד מקור | עריכה]

רופא שיניים. רושם לגרג את המכשיר "קסדת השיניים".

בריאן המגניב[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמה בחורים תחת שם זה הנשלחים לשחק ולסייע לילדים קטנים. הוריו של ראולי שוכרים אחד.

מר רוי[עריכת קוד מקור | עריכה]

סגן המנהל בבית ספרו של גרג.מופיע החל מהספר השישי.בדרך כלל תולה כרזות נגד ביריונים ואף מנסה לעצור אותם ומנסה לעצור את תעלולוי של גרג.

דמויות ייחודיות בסדרת הסרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנג'י[עריכת קוד מקור | עריכה]

עורכת את עיתון בית הספר, לא אוהבת את הלימודים וחושבת שהחטיבה זה מקום נורא, היא פוגשת את גרג וראולי בתחילת הסרט כשהם ברחו משיעור ספורט ואז היא אמרה להם מה היא חושבת על בית הספר, והיא מציעה לגרג להיות בעיתון בית הספר, אך הוא מסרב ואומר לה ש"הוא יהיה הרבה בעיתון". גרג חושב שהיא ילדה מוזרה בתחילת הסרט, משום שהיא עורכת את עיתון בית הספר, אך בסוף הסרט הם נהפכים להיות חברים. היא גם הייתה הילדה היחידה שראתה שראולי אכל את הגבינה (ספר 1. נפלה לפני שסדרת הספרים התחילה במגרש בית הספר, נרקבה ומי שנגע בה קיבל את "נגיעת הגבינה", מין כינה עוברת, רק עם גבינה). ולא גרג. היא הופיעה רק בסרט הראשון.

המאמן מאלון[עריכת קוד מקור | עריכה]

המורה לספורט של גרג, בסרט הראשון הוא היה המורה להיאבקות ושם את גרג בקבוצת ה"צ'יוואווה" (הקבוצה של הילדים הכי רזים), וגם לימד אותם ספורט ושם את גרג בקבוצת ה"בלי חולצה" מה שעצבן את גרג, ובסרט השני כשגרג ורודריק שמים "קיא מלאכותי" על המכונית שלו הוא מתעצבן ורודף אחריהם, אך ללא הצלחה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]