מיניאטורה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מיניאטורה של בתים בשכונת מאה שערים בירושלים
דגם מיניאטורי של בוזוקי
הכנת דגם בית מינאטורי

מיניאטורה (בעברית מכונה מִזְעֶרֶת) היא ציור קטן, פסלון, תבנית מבנה או אות מקושטת בכתב יד, המהווה דגם מוקטן של המקור, ושומר על הפרופורציות (יחסי הגודל) המקוריים בקנה מידה. מיניאטורות משמשות לרוב לצורך המחשה חזותית כאשר לא ניתן להציג את המקור.

מקור המילה מהמילה הלטינית, Minium (אנ'), שפרושה צבע אדום העשוי מכספית גופרתית, והחל מימי הביניים יצרו את הצבע מתחמוצת העופרת, וקראו באותו השם. הצבע האדום שימש לקישוט אותיות בספרים ובכתבים חשובים ולעיטור האותיות בציורים קטנים. ברבות השנים הורחב השימוש במילה מיניאטורה גם לתיאור תמונות או דיוקנאות קטנים, ולאחר מכן גם לפסלונים ולדגמים נוספים.

דגמים מיניאטוריים משמשים הן להמחשה ולימוד, והן לשעשוע וקישוט. מיניאטורות באדריכלות משמשות להמחשת המבנה. במשחקי תפקידים (כגון מבוכים ודרקונים) ומשחקי מלחמה משמשות המיניאטורות לדמות את הדמויות והכוחות ולהמחיש באופן ויזואלי את מראן ומקומן במפת הקרב. באמנות היפנית נפוץ השימוש במיניאטורות, בפסלונים, בתמונות זעירות ואף בעיצוב עצים ננסיים המוכרים בשם בונסאי.

צעצועים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיניאטורות נפוצות מאוד בתור צעצועים לילדים. במיניאטורות שמשמשות כצעצועים לילדים בגילאים הצעירים יש פחות הקפדה על הפרטים לעומת יצירת צעצוע עמיד וקל לייצור המוני. צעצועים לגילאים בוגרים יותר ואף כאלה שנועדו לאספנות גם בידי מבוגרים הם מדויקים ואיכותיים יותר, אך יקרים יותר ופחות עמידים. מיניאטורות שמשמשות כצעצועים כוללות כלי רכב כגון מכוניות מרוץ, ציוד מכני הנדסי ורכבת חשמלית, טנקים, בעלי חיים ובמיוחד דינוזאורים, בובות פעולה ("Action figures") שמבוססות על גיבורי-על ודגמים להרכבה.

ספרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספרים מיניאטוריים הם ספרים מודפסים או כתבי יד בפורמט זעיר, הנפוצים בקרב אספנים ברחבי העולם. בשנת 1983 הוקמה באוהיו שבארצות הברית אגודת הספרים המיניאטוריים והגדירה כי ניתן לכנות ספר כמיניאטורי אם גובהו, רוחבו ועוביו אינם עולים על 3 אינץ'. הספרים המיניאטוריים ריתקו במשך מאות שנים אנשי דת, מדפיסים, מול"ים והשתמשו בהם בתקופות ובתרבויות שונות לצרכים שונים.

בחקירה פורנזית[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחד מדגמי מנשה שקמוני מאוסף בית מורשת משטרת ישראל

נעשה שימוש במיניאטורות לצורך שחזור תלת ממדי מוקטן של זירות עבירה כעזר להבנת האירועים שהתרחשו בהם. פרנסס גלסנר לי פיתחה את השימוש בדגמים מוקטנים לחקירת סיבות מוות בארצות הברית בתחילת המאה ה-20. בישראל אומצה השיטה על ידי מנשה שקמוני והוא הציג מיניאטורות כמוצגים משפטיים בפני בתי המשפט במשפטים פליליים.

בתעשיית הבידור[עריכת קוד מקור | עריכה]

בקולנוע ובטלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיניאטורות משמשות לאפקטים מיוחדים בקולנוע ובטלוויזיה. לאחר הרכבת המיניאטורות לסרט, מצלמים אותן ולפעמים מפוצצים אותם. את הפיצוץ אפשר להעצים באמצעות אפטר אפקט. אנימציית סטופ מושן נעשית גם כן באמצעות מיניאטורות. סרטים שנעשו באמצעות מיניאטורות הם: "מלחמת הכוכבים", "היום השלישי", "וולאס וגרומיט", "פארק היורה" ועוד.

משקאות חריפים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיניאטורות של משקאות חריפים

מיניאטורות של משקאות חריפים (אנ') הן בקבוקים קטנים של משקאות אלכוהוליים, בדרך כלל בנפח 50 מיליליטר, וכוללות מנה אישית. אספנות בקבוקי מיניאטורות היא תחביב וישנם מועדונים שזה עיסוקם[1]. מיניאטורות אלה עשויות לשמש כמתנות, דוגמיות, או לקידום מכירות. בסקוטלנד ובצפון מזרח ארצות הברית הן ידועות לעיתים בשם "Nips", ובמקומות אחרים "בקבוקי מטוס". המיניאטורות מצויות לעיתים קרובות במקררי מיני בר בבתי מלון ובמטוסים, וכן נמכרות, לפעמים באריזות מתנה, ומאפשרות להשוות בין טעמי משקאות שונים, או בערכות מתנה עם כוס משקה תואמת.

משמעויות אחרות למילה "מיניאטורה"[עריכת קוד מקור | עריכה]

במוזיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במוזיקה אמנותית מהתקופה הרומנטית יצירה שאורכה קצר נכללת היום תחת ההגדרה "מיניאטורה". רבות הפעמים שמדובר בפסנתר. אחד האוספים המפורסמים הוא "שירים ללא מילים" של פליקס מנדלסון-ברתולדי. דוגמאות נוספות הן פרלודים של שופן, אינטרמצי של ברהמס וקטעים ליריים של אדוורד גריג.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]