ישראל פלד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ישראל פלד
ישראל פלד

ישראל פלד
תאריך לידה 2 באוקטובר 1921
תאריך פטירה 14 ביולי 2016 (בגיל 94)
עיסוק קודם סגן ראש עיריית רמת גן
תפקיד בכיר ראש עירייה
מקום וסוג רשות מקומית עיריית רמת גן
תאריך תחילת התפקיד 1 בדצמבר 1969
תאריך סיום התפקיד יולי 1983 (כ־13 שנים)
לפניו בתפקיד אברהם קריניצי
אחריו בתפקיד אורי עמית
תפקיד מוניציפלי אחר מיוזמי היישוב מכבים
תאריך תחילת התפקיד האחר 1983
מפלגות הציונים הכלליים
תפקידים אחרים פעיל מפלגה, עורך דין, יו"ר תנועת המכבי העולמי, חבר הנהלת ההסתדרות הציונית והסוכנות היהודית
רקע מקצועי או הכשרה קצין ודוקטור למשפטים
צומת פלד ברמת גן

ד"ר ישראל פלד (פלדמן) (2 באוקטובר 1921 - 14 ביולי 2016), היה ראש העירייה השני של רמת-גן, בשנים 19691983.

קורות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישראל פלד, נין לגרשון ושרה (הלוי-סופר) גולדמן, נכד לחיים - דב ורבקה (לבית גולדמן) פלדמן, ממייסדי ראש פינה, ובנם של ראובן וחנה פלדמן, מוותיקי תל אביב, נולד בכ"ט באלול תרפ"א. גדל וחונך בתל אביב. נשוי לחיה מרים לבית ריבלין, בת ירושלים ודור שביעי בארץ. לזוג פלד חמישה ילדים.

בצעירותו היה פעיל בתנועות הנוער "המכבי הצעיר" ו"הצופים הקשישים". שירת ב"הגנה" בגדנ"ע, בקשר וביחידת סיור. ב-1938 סיים לימודיו בגימנסיה הרצליה, ולמד אחר-כך בבית הספר הגבוה למשפט ולכלכלה בתל אביב. בשנים 1944/45 השלים דוקטורט במשפטים באוניברסיטת ליון הצרפתית, שפעלה בזמן מלחמת העולם השנייה בביירות. היה פעיל במפלגת הציונים הכלליים ויסד את השכבה הצעירה של מפלגה זו.

שירת בחיל המודיעין במלחמת העצמאות והיה בגרעין הראשון של קציני עיבוד מידע ביחידת ההאזנה המרכזית (המוכרת לימים כיחידה 8200)[1]. לאחר שיחרורו עבר לרמת-גן ועבד במקצועו – עריכת דין. ב-1959 הציע לו ראש עיריית רמת-גן, אברהם קריניצי, להצטרף לרשימת "הציונים הכלליים" בבחירות למועצת העיר, וכך החלה הקריירה המוניציפלית שלו. עד 1969 כיהן פלד בתפקידים שונים במועצת העיר רמת-גן ואף נבחר לסגן ראש העיר.

בנובמבר 1969 נספה קריניצי בתאונת דרכים, ואתו חתנו ונהגו. הדבר היה זמן קצר לאחר הבחירות למועצת העירייה. חבריו למפלגה לחצו על פלד שיציג מועמדותו לתפקיד ראש העירייה ואף הוא, לאחר שבמשך עשור נדבק בחיידק המוניציפלי, נמשך לכך. אולם מצד שני היה עליו לוותר על משרדו ועבודתו כעורך דין. לאחר לבטים הכריעה הכף לטובת התפקיד הציבורי, וב-1 בדצמבר 1969 נבחר על ידי מועצת העיר לתפקיד ראש העירייה. בתפקידו זה כיהן בשלוש קדנציות, במשך 14 שנים, והטביע את חותמו על התפתחותה וצביונה של רמת גן.

בין הפרויקטים שהוקמו וקודמו בזמנו: פארק הספארי, קניון איילון ומתחם בורסת היהלומים.

בבחירות למועצת העיר בשלהי 1983 כשל פלד ולא נבחר, ואף כי חבריו לחצו עליו להמשיך בפעילות המוניציפלית ברמת-גן, התלבט בין פעילות כזו באופוזיציה ואפשרות לכבוש את ראשות העיר בחזרה, לבין מעבר לפעילות בשטח אחר שהיה קרוב ללבו - הקמת יישוב ומרכז חינוכי לתנועת המכבי העולמי שבראשה עמד, באזור מודיעין - ארץ המכבים.

בשנים 1973 עד 1986 כיהן ד"ר פלד כיו"ר תנועת המכבי העולמי, כיו"ר הוועד המארגן של שלוש מכביות וכיו"ר כפר המכביה. באותה תקופה שימש גם כחבר הנהלת ההסתדרות הציונית והסוכנות היהודית.

בשנת 1983 היה מיוזמי היישוב מכבים והמוסד החינוכי של תנועת המכבי העולמי. פלד אף נמנה עם המתיישבים הראשונים במכבים, בו הוא התגורר מאז הקמתו. מכבים, שהיה ראשון בחבל ארץ זה, משך אחריו את היישובים רעות ומודיעין (כל השלושה אוחדו בשנת 2003 לעיר אחת), ויישובים נוספים.

בשנת 1997 הוענק לו תואר יקיר העיר רמת גן.

על שמו צומת ברמת גן (מפגש הרחובות בן-גוריון ואבא הלל) וכן רחוב במכבים-רעות.

ספרו[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]