יחסי סינגפור–רוסיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יחסי סינגפור–רוסיה
סינגפורסינגפור רוסיהרוסיה
Russia Singapore Locator.svg
סינגפור רוסיה
שטחקילומטר רבוע)
719.20 17,098,242
אוכלוסייה
6,209,660 141,722,205
תמ"ג (במיליוני דולרים)
528,100 4,016,000
תמ"ג לנפש (בדולרים)
85,045 28,337
משטר
רפובליקה רפובליקה פדרלית נשיאותית
שגרירות רוסיה בסינגפור

יחסי סינגפור–רוסיה הם יחסים הדו-צדדיים בין סינגפור לרוסיה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוסיה מינתה את הקונסול הראשון שלה לסינגפור, בשנת 1890, כאשר האי היה עדיין חלק מהאימפריה הבריטית כישובי המיצרים. ניקולאס השני מרוסיה ביקר בשנה שלאחר מכן בסינגפור במהלך מסעו ברחבי העולם.[1]

סינגפור וברית המועצות כוננו יחסים דיפלומטיים מלאים ב-1 ביוני 1968.[2]

עדיין נדרשת ויזה לאזרחי סינגפור המתכננים לבקר ברוסיה, אזרחי רוסיה יכולים להגיש בקשה לוויזה אלקטרונית אם הם מתכננים לבקר בסינגפור.

היחסים בין שתי המדינות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפוטנציאל החיובי שהצטבר ביחסי רוסיה וסינגפור איפשר להרחיב ולהעצים אותם עוד יותר במהלך השנים האחרונות.

בשנת 2009 התנהל דיאלוג פוליטי בין המדינות, ובין הנוכחים היו נשיא רוסיה דמיטרי מדבדב, ראש הממשלה ולדימיר פוטין ויו"ר מועצת הפדרציה, סרגיי מירונוב, וראש ממשלת סינגפור לי הסיין לונג, השר היועץ לי קואן יו, השר הבכיר גו צ'וק טונג וסגן ראש הממשלה השר טאו צ'י היין, וכן בכירים אחרים משתי המדינות.[3]

הביקור הממלכתי הראשון של ראש מדינה רוסי בסינגפור היה בשנת 2009, אז ביקר נשיא רוסיה דמיטרי מדבדב בסינגפור בין התאריכים 1516 בנובמבר. הנשיא מדבדב נפגש עם ראש הממשלה לי הסין לונג והקבינט שלו. ההצהרה המשותפת בין רוסיה לסינגפור על ביקורו הממלכתי של נשיא רוסיה מדבדב בסינגפור קובעת את הצעדים הנוספים שיש לנקוט כדי לשפר עוד יותר את הקשרים הבילטרליים. אחת התוצאות העיקריות של ביקור המדינה של המנהיג הרוסי בסינגפור הייתה הקמת הוועדה הבין-ממשלתית רוסיה-סינגפור. המושב הראשון והשני של הנציבות התקיים בסינגפור, ספטמבר 2010, ובמוסקבה, ספטמבר 2011, בהתאמה. נכון לעכשיו, הנציבות מנוהלת על ידי סגן ראש הממשלה, ראש המטה של ​​ממשלת הפדרציה הרוסית וויאצ'סלב וולודין וסגן ראש הממשלה, שר האוצר ושר כוח האדם של סינגפור טרמן שאנמוגראטנם. כראש ממשלת רוסיה, דמיטרי מדבדב פגש לאחרונה את ראש ממשלת סינגפור לי הסין לונג שוב בנובמבר 2015, וציין את הגידול בסחר בין המדינות, והרחבת הפעילות הכלכלית על ידי חברות רוסיות.

היחסים הבין-פרלמנטריים והבין-אזוריים גם התקדמו בשנים האחרונות. הפסגה האסיאנית-רוסית מתקיימת מדי שנה, ובה נפגשים מנהיגי המדינות החברות עם נשיא רוסיה.

סחר וכלכלה הוא הגורם העיקרי של השיתוף פעולה הדו צדדי. מלבד הסחר הדו-צדדי בשווי יותר מ-17 מיליארד דולר, השקעות, שיתוף פעולה מדעי וטכנולוגי קיבלו דחף נוסף, לאחר שנחתם הסכם בין ממשלת סינגפור לממשלת רוסיה להימנעות ממיסוי כפול ומניעת התחמקות פיסקלית ביחס למיסים על הכנסות שמקורן ב-1 בינואר 2010 או אחריו. ההסכם לקידום והגנה הדדית על ההשקעות נחתם ב-27 בספטמבר 2010.

הפורום העסקי השנתי רוסיה-סינגפור נערך בסינגפור בספטמבר 2011. בפורום השתתפו נציגי המגזרים הציבוריים והפרטיים של רוסיה, סינגפור, כמה מדינות עצמאיות ואזור אסיה-פסיפיק.

רוסיה וסינגפור חגגו 50 שנה ליחסים דיפלומטיים בשנת 2018.[4][5] נשיא רוסיה פוטין נפגש עם מקבילו הנשיא חלימה והתארח בארוחת ערב ממלכתית. הוא השתתף גם בפסגת אסיה ורוסיה וחשיפת אבן היסוד של מרכז התרבות הרוסי וכנסייה רוסית אורתודוקסית.[6]

נציגויות דיפלומטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סינגפור מחזיקה ברוסיה שגרירות במוסקבה בלבד, ורוסיה מחזיקה שגרירות בסינגפור בלבד.[7]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]