לדלג לתוכן

למצוא את פורסטר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
למצוא את פורסטר
Finding Forrester
בימוי גאס ואן סנט עריכת הנתון בוויקינתונים
הופק בידי שון קונרי, לורנס מארק, רונדה טולפסון עריכת הנתון בוויקינתונים
תסריט מייק ריץ' עריכת הנתון בוויקינתונים
עריכה ולדיס אוסקרסדוטיר עריכת הנתון בוויקינתונים
שחקנים ראשיים שון קונרי
רוב בראון
פ. מארי אברהם
אנה פקווין
אפריל גרייס
באסטה ריימס
מוזיקה ביל בראון עריכת הנתון בוויקינתונים
צילום האריס סביידס עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ארצות הברית, הממלכה המאוחדת עריכת הנתון בוויקינתונים
חברת הפקה סרטי קולומביה עריכת הנתון בוויקינתונים
חברה מפיצה סרטי קולומביה
שיטת הפצה וידאו על פי דרישה עריכת הנתון בוויקינתונים
הקרנת בכורה 19 בדצמבר 2000
משך הקרנה 136 דק' עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת הסרט אנגלית עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה סרט דרמה, סיפור התבגרות עריכת הנתון בוויקינתונים
תקציב 43,000,000 $
הכנסות 80,049,764 $
הכנסות באתר מוג'ו findingforrester
פרסים פרס דוב הכסף של חבר השופטים עריכת הנתון בוויקינתונים
אתר רשמי
דף הסרט ב־IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

למצוא את פורסטראנגלית: Finding Forrester) הוא סרט מז'אנר דרמה וספורט משנת 2000 שבויים על ידי גאס ואן סנט והופק על ידי שון קונרי. הסרט מספר על אפרו אמריקאי צעיר בשם ג'מאל וואלאס (רוב בראון), תלמיד מצטיין שהוזמן לבית ספר פרטי מהטובים בניו יורק. ג'מאל נפגש במקרה עם הכותב הידוע ויליאם פורסטר (שון קונרי) שעוזר לו. משתתפים בסרט גם אנה פקווין, פ. מארי אברהם ובאסטה ריימס בתפקידי משנה.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת הסרט רואים את ג'מאל וואלאס (רוב בראון) ישן בחדרו המלא בספרים. לאחר מכן הוא יורד לשחק כדורסל עם חבריו. ג'מאל הוא נער שחי בשכונת העוני, הברונקס שבניו יורק. בזמן שהם שיחקו, הם שמו לב לזקן שהסתכל עליהם מהחלון בבניין שלו. הסתובבו הרבה סיפורים מוזרים לגבי הזקן, ויום לאחר מכן אחד מהחברים של ג'מאל מאתגר אותו לעלות לדירתו של הזקן. ג'מאל מתגנב לביתו, אך הזקן מפתיע אותו וג'מאל בורח כשהוא משאיר את תרמילו שם.

אחרי יום ג'מאל הולך באותו רחוב והתיק שלו נזרק אליו מהחלון. ג'מאל גילה שהזקן קרא את כל מחברות הכתיבה שלו, והוסיף להן הערות. ג'מאל חוזר לביתו של האיש ומבקש ממנו שיקרא עוד מהחומרים שלו, אך הוא מסרב כשהוא אומר:"קודם כל תכתוב חיבור 5000 מילים על למה אתה צריך להתרחק מהבית שלי לעזאזל!". ג'מאל אכן כתב את החיבור הזה.

בינתיים בבית הספר סיים ג'מאל מבחן ארצי בו התגלה שהוא אכן כשרוני ומוכשר מבחינה אינטלקטואלית. את כישרונו הוא הסתיר בבית הספר, כשהוא התנהג בצורה רגילה ואפילו עשה את עבודותיו בצורה לא טובה בכוונה. אחר כך הציעו לג'מאל מלגה בבית ספר פרטי מהטובים בארצות הברית, שם הוא ישחק גם בנבחרת הכדורסל. בבית הספר החדש הוא מכיר חברה חדשה, קלייר ספנס (אנה פקווין), אך מוצא יריבות עם המורה ללשון שלו, פרופסור רוברט קרופורד (פ. מארי אברהם). קרופורד נותן לתלמידיו משימה לקרוא את הרומן שנכתב על ידי ויליאמס פורסטר. ספר זה הוא היחיד של פורסטר, למרות שחווה הצלחה. ג'מאל מבין שהזקן המתבודד הוא פורסטר.

הוא חוזר לדירתו ומתעמת איתו. פורסטר מגלה בסופו של דבר שהוא אכן הסופר, והוא אומר לג'מאל שהוא יעזור לו עם הכתיבה בתנאי שג'מאל לא יגלה את מיקומו לאיש, שלא יהיו שאלות עליו או על ספרו. בנוסף הוא מספר לו שקרופורד ניסה להוציא ספר בעצמו, ופורסטר הכשיל זאת מפני שהספר היה על ארבעה סופרים, כשהוא היחיד מהם שבחיים. בנוסף הוא מגלה לג'מאל למה קרופורד מנסה להתנכל לו: כי הוא לא מאמין שילד עם רקע כזה יכול להיות כל כך מוצלח.

ג'מאל ופורסטר מתקרבים אחד לשני, וכתיבתו של ג'מאל משתפרת. ג'מאל משכנע את ויליאם לצאת מדירתו לאחר שנים שלא יצא ממנה, וללכת למשחק של ניו יורק ניקס במדיסון סקוור גארדן. פורסטר אכן יוצא, אך הוא לא מסוגל להתמודד עם הלחץ ועם המוני האנשים ומגיע אליו התקף פאניקה. אחרי שעזבו ג'מאל לקח אותו לאצטדיון הבייסבול של הניו יורק יאנקיז כשהפתעה. הם עלו למגרש ופורסטר התחיל לספר לג'מאל על משפחתו, ובעיקר על אחיו. ושהיה לו חלק במותו של אחיו.

כחלק מלימודיו, פורסטר נותן לג'מאל שכתובים וכתבים שלו מהעבר כדי לעזור לו, בתנאי שהוא לא יראה את זה לאף אחד. כשנערכה תחרות כתיבה יוקרתית שהצריכה את אחת מעבודותיו הטובות ביותר של ג'מאל הוא משתמש בשיכתוב של אחת הכתבות שפורסטר הביא לו הוא עשה זאת בלי ידיעה שפורסטר פרסם כתבה זו בעבר. אחר כך האשימו את ג'מאל בגנבה ספרותית, אלא אם הוא יוכיח שפורסטר נתן לו את האישור להשתמש בכותרת. הוא שומר את הבטחתו של פורסטר ולא מגלה שזה היה ברשותו, ובכך הוא מדיח את עצמו מתחרות הכתיבה.

ג'מאל חוזר אל פורסטר ומבקש את עזרתו כדי שיגן עליו ויגלה שעשה זאת ברשותו, אך פורסטר כועס שהוא הפר את הבטחתו. אחר כך האשים ג'מאל את פורסטר בפחדנות ובאנוכיות. אחר כך מנהל בית הספר מגלה לג'מאל שאם קבוצת הכדורסל של התיכון תנצח ההאשמות על הגנבה הספרותית ירדו. ג'מאל מבין שבית הספר רוצה לסחוט אותו, והוא לא מוכן שיעשו זאת. בסיום המשחק הוא עומד על הקו כשקבוצתו בפיגור נקודה, והוא מחטיא את שתיהן, בכוונה. החטאות אלה עלו לבית ספרו בהפסד האליפות. אחרי המשחק כותב ג'מאל מכתב לוויליאם, ונרדם. אחיו (באסטה ריימס) מוצא את המכתב ונותן אותו לפורסטר.

בתחרות הכתיבה המתמודדים קוראים את העבודות של עצמם. ג'מאל מגיע לתחרות, ומודיע בזאת שהוא נשאר בבית הספר. במהלך הקריאה מגיע פורסטר, מציג את עצמו בתור הסופר ומתחיל לקרוא חיבור. החיבור גורר אחריו תשואות רמות מכל התלמידים והמורים. כשקרופורד שיבח את פורסטר על החיבור, ויליאם מגלה שכותב החיבור הוא בעצם ג'מאל. אחר כך הוא מסביר גם מה קרה עם החיבור הקודם, ושבגלל הבטחתו לא גילה שהיה לו אישור לכתוב את החיבור. חבר השופטים החליט לסגת מההאשמות על הגנבה ולהכניס את חיבורו של ג'מאל לתחרות, למרות התנגדותו של קרופורד. אחרי התחרות מודה ויליאם לג'מאל על החברות שלו, ומודיע לו שהוא חוזר למולדתו סקוטלנד. בהמשך השיחה שואל פורסטר את ג'מאל האם החטיא את הזריקות בכוונה או שההחטיא את הזריקות בכוונה, וג'מאל משיב:"זו לא שאלת מרק", וכך הוא בעצם סוגר מעגל כשפורסטר ענה לו את אותה התשובה בדיוק כששאל אותו על חייו האישיים.

שנה לאחר מכן ג'מאל הוא תלמיד מצטיין הנמצא בשנתו האחרונה בתיכון, והוא מחזיק בהרבה הצעות ממכללות מובילות בארצות הברית. פורסטר שולח לו מגלי כישרונות ממכללות, והפעם מגיע המשפטן שלו (מאט דיימון). המשפטן מגלה לג'מאל שפורסטר מת מסרטן. בהתאם לצוואה של פורסטר לג'מאל ניתנה חבילה, מפתחות לדירתו בניו יורק ומכתב. החבילה כוללת בתוכה תקציר של הרומן השני שפורסטר התכוון לכתוב, שקרוי שקיעה, והוא התכוון שג'מאל יכתוב אותו.

שחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט קיבל בעיקר ביקורות טובות. מבקר הסרטים ריצ'רד רופר החשיב את הסרט לאחד מעשרת הטובים בשנת 2000. הסרט קיבל 74% ממבקרי אתר Rotten Tomatoes המבוססת על 124 מבקרים מתוכם 92 נתנו ביקורת טובה. בנוסף צורפה ביקורת טובה האומרת:"למרות הסוף הצפוי והדמיון לסרט "סיפורו של ויל האנטינג" למצוא את פורסטר הוא סרט ישר וטוב ומערכת יחסים טובה בין קונרי לבראון".[1]

הסרט קיבל שחרור מוגבל לקולנועים ב-20 בדצמבר 2000 בו הוא יצא ל-200 בתי קולנוע. ההכנסות מהשבוע הראשון היו 701,207 $. לאחר מכן התפרסמו פרסומות לסרט, והוא שוחרר ל-2002 בתי קולנוע. בסוף השבוע הראשון של הסרט הוא הכניס 11,112,139 $. הוא הכניס בסוף 51,804,714 $ בארצות הברית. בקנדה ובשאר העולם הוא הכניס 28,245,050 $. סך ההכנסות הוא 80,049,764 $,[2] והסרט סיים בהצלחה לאחר שהתקציב היה 43,000,000 $.

הפקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוב הצילומים של הסרט התרחשו במנהטן, הברונקס ובברוקלין. רוב הצילומים של בית הספר הפרטי, אקדמיית מיילור, התרחשו בתיכון רג'יס שבאפר איסט סייד במנהטן. חלק מהצילומים של הנוף צולמו בטורונטו, אונטריו. חלק מהסרט צולם גם בהמילטון, אונטריו, קנדה.[3] מאט דיימון ערך הופעת קמאו לקראת סיומו של הסרט.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא למצוא את פורסטר בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Finding Forrester (באנגלית), נבדק ב-2022-12-10
  2. ^ Finding Forrester (2000) - Box Office Mojo
  3. ^ Finding Forrester (2000) - Filming Locations - IMDb