יידישקייט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

יִידִישְׁקַיְיטיידיש: יהודיות, כלומר "דרך החיים היהודית"), הוא מושג שפירושו תמצית ההוויה היהודית של היהודים האשכנזים, ובפרט של דוברי היידיש המסורתית של מזרח ומרכז אירופה. כאשר נעשה שימוש במושג על ידי יהודים אורתודוקסים, הוא מתייחס ליהדות האורתודוקסית. מנקודת מבט חילונית יותר היידישקייט מזוהה עם יידישיזם ובכלל זה עם תרבות יידישאית, או מנהגים עממיים של יהודים דוברי יידיש, כגון מסורות דתיות עממיות, מזון יהודי מזרח אירופי, הומור ביידיש, חיי השטעטל, ונגינת כליזמרים.

לפני ההשכלה והאמנציפציה ליהודים באירופה, מרכז היידישקייט היה סביב לימודי התורה והתלמוד של הגברים, וסביב חיי משפחה קהילתיים שבהם הוקפדה שמירת ההלכה. בקרב יהודים חרדים ממוצא מזרח-אירופי, אשר מהווים את רוב היהודים שעדיין מדברים יידיש בחיי היומיום שלהם, נשמרה משמעות זו של המילה.

עם החילון שבא בעקבות תנועת ההשכלה, יידישקייט יוחס לא רק לשמירת הדת והמסורת היהודית בפועל, אלא למגוון רחב של תנועות, אידאולוגיות, מנהגים ומסורות שבהם יהודים אשכנזים השתתפו ושמרו על תחושת "יהודיות". היידישקייט מזוהה בין השאר כנימוסים בשיחה, בסגנונות של הומור, בהתאגדות קהילתית, ובתחושה של הזדהות רגשית עמוקה עם העם היהודי.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]


Stub judaism.png ערך זה הוא קצרמר בנושא יהדות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.