יעקב מישורי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אין תמונה חופשית

יעקב מישורי (נולד ב-1952), הוא צייר ומורה לאמנות ישראלי.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלמד ציור במכון אבני ובו הוא משמש כראש החוג לאמנות. והציג תערוכת יחיד ראשונה ב-1978. הציג תערוכות יחיד רבות והשתתף בתערוכות קבוצתיות שונות בישראל ובעולם.

ציוריו נחשבו פרובוקטיביים מאוד בקהילת האמנות הישראלית בראשית שנות ה-80. הוא כונה על ידי מבקר האמנות אדם ברוך כ"פרא אציל" וכ"גיבור שלא הלך בשדות" כפרפרזה על ספרו הידוע של משה שמיר.

הציג באמצע שנות ה-80 תערוכה בגלריה ג'ולי מ. בתל אביב המבקרת את מלחמת לבנון הראשונה. עבודות אלה הוצגו בשנית בגלריה בשנת 2004

בשנות ה-90 הקים את קבוצת האמנים "פלואורסצנט". הוא מכהן כיום (2009) כראש המחלקה לאמנות במכון אבני ומלמד בבצלאל ובמדרשה להכשרת מורים לאמנות בבית ברל.

יצירתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

יעקב מישורי הוא אמן פוסט-מודרני מובהק ששינה לאורך הקריירה סגנונות וטעמים. יצירתו יונקת ומושפעת מתרבות גבוהה ומתרבות פופולרית גם יחד: מאמנות הרנסאנס ומאמנות האוונגרד של המאה ה-20, כמו גם מאסתטיקה של עטיפות תקליטים, מגזיני אופנה וצילומי פורנוגרפיה.

מישורי יצא בהתקפה חריפה וכתב מניפסט נגד אסכולת "דלות החומר", נציגה המובהק רפי לביא ותלמידיו הנשענת על הארטה פוברה האיטלקית והאמנות מושגית. מישורי קרא לחזרה לציור עשיר ואסתטי. תערוכתו האחרונה נקראה "נאה דורש" והוצגה בגלריה ברוורמן בתל אביב ב-2005. בתערוכה הציג רישומי עיפרון רבים השונים מאוד מבחינה סגנונית ותמתית מציוריו בראשית הדרך שאופיינו בטכניקה מסורתית של שמן על בד, בצבע רווי ואטום ובסקלת צבעים רחבה. התערוכה צינית ונוטה לפארודיה ולפארסה על עולם האמנות המקומי. הוא מעלה ודן בשאלות שונות כגון: הגבר הישן מול הגבר החדש, חיי האמן בישראל, המרחק בין היצירה לחיים ועוד. הוא מבקר ועוקץ את מבקרי האמנות ואת האקדמיזציה שעברה לשיטתו ביקורת האמנות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]