יחסי אנגולה–רוסיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יחסי אנגולה–רוסיה
אנגולהאנגולה רוסיהרוסיה
Angola Russia Locator.svg
אנגולה רוסיה
שטחקילומטר רבוע)
1,246,700 16,376,870
אוכלוסייה
32,866,272 145,934,462
תמ"ג (במיליוני דולרים)
193,600 4,016,000
תמ"ג לנפש (בדולרים)
5,891 27,519
משטר
דמוקרטיה נשיאותית רפובליקה פדרלית נשיאותית

יחסי אנגולה–רוסיה הם מערכת היחסים בין שתי המדינות, הרפובליקה של אנגולה והפדרציה הרוסית. לרוסיה יש שגרירות בלואנדה. לאנגולה שגרירות במוסקבה וקונסולית כבוד בסנקט פטרבורג. אנגולה וקודמתה של רוסיה, ברית המועצות, הקימו יחסים עם עצמאותה של אנגולה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

היחסים בין אנגולה לסובייטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שגרירות אנגולה במוסקבה

היחסים בין ברית המועצות לאנגולה היו מתוחים לעיתים בשנות ה-80, בין היתר משום שאנגולה ביקשה לשדרג את הקשרים הדיפלומטיים עם ארצות הברית. סיעות ההנהגה הסובייטית היו חלוקות ביחס לתפקידה העתידי של מדינתן באפריקה, וכמה משאי ומתן סובייטים התנגדו לוויתורים של נשיא אנגולה ז'וזה אדוארדו דוש סנטוש לארצות הברית בנושא "הצמדה". הבעיות הפוליטיות הבלתי נסבלות של האזור, ועלות שמירת התמיכה בצבא הקובני והצטיידות ה-MPLA, החלישו את המחויבות הסובייטית להקמת מדינה מרקסיסטית-לניניסטית באנגולה.

מנהיגי אנגולה, בתורם, התלוננו על הזנחה סובייטית - רמות סיוע נמוכות, כוח אדם וציוד באיכות נמוכה, ותגובות לא מספקות לתלונות. אנגולה חלקה את עלות הנוכחות הצבאית בקובה וביקשה להפחית את ההוצאות הללו, בין היתר מכיוון שאזרחים אנגולים רבים חשו את הניקוז המיידי של המשאבים הכלכליים והמתחים הגוברים באזורים שנכבשו על ידי חיילים קובנים. יתרה מזאת, דוש סנטוש התלונן כי ברית המועצות התמודדה עם אנגולה באופן אופורטוניסטי - רכישת קפה אנגולי במחירים נמוכים וייצאה מחדש עם רווח ניכר, דיג יתר במים באנגולה והעלאת מחירי המזון המקומי.

יחסים כלכליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בהשוואה לתקופה הסובייטית, כיום הסחר בין רוסיה לאנגולה הוא מינימלי למדי. בשנת 2016 היצוא מרוסיה לאנגולה הסתכם ב-567.9 מיליון דולר, והייצוא האנגולי לרוסיה הסתכם ב-14,942 דולר בלבד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא יחסי אנגולה–רוסיה בוויקישיתוף